REKLAMA

Brakuje chętnych do pracy w policji. Najgorsza sytuacja w dużych miastach

2021-05-17 13:00
publikacja
2021-05-17 13:00

Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy Policjantów przedstawił statystyki dotyczące pracy w policji. Okazuje się, że obecnie brakuje 5388 funkcjonariuszy. 

Brakuje chętnych do pracy w policji. Najgorsza sytuacja w dużych miastach
Brakuje chętnych do pracy w policji. Najgorsza sytuacja w dużych miastach
fot. Salvatore Allotta / / Shutterstock

W 2021 roku według statystyk, na które powołuje się NSZZ Policjantów, przyjęto do służby 2315 osób, odeszło z niej - 2298 osób. W 2020 roku natomiast przyjęto 4373 osoby, a odeszło - 5234. 

Najtrudniejsza sytuacja jeżeli chodzi o liczbę wakatów panuje w:

 • KSP Warszawa – 1 151 – 11,50 proc.,
 • województwo łódzkie – 639– 9,98 proc.,
 • województwo pomorskie – 375– 6,36 proc.,
 • województwo dolnośląskie – 472 – 5,98 proc.,
 • województwo zachodniopomorskie – 312 – 6,62 proc.,
 • województwo lubuskie – 193 – 7,04 proc.,
 • województwo śląskie – 698 – 5,60 proc.,
 • województwo wielkopolskie – 416 – 4,97 proc.,
 • CPKP – 55 – 24,44 proc.,
 • SP w Słupsku – 27 – 15,34 proc.,
 • WSPol Szczytno – 39 – 15,98 proc.,
 • CLKP – 14 – 12,07 proc.,
 • CSP Legionowo – 24 – 8,57 proc.,
 • CBŚP – 170 – 8,48 proc.,
 • BSW – 28 – 8,36 proc..

"Analiza danych wskazuje, że od szeregu lat problemem jest zapełnienie wakatów głównie w dużych miastach jak: Warszawa, Katowice, Poznań, Wrocław, Szczecin, Łódź i Kraków. Bez konkretnych zachęt finansowych w tych miejscach jeszcze prawdopodobnie przez długie lata będzie problem z naborem, a przyjmowanie do służby osób z odległych od aglomeracji miejscowości jest nieracjonalne i mało efektywne z punktu widzenia potrzeb służby.Tzw. dodatek aglomeracyjny mógłby rozwiązać problem z wyjątkiem Warszawy, gdzie bez wsparcia stolicy przez inne województwa w ramach tzw. “adaptacji zawodowej” sytuacja była by bardzo zła. Wakat przekraczający ponad tysiąc utrzymuje się od dłuższego czasu i jak widać nie ma widoku na zmianę tej sytuacji", podaje NSZZ Policjantów. 

Związek oczekuje od rządu uchwalenia jeszcze w tym roku kolejnego programu modernizacji służb, który powinien potrwać do 2025 roku. Zdaniem związkowców obecna inflacja "pożera" podwyżki, jakie otrzymali funkcjonariusze. 

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

WS

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (35)

dodaj komentarz
camil02
Ojej problem nie jest rekrutacji tylko lekarzy którzy mają tabelki z rozporządzenia ministrów i normy zdrowotne na podstawie WHO która te normy obniża. Przykład kiedyś norma cukru we krwi była do 120 teraz jest 100. Dalej ciśnienie musi być 120/70 a kiedyś było 100 plus wiek. Na własnej skórze spr. Z perspektywy czasu myślę że to Ojej problem nie jest rekrutacji tylko lekarzy którzy mają tabelki z rozporządzenia ministrów i normy zdrowotne na podstawie WHO która te normy obniża. Przykład kiedyś norma cukru we krwi była do 120 teraz jest 100. Dalej ciśnienie musi być 120/70 a kiedyś było 100 plus wiek. Na własnej skórze spr. Z perspektywy czasu myślę że to nie miało sensu. Od 20 ludzi zależy czy się dostaniesz czy nie a później od 10 lekarzy.
karbinadel
Ale na obstawę pewnego domu na Żoliborzu zawsze wystarczy
koperytko
wystarczy że policja przechodzi na emeryture w wieku 60 lat i problem z wakatami zniknie. Szokujace jest to że jest szereg zachet aby pracować w wieku emerytalnym - czyli mężczyzna żeby pracował w wieku 66 lat ,68 lat a jednocześnie sie toleruje młodych "zapracowanych" 40 letnich byczków np ze Strazy którzy maja przywileje,wystarczy że policja przechodzi na emeryture w wieku 60 lat i problem z wakatami zniknie. Szokujace jest to że jest szereg zachet aby pracować w wieku emerytalnym - czyli mężczyzna żeby pracował w wieku 66 lat ,68 lat a jednocześnie sie toleruje młodych "zapracowanych" 40 letnich byczków np ze Strazy którzy maja przywileje, nie wiadomo z jakiego powodu...
marcing14
Bardzo dobrze. Skoro mają zasoby ludzkie, by polować w krzakach na kierowców i wyłudzać pieniądze to znaczy, że nie mają pilnych i ważniejszych stanowisk
budoni
Nie wiem czy wszyscy wiedzą, iż oficerem w Policji można zostać tylko i wyłącznie mając zgodę wszechwładnego komendanta.
iluminata
Skąd takie głupoty bankier podaje?
Ja rozmawiałem z byłym policjantem i mówi wprost, że teraz jest ogromny nadmiar policji.
Przecież PiSiory wyotwierały komendy z powrotem na wszystkich pipidówach.
PO zamykało i w tym, akurat ich popierałem.
Teraz jest ogrom gojów w policji do pilnowania Polaków dla swoich żydowskich panów.
my_kroolik
No, po prostu niesamowite! Nie ma chętnych do pracy w PISlicji? Do pałowania kobiet, zatrzymywania emerytek z tęczowymi torbami i pilnowania schodków donikąd? Przecież PISlicja oferuje szeroki wachlarz szacunku społecznego dla dzielnych chłopców i dziewcząt w niebieskich mundurach, a jako premię okresową, postępowanie prokuratorskie No, po prostu niesamowite! Nie ma chętnych do pracy w PISlicji? Do pałowania kobiet, zatrzymywania emerytek z tęczowymi torbami i pilnowania schodków donikąd? Przecież PISlicja oferuje szeroki wachlarz szacunku społecznego dla dzielnych chłopców i dziewcząt w niebieskich mundurach, a jako premię okresową, postępowanie prokuratorskie po zmianie władzy. Nie działa? Co mogło pójść nie tak
majmun
Uważasz że problemem jest PiS? A za czasów SLD czy PO było dobrze? policja dowożąca pizzę na PKP bo polityk jechał głodny, albo wiceminister ostrzegający bandytów o akcji policji, skazany a potem ułaskawiony przez kolegę od kieliszka-szanownego pana prezydenta...było tego mnòstwo... Degrengolada w Policji trwa od wieeeeeelu lat i Uważasz że problemem jest PiS? A za czasów SLD czy PO było dobrze? policja dowożąca pizzę na PKP bo polityk jechał głodny, albo wiceminister ostrzegający bandytów o akcji policji, skazany a potem ułaskawiony przez kolegę od kieliszka-szanownego pana prezydenta...było tego mnòstwo... Degrengolada w Policji trwa od wieeeeeelu lat i żadna partia tego nie chce zmienić. Policja była, jest i zapewne będzie wykorzystywana do celów politycznych. I żadnej partii to nie przeszkadza. Dobrze że chociaż zaczęło przeszkadzać to funkcjonariuszom.
mkx odpowiada majmun
To były incydentalne przypadki. Teraz Policja systemowo zajmuje się różnymi rzeczami, np. wspiera dążenia jednej konkretnej partii do zaprowadzenia ustroju totalitarnego. To ma się nijak do wożenia pizzy. Teraz za niepochlebne komentarze pod artykułem, portal musi podawać dane komentującego na forach.
majmun
Sytuacja w obecnych czasach nie służy policji. Ten respekt który był kiedyś wynikał ze strachu a nie szacunku. W tych czasach można nagrywać, "pyskować", postawić się, wywołać aferę medialną...ludzie są doinformowani co policji wolno a co nie i domagają się przestrzegania prawa. Ponadto policja jest odwzorowaniem siły i Sytuacja w obecnych czasach nie służy policji. Ten respekt który był kiedyś wynikał ze strachu a nie szacunku. W tych czasach można nagrywać, "pyskować", postawić się, wywołać aferę medialną...ludzie są doinformowani co policji wolno a co nie i domagają się przestrzegania prawa. Ponadto policja jest odwzorowaniem siły i stanu państwa i niestety ale czy to PiS czy PO czy inna partia ale stan ten nie jest najlepszy tak samo jak kolejne dorastające pokolenia...

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki