REKLAMA

Chcesz rozwodu? Najpierw mediacja

2021-05-17 11:05
publikacja
2021-05-17 11:05
Chcesz rozwodu? Najpierw mediacja
Chcesz rozwodu? Najpierw mediacja
fot. Krystian Maj / / FORUM

Rodzinne postępowanie informacyjne ma poprzedzać rozwód i separację par posiadających wspólne małoletnie dzieci - takie zmiany przygotowuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Dodatkowo, jak ustaliło Prawo.pl, resort proponuje prostszy sposób liczenia alimentów natychmiastowych. Projekt został już skierowany do zespołu programowania prac rządu.

Ma to być pierwszy etap reformy prawa rodzinnego i procedury cywilnej.

Jak poinformował Prawo.pl Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, ma on objąć trzy filary: alimenty natychmiastowe, postępowanie informacyjne w sprawach rozwodowych i kompleksowe uregulowania postępowania wykonawczego.

Sądy rodzinne będę też musiały, a nie jak obecnie mogły, informować prokuraturę o sprawach dotyczących ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej, w których zagrożone jest dobro dziecka.

Nowe rozwiązanie ma być stosowane tylko w przypadku par posiadających wspólne małoletnie dzieci. Pozew o rozwód takich par ma być poprzedzony wnioskiem o rodzinne postępowanie informacyjne, podczas którego sąd w obecności mediatora będzie informował o możliwości mediacji, wskaże społeczne i indywidualne skutki rozwodu, w szczególności dla dzieci, i zalety mediacji oraz ugody, a następnie skieruje sprawę na miesiąc do mediacji.

„I to jest istotny argument za tym, że zmiany nie zmierzają do przedłużania tego typu spraw, bo praktycznie nie zdarza się, by od momentu złożenia pozwu do wyznaczenia rozprawy minęło mniej czasu aniżeli miesiąc” - powiedział w rozmowie z Prawo.pl wiceminister Romanowski.

Finanse w małżeństwie:

Prawnicy do tych propozycji podchodzą z mieszanymi uczuciami.

„Na początku mojej praktyki prawniczej byłem uczestnikiem posiedzeń pojednawczych w sprawach rozwodowych i w 99 proc. przypadków były one stratą czasu dla wszystkich” - ocenia cytowany przez Prawo.pl adwokat Robert Ofiara.

Jednak obecnie wprowadzenie takiego instrumentu należy ocenić pozytywnie, jeśli będą spełnione dwa warunki: sędziowie muszą być edukowani w zakresie tego, co się dzieje w rozpadającej się rodzinie, po drugie - muszą być miejsca zapewniające wsparcie dziecku i rodzicom, konsultacje diagnostyczne, psychologiczne, wychowawcze, miejsca na terapię indywidualną oraz na terapię pary - wylicza ekspert.

Resort chce też, aby wysokość alimentów natychmiastowych była obliczana na podstawie minimalnego wynagrodzenia i liczby dzieci w rodzinie - zgodnie z zasadą 21 proc. jak jest jedno dziecko, 19 proc. przy dwójce, 17 proc. przy trójce, 15 proc. przy czwórce i 13 proc., gdy jest ich pięcioro i więcej.

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
arletta_bolesta
W czasie rozwodu warto już wziąć pod uwagę ew. proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego
dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
carlito1
Durny pomysł. Kolejny raz rząd miesza się w sprawy rodzinne i jak jak będzie lepiej.
jacek-19
Jak ide do sadu po rozwod to zadne mediacje mnie od tego nie odwioda.
newsman
no dobrze ale jak dzieci sa juz dorosle a zona po klimakterium dostala MALPIEGO ROZUMU to co wtedy?
tomasz_jk
Mediacje - strata czasu, główny powód to wyciągnięcie jeszcze większej kasy od rozwodzących się. Ok - natychmiastowe alimenty na dziecko ale też wstrzymanie natychmiastowe alimentów rodzicowi, który utrudnia kontakt z dzieckiem drugiemu rodzicowi ( również buntuje czy indoktrynuje dziecko przeciwko drugiemu Mediacje - strata czasu, główny powód to wyciągnięcie jeszcze większej kasy od rozwodzących się. Ok - natychmiastowe alimenty na dziecko ale też wstrzymanie natychmiastowe alimentów rodzicowi, który utrudnia kontakt z dzieckiem drugiemu rodzicowi ( również buntuje czy indoktrynuje dziecko przeciwko drugiemu rodzicowi).
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki