REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

Od kiedy zmiany w podatkach wg Polskiego Ładu? Wiceminister finansów wskazuje termin

2021-05-17 12:06
publikacja
2021-05-17 12:06
Od kiedy zmiany w podatkach wg Polskiego Ładu? Wiceminister finansów wskazuje termin
Od kiedy zmiany w podatkach wg Polskiego Ładu? Wiceminister finansów wskazuje termin
/ Sejm RP

Ministerstwo Finansów planuje, że zmiany podatkowe zawarte w programie Polskiego Ładu wejdą w życie od 2022 r. - powiedział w trakcie konferencji prasowej wiceminister finansów Jan Sarnowski. Dodał, że nową wyższą kwotą wolną od podatku zostaną objęci wszyscy podatnicy.

"Proces legislacyjny tych projektów został zaplanowany w taki sposób, by teraz powoli zamykać etap koncepcyjny (...). Teraz MF zajmie się przelaniem pewnych założeń, słupów milowych określonych na poziomie politycznym na język przepisów. Chcemy zakończyć tę pracę w perspektywie końca czerwca, by proces legislacyjny na poziomie rządowym rozpoczął się w lipcu, by wczesną jesienią projekty mogły trafić do parlamentu. Zależy nam na tym, by przepisy zostały przeprocedowane przez Sejm i podpisane przez prezydenta do końca listopada tego roku, by weszły w życie od pierwszego stycznia i by pierwszym rokiem rozliczeń na nowych zasadach był 2022 r." - powiedział.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego główne założenia to m.in. zmiany podatkowe, w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, podniesienie progu podatkowego do 120 tys. zł. z 85,5 tys. zł, zmiany w składce zdrowotnej – przejście do modelu składki liniowej, niezależnej od formy aktywności oraz likwidacja możliwości odpisania składki od PIT.

Sarnowski poinformował, że wyższa kwota wolna obejmować będzie wszystkich podatników, a wszystkie obowiązujące do tej pory ulgi podatkowe pozostaną niezmienione.

Według Sarnowskiego rozwiązania Polskiego Ładu poszerzą bazę podatkową, a jego koszty szybko się zwrócą.

"Wprowadzone zmiany będą kosztować budżet państwa 5-7 mld zł. Jest to wydatek, który nie będzie pokryty zmianą obciążenia osób najlepiej zarabiających. (...) Celem polskiego ładu jest stworzenie w Polsce przyjaznych warunków do rozwoju biznesu, stąd kilkanaście ulg dla firm, które będą wprowadzone w jego efekcie. Skutkiem tych rozwiązań będzie poszerzenia bazy podatkowej, która w naturalny sposób zwiększy również zasobność polskiego budżetu. Dla nas jest to inwestycja w przyszłość Polski, która dość szybko się zwróci" - powiedział Sarnowski. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
zbyszek_
Malo czasu na wyprowadzke szczegolnie dla ludzi hipotekami.

Warto zbyc nieruchomosc przy zmianie osrodka interesow zyciowych.

Natomias glosoeac bedzie mozna z zagr. Ale onstaeiam ze PO tego liniowego zusu nie zniesie. Jedynie Korwin etc...

Zaueazcie ze PIS daje ulgi podatkowe dla zagranicznych ludzi wprowadzajacych
Malo czasu na wyprowadzke szczegolnie dla ludzi hipotekami.

Warto zbyc nieruchomosc przy zmianie osrodka interesow zyciowych.

Natomias glosoeac bedzie mozna z zagr. Ale onstaeiam ze PO tego liniowego zusu nie zniesie. Jedynie Korwin etc...

Zaueazcie ze PIS daje ulgi podatkowe dla zagranicznych ludzi wprowadzajacych sie do PRL a dla nas dowala 9proc...

AntyPolska banda. Jebac ich!
fred_
"Dodał, że nową wyższą kwotą wolną od podatku zostaną objęci wszyscy podatnicy". Czyli liniowcy tez, dobrze.
michalb7
co by się musiało wydarzyć żeby to nie weszło? Bo Grodzki na pewno zablokuje w senacie (chwała mu za to) na 30 dni, ale tam pis otrzyma poparcie lewicy pewnie. Czy jest jakaś realna szansa żeby to ktoś po drodze blokował?
zbyszek_
Co to ty. Ok Plebs i korpo nie nawidzi sredniej klasy. Janusze jak widza ze masz nowe auto dostaja piany...
300_pala
W 2023 przegracie wybory….
Jakiś ten rok przebudujemy….
aleusz
W socjalizmie wszyscy mają równo, czyli wszyscy mają g#wno. Cała Europa, USA, skręcają ostro w lewo. Kaczyński, człowiek, któremu brzusio urósł już podczas komuny dobrze wie co robi. Edukacja ekonomiczna, edukacja ekonomiczna i solidny wykład z historii mógłyby nas uratować jednak po co skoro w TV dają master szefa W socjalizmie wszyscy mają równo, czyli wszyscy mają g#wno. Cała Europa, USA, skręcają ostro w lewo. Kaczyński, człowiek, któremu brzusio urósł już podczas komuny dobrze wie co robi. Edukacja ekonomiczna, edukacja ekonomiczna i solidny wykład z historii mógłyby nas uratować jednak po co skoro w TV dają master szefa i inne tańce na lodzie...
Niech znów żyje szara strefa, towar spod lady i dolary w kieszeni.

Powiązane: Polski Ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki