Wiadomości z 28 lipca, które mogą namieszać w portfelach [To był dzień]

Malwina Wrotniak2021-07-28 20:00redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-07-28 20:00
Wiadomości z 28 lipca, które mogą namieszać w portfelach [To był dzień]
Wiadomości z 28 lipca, które mogą namieszać w portfelach [To był dzień]
/ Shutterstock

Miało być lepiej, a może być trudniej - tak wypadałoby podsumować najnowsze ustalenia Bankier.pl w temacie nowości na rynku kredytów mieszkaniowych. Pod górkę będzie też kierowcom karanym za łamanie przepisów ruchu drogowego - rząd właśnie podpisał się pod podwyżką kar. Z drugiej strony zapowiadamy dziś także sierpniowe wpływy do (niektórych) portfeli. Zapraszam na podsumowanie tych wydarzeń środy, które nie pozostaną bez wpływu na domowe budżety.

#1 Przewinienia na drogach będą miały boleśniejsze skutki. W myśl nowego prawa o ruchu drogowym, kara ma być bardziej odczuwalna również dla portfela. Czy dużo bardziej? Mniej więcej tak, jak ma się dotychczasowe 5 tys. zł maksymalnej grzywny do 30 tys. zł, bo taką wysokość przewiduje nowelizacja ustawy przyjęta przez rząd. Co ciekawe, przewidziano również zniżkę - mandat opłacony w trakcie kontroli ma kosztować ukaranego 10 proc. mniej. Lista zmian dla kierowców nie jest krótka, ale bez wątpienia poruszyła posiadaczy pojazdów mechanicznych, stając się najpopularniejszym dziś tematem w Bankier.pl.

#2 Ważne informacje dla posiadaczy akcji spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Od zaledwie 3 groszy do ponad 3 zł za każdą akcję zamierzają wypłacić inwestorom te spośród 15 podmiotów, które podzielenie się zyskiem zaplanowały dopiero na sierpień. Polecam rzut oka na tabelę z zestawieniem przyszłomiesięcznych dywidendowych ruchów na GPW. Dla tych, którzy tym razem nie skorzystają, to jak zawsze potencjalna wskazówka co do dalszych ruchów w portfelach.

#3 Kredyty mieszkaniowe z okresowo stałym oprocentowaniem - oferta od lipca obowiązkowo dostępna w bankach - miały wyjść klientom na dobre. Tymczasem o zaskakującym efekcie ubocznym tego nowego obliga pisze dziś Michał Kisiel. Z analizy Bankier.pl wynika, że ceną za "usztywnienie" raty kredytu mieszkaniowego na kilka lat może być niższa zdolność kredytowa. Informacja nie bez znaczenia dla tych kredytobiorców, którym odmówiono już finansowania lub - choćby za sprawą niewysokich zarobków - zaproponowano kredyt na kwotę znacznie niższą od wartości kupowanej nieruchomości. Podpowiadamy, które banki ostrożniej podchodzą do klientów zainteresowanych hipoteką ze stałym oprocentowaniem.

W temacie kredytów mieszkaniowych dziś także informacja dla tzw. frankowiczów. Ci z nich, którzy spłacają zaciągnięte przed laty zobowiązanie wobec Santander Banku, wkrótce mogą doczekać się propozycji ugód. Kredytodawca poinformował, że prowadzi testy, których wynik przypuszczalnie doprowadzą do pilotażu porozumień proponowanych najpierw pewnej części klientów. Dotychczas za najdalej posuniętą w pracach nad systemowym rozwiązaniem instytucję uchodził PKO Bank Polski (odsyłam choćby do informacji z wczoraj).

O czym jeszcze informowaliśmy dzisiaj i warto wiedzieć na koniec dnia?

17:58 Premier Czech proponuje dwa dni wolne dla zaszczepionych

17:49 WIG20 w górę. Santander napędził wzrosty banków

14:29 Norweski rząd ponownie wstrzymał znoszenie restrykcji

13:45 Nawet 5 tys. zł kary za zaśmiecanie plaż i lasów? Wiceminister zapowiada zmiany

12:54 Pracownicy sądownictwa przeciwni zamrożeniu płac. W czwartek protest

12:47 Obowiązek testów na COVID-19 dla wjeżdżających do Niemiec możliwy od sierpnia

10:36 Santander Bank Polska prowadzi testy zawierania ugód frankowych

09:50 Cena ropy w USA idzie w górę. Rynki liczą na wzrost popytu

09:45 Kurs euro dotknął 4,60 zł. Dziś wieczorem Fed

09:28 Rzecznik rządu: Będą nowe rozwiązania dotyczące szczepień

09:10 Ceny domów w USA biją rekordy w coraz szybszym tempie

09:06 UOKiK postawił Orange Polska i Play zarzuty ws. pobierania opłat bez zgody klientów

09:00 Na rynku coraz mniej rąk do pracy. Brakuje szczególnie wykwalifikowanych osób

06:55 Wiceminister: Chcemy poszerzyć ofertę instrumentów do inwestowania o REIT-y

06:46 Stowarzyszenie frankowców złożyło skargi na Bank BPH do UOKiK, KNF i prokuratury

06:39 "Paszport" covidowy nie dla wszystkich ozdrowieńców

06:00 GUS: ożywienie na rynku działek. Polacy w rok wydali na nieruchomości 145 mld zł

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
zops
A u nas w Szczecinie już się poprawiło.

Powiązane: To był dzień. Najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki