REKLAMA

Wakacje 2021. Jakie obostrzenia w Egipcie, Grecji, Hiszpanii, Chorwacji, na Zanzibarze i in. krajach?

2021-05-17 13:15
publikacja
2021-05-17 13:15
Wakacje 2021. Jakie obostrzenia w Egipcie, Grecji, Hiszpanii, Chorwacji, na Zanzibarze i in. krajach?
Wakacje 2021. Jakie obostrzenia w Egipcie, Grecji, Hiszpanii, Chorwacji, na Zanzibarze i in. krajach?
fot. Gumpanat / / shutterstock

Obowiązkowa kwarantanna, test po przylocie czy zwolnienie po przechorowaniu COVID-19 - co kraj, to obyczaj. Luzowanie obostrzeń odbywa się w każdym państwie własnym tempem. Przed wyjazdem do Grecji, Włoch, Egiptu i in. miejsc warto sprawdzić, jakie obowiązki mają turyści. Porównaliśmy warunki podróży do różnych krajów.

Od lat Polacy chętnie wybierają się na wakacje do Grecji, Egiptu, Hiszpanii czy do Włoch. Okazuje się, że w każdym z tych państw obowiązują inne zasady dotyczące możliwości wjazdu oraz zasad przemieszczania się po nich. Nie wszędzie obowiązkowe są maseczki na plażach, ale w większości państw podróżujący zobligowani są do noszenia ich nawet po hotelowych korytarzach.

Wakacje w Grecji

Niedawno podawaliśmy na łamach Bankier.pl, że Grecja inauguruje sezon turystyczny. Od 14 maja 2021 roku Grecja otworzyła wszystkie plaże, lotniska, muzea, bary, restauracje, hotele i campingi. Zniesiono obostrzenia dotyczące poruszania się między regionami Grecji. Jeśli chodzi o maseczki, to zapowiedziano, że nadal obowiązują w otwartej i zamkniętej przestrzeni publicznej oprócz plaż, gdzie nie ma takiego nakazu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje, że również od połowy maja osoby przyjeżdżające do Grecji powinny mieć negatywny wynik testu na koronawirusa typu PCR – zaświadczenie powinno być wystawione w języku angielskim i należy go przeprowadzić nie później niż 72 godz. przed przyjazdem. Test jest również obowiązkowy dla wszystkich dzieci, które nie ukończyły 5 lat i jest to obowiązek niezależny od sytuacji epidemiologicznej panującej w kraju wyjazdu.

W przypadku osób zaszczepionych, które przyjęły wszystkie wymagane dawki szczepionki, obowiązuje odpowiednie świadectwo szczepienia wystawione w języku angielskim i/lub greckim.

Urlop w Hiszpanii          

Aby spędzić urlop w Hiszpanii, należy posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa wykonany nie później niż 72 godz. przed przyjazdem. Uznawane są testy PCR, TMA i RT-LAMP. Zaświadczenie w formie papierowej powinno zawierać datę badania, dane osobowe pacjenta, numer dokumentu, oznaczenie i dane kontaktowe ośrodka wykonującego test. Dzieci poniżej 6. roku życia nie muszą przedstawiać wyniku testu.

Ponadto wszyscy podróżujący, według informacji zawartych na stronie Ministerstwa, zobowiązani są do poddania się kontroli zdrowotnej – obejmuje ona mierzenie temperatury, sprawdzenie dokumentów oraz ocenę wizualną stanu zdrowia. Za gorączkę uznawana jest temperatura 37,5 stopni lub wyższa. Wszyscy pasażerowie są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH). Formularz generuje kod QR, który należy okazać na granicy.

Urlop w Portugalii a COVID-19

Od 1 maja 2021 roku w Portugalii nie obowiązuje już stan wyjątkowy, obecnie utrzymuje się stan klęski żywiołowej. Jak podaje MSZ, nadal obowiązują ograniczenia m.in. dotyczące funkcjonowania lokali handlowych lub gastronomicznych. Obowiązuje noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych i otwartych, o ile nie ma możliwości zachowania 2 metrów dystansu.

Do kontynentalnej części tego kraju osoby z Polski mogą się udać jedynie z uzasadnionych powodów, którymi nie są wyjazdy turystyczne. Polacy mogą wybrać się na leżące na Atlantyku Azory i Maderę. Jak pisaliśmy na łamach Bankier.pl, lecąc na ten pierwszy archipelag, trzeba przygotować negatywny wynik testu. Udając się na Maderę, też trzeba mieć wynik badania, ale można je również wykonać już po przylocie, z jego okazania zwalnia także zaświadczenie potwierdzające szczepienie lub przechorowanie COVID-19. W przypadku wspomnianych wysp należy również wypełnić specjalne formularze elektroniczne.

Wakacje 2021 - wymogi dotyczące testów, przemieszczania się i kwarantanny w poszczególnych krajach

Kraj

Konieczność wykonania testu

Obowiązek wykonania testu  u dzieci

Test a przyjęcie pełnej dawki szczepienia

Ograniczenia w przemieszczaniu na terenie kraju

Kwarantanna po przyjeździe

Obowiązek noszenia maseczek

Grecja

Tak, nie później niż 72h przed wjazdem

Tak

Po przyjęciu wymaganych dawek nie ma obowiązku wykonania testu

Brak

Nie

Obowiązkowe w przestrzeni publicznej na terenie otwartym i zamkniętym z wyłączeniem plaż

Hiszpania

Tak, nie później niż 72h przed wyjazdem

Nie

Posiadanie zaświadczenia nie zwalnia z okazania negatywnego wyniku testu

W zależności od sytuacji epidemicznej

Nie

Obowiązkowe na przestrzeni otwartej, zamkniętej i w środkach transportu publicznego

Włochy

Tak, nie później niż 48h przed przyjazdem

Nie dotyczy dzieci poniżej 2. roku życia

Brak informacji

Tak, obowiązuje podział stref. W czerwonej i pomarańczowej obowiązuje zakaz przemieszczania się

Zniesiona (od 16 maja 2021 r.)

Obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni zamkniętej i otwartej

Egipt

Tak, nie później niż 72 h

Dzieci do lat 6 nie muszą

Brak informacji

Tak

Nie

Tak, we wszystkich miejscach publicznych

Turcja

Tak, nie później niż 72h przed przyjazdem

Dzieci do lat 6 nie muszą

Brak informacji

W zależności od regionów i sytuacji epidemicznej

Nie

Tak, w przestrzeni zamkniętej i otwartej w tym na plażach miejskich

Bułgaria

Tak, nie później niż 72h przed przyjazdem

Tak

Należy okazać dokument potwierdzający przyjęcie obu dawek, a od ostatniej musiało minąć co najmniej 14 dni

Nie

Nie

Tak, w przestrzeni otwartej i zamkniętej

Chorwacja

Tak, nie później niż 48h przed wyjazdem

Tak (dzieci do 7. Roku życia)

Należy posiadać zaświadczenie o zaszczepieniu się pełną dawką, a od szczepienia musiało minąć co najmniej 14 dni

Niektóre regiony Chorwacji wprowadziły dodatkowe obostrzenia na swoim terenie (Dubrownik, Zagrzeb, Split, Rijeka, Zadar)

Tak, jeśli podróżujący nie okaże negatywnego testu na Covid-19 (10 dni)

Tak, w przestrzeni zamkniętej i otwartej, jeśli nie można zachować dystansu 1,5m od osoby

Portugalia

Tak, wykonany do 72h przed wylotem

Brak informacji

Brak informacji

Na terenie 8 powiatów (Odemira, Portimão, Aljezur, Resende, Carregal do Sal, Paredes, Miranda do Douro e Valongo) obowiązują szczególne zasady związane z większą liczbą zachorowań na COVID-19.

Polacy nie mogą podróżować do kontynentalnej części państwa w celach turystycznych

Nie

Obowiązkowe w przestrzeni zamkniętej oraz otwartej, o ile w tej drugiej nie można zachować 2m dystansu

Cypr

Tak, do 72h przed wylotem test PCR

Brak informacji

Brak informacji

W godzinach 23:00-5:00 obowiązuje całkowity zakaz przemieszczania się (wyjątki: udokumentowany wyjazd do pracy oraz względy medyczne.

Samoizolacja przed otrzymaniem drugiego wyniku testu PCR po przylocie na miejsce docelowe

nakaz noszenia maseczek ochronnych przez osoby powyżej 12 roku życia zarówno w publicznych przestrzeniach otwartych jak i w przestrzeniach zamkniętych, w których przebywa więcej niż 1 osoba

Tanzania

Tak, wykonany na 72h przed przylotem RT-PCR

Brak informacji

Brak informacji

Brak ograniczeń

Nie

Tak, w przestrzeni publicznej obowiązywek zakrywania ust i nosa

Malta

Tak, wykonany na 72h przed przylotem RT-PCR

Tak

Brak informacji 

Brak informacji

Nie

Tak, we wszystkich miejscach publicznych

Źródło: oprac. własne Bankier.pl na podstawie danych MSZ, stan na 16.05.2021 r.

Podróże do Włoch

Ministerstwo ostrzega, że z powodu wciąż trudnej sytuacji epidemicznej we Włoszech nie jest wskazane podejmowanie jakichkolwiek niekoniecznych, w tym turystycznych, podróży do tego kraju.

Na terenie Włoch obowiązują również obostrzenia regionalne, a wraz z nimi możliwe utrudnienia w przemieszczeniu się na terytorium kraju.

Uwaga, od 16 maja 2021 roku obowiązują nowe zasady, w tym dla Polaków:

  • konieczność przedstawienia negatywnego wyniku testu wymazowego w kierunku COVID-19
  • zniesienie 5-dniowej kwarantanny.

Rozporządzenie weszły w życie.

Urlop w Egipcie

Od września 2020 roku podróżujący do Egiptu powinni okazać negatywny wynik testu PCR przetłumaczony na język angielski lub arabski nie później niż 72 godz. przed wyjazdem. Wspomniane regulacje nie obejmują dzieci poniżej 6. roku życia.

Aby wjechać do Egiptu, należy mieć wizę. Obywatel Polski może przed przyjazdem do Egiptu starać się o wizę w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym, na lotnisku w Egipcie lub elektronicznie przez stronę internetową. Jej koszt wynosi jednorazowo 25 dol. lub 60 dol. w przypadku wizy wielokrotnej.

Jak podaje MZ, turyści, których portem docelowym jest Hurghada, Marsa Alam, Szarm El-Szejk lub Taba, nie posiadający odpowiedniego certyfikatu potwierdzającego negatywny wynik testu na koronawirusa, mogą odpłatnie wykonać test PCR na egipskim lotnisku, należy się jednak liczyć z izolacją do momentu uzyskania wyniku i kwarantanną w przypadku uzyskania wyniku pozytywnego (kwarantanna może być przedłużana aż do momentu uzyskania negatywnego testu na koronawirusa).

Ponadto władze egipskie ogłosiły, że od 6 maja do 21 maja 2021 r. zakazane będzie organizowanie wszelkich festiwali, imprez okolicznościowych oraz zgromadzeń o charakterze artystycznym. Do 21 maja 2021 r. wszelkie sklepy, centra handlowe, kawiarnie, restauracje i kina będą funkcjonowały w ograniczonym zakresie czasowym - do godz. 21:00.

Należy pamiętać, że w Egipcie obowiązuje stan wyjątkowy, co oznacza wzmocnione kontrole na ulicach oraz przy wejściach do kościołów i budynków użyteczności publicznej.

Podróż do Turcji

Tureckie granice są otwarte dla cudzoziemców, a pasażerowie, którzy przybywają do Turcji, są zobowiązani do:

  • przedstawienia negatywnych wyników testów PCR wykonanych w ciągu ostatnich 72 godz. przed przybyciem do Republiki Turcji. Pasażerowie, którzy nie przedstawią negatywnych wyników testu PCR, nie zostaną wpuszczeni na pokład samolotu. Osoby, które na przejściu granicznym przy wjeździe drogą lądową do Turcji nie przedstawią wyniku testu, zostaną poddane kwarantannie w miejscu zamieszkania na terytorium Republiki Turcji. Powyższy wymóg będzie obowiązywał do odwołania.
  • wypełnienia formularza dostępnego na stronie Ministerstwa Zdrowia Republiki Turcja. Formularz należy wypełnić najwcześniej 72 godz. przed podróżą. Wypełniony formularz należy okazać w wersji papierowej lub elektronicznej zapisanej na urządzeniach mobilnych. Podróżny, który nie wypełni formularza lub poda nieprawdziwe dane, może spotkać się z sankcjami prawnymi i administracyjnymi. Powyższy wymóg nie dotyczy podróży tranzytowych przez Turcję.

MZ przypomina, że lądowe granice Turcji z Iranem, Irakiem, Syrią i Armenią pozostają zamknięte. Granica lądowa z Gruzją i Grecją jest zamknięta dla obywateli UE. Obywatele UE udający się do Grecji muszą przejechać przez Bułgarię.

Uwaga, zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Rady Ministrów, do 5 czerwca 2021 roku obowiązuje 10-dniowa kwarantanna po powrocie do Polski.

Podróż do Bułgarii

Wszystkie osoby mają obowiązek okazania nie starszego niż 72 godz. negatywnego wyniku testu PCR na SARS-CoV-2, licząc od daty wykonania badania figurującej w dokumencie lub 48 godz. przed przyjazdem wykonać test antygenowy na COVID-19. Obowiązek posiadania testu nie omija również dzieci i niemowląt.

Osoby, które przyjęły odpowiednia liczbę szczepionek i upłynęło co najmniej 14 dni od podania ostatniej dawki, mogą posługiwać się dokumentem potwierdzającym przyjęcie szczepień zamiast wykazaniem testu na COVID-19. Co ciekawe, zamiast testu lub szczepień przyjeżdżający mogą przedstawić dokument potwierdzający przebycie COVID-19 nie później niż 6 miesięcy przed datą wjazdu do Bułgarii.

Noszenie maseczek jest obowiązkowe w otwartych i zamkniętych przestrzeniach publicznych. Obowiązują również limity osób w sklepach.

Polacy po powrocie muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie, zwalnia ich negatywny wynik testu na COVID-19.

Urlop w Chorwacji

Osoby planujące urlop w Chorwacji powinny okazać nie starszy niż 48 godz. negatywny wynik PCR na COVID-19 lub szybki test antygenowy – honorowane są wyłącznie testy antygenowe uznawane w krajach Unii Europejskiej. Z obowiązku przedstawienia wyniku testu są zwolnione dzieci do lat 7, osoby zaszczepione pełną dawką, o ile minęło 14 dni od ostatniej szczepionki oraz osoby, które przebyły COVID-19 i mogą to potwierdzić zaświadczeniem lekarskim, zawierającym daty przechodzenia choroby lub pozytywnym wynikiem testu PCR/testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 6 miesięcy, ale nie później niż 11 dni przed planowaną datą przekroczenia granicy.

W przypadku nieokazania negatywnego testu podróżujący zostanie zobowiązany do odbycia 10-dniowej kwarantanny. Zdjęcie obowiązkowej izolacji może odbyć się po przeprowadzeniu w Chorwacji testu i otrzymania wyniku negatywnego.

Na terenie Chorwacji obowiązują regionalne obostrzenia, przed wyjazdem można je sprawdzić na stronie ministerialnej chorwackiego rządu

Urlop na Cyprze

Jak podaje MSZ, władze cypryjskie wprowadziły cztery kategorie państw (GREEN, ORANGE, RED i GREY), z których można podróżować na Cypr. Polska znajduje się obecnie w kategorii RED: przed wejściem na pokład samolotu należy okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godz. przed rozpoczęciem podróży, a po przylocie należy poddać się (na własny koszt) kolejnemu testowi PCR na lotnisku i pozostawać w samoizolacji do otrzymania wyniku drugiego testu.

Dodatkowo, osoby podróżujące na Cypr muszą nie wcześniej niż 24 godz. przed terminem podróży wypełnić online ankietę (Cyprus Flight Pass) uprawniającą do wjazdu na Cypr (przy wejściu do samolotu oraz przy kontroli granicznej należy na wezwanie okazać e-mail potwierdzający wypełnienie ankiety, za brak wypełnionej ankiety może być nałożony mandat w wysokości 300 euro i nakaz odpłatnego wykonania testu lub odmowa wjazdu do Cypru).

Pasażerowie posiadający świadectwo szczepienia przeciwko COVID-19 są zwolnieni z konieczności przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR na obecność SARS-CoV-2 oraz odbywania kwarantanny.

Maseczki są obowiązkowe z pominięciem dzieci do 12. roku życia zarówno w przestrzeniach otwartych, jak i zamkniętych. Dodatkowo obowiązuje utrzymywanie 2 metrów dystansu od innych osób.

Tanzania. Urlop na Zanzibarze

Od 4 maja br. wszyscy podróżujący zobowiązani są do okazania po przyjeździe/przylocie do Tanzanii zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na obecność COVID-19. Próbki do testu powinny być pobrane w ciągu 72 godzin przed przyjazdem/przylotem do Tanzanii. Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wszyscy podróżni przybywający do Zjednoczonej Republiki Tanzanii poddawani będą wzmożonej kontroli pod kątem COVID-19. Po przyjeździe do Tanzanii obowiązkowe będzie także wykonanie szybkiego testu (tzw. rapid test), którego koszt wyniesie 25 dol. Tzw. rapid test obowiązuje również podróżujących po przyjeździe, którzy spędzą więcej niż 72 godz. w tranzycie.

Dodatkowo, każdy podróżujący do Zjednoczonej Republiki Tanzanii zobowiązany jest wypełnić 24 godz. przed wjazdem do tego kraju formularz (tzw. Travelers Surveillance Form). Po wypełnieniu formularza podróżny otrzyma stosowne potwierdzenie. Powiadomienie będzie zawierało unikalny kod, który należy okazać lokalnym służbom imigracyjnym po przybyciu do Tanzanii.

Urlop na Malcie

6 maja 2021 roku wicepremier i minister zdrowia Ch. Fearne ogłosił plan znoszenia na Malcie kolejnych obostrzeń związanych z COVID-19. Od 24 maja restauracje i bary szybkiej obsługi będą mogły być otwarte do godz. 24:00 (od 10.05 mogą otwarte do godz. 17:00) - z ograniczeniem do 4 osób siedzących przy jednym stole, baseny będą mogły być otwarte do godz. 20:00, siłownie i kluby fitness będą mogły wznowić działalność, dozwolone będzie uprawianie kontaktowych dyscyplin sportu przez osoby pow. 17. roku życia. Od 7 czerwca w restauracjach i barach szybkiej obsługi zwiększony zostanie limit osób - z 4 do 6 - mogących siedzieć przy jednym stole, kina i teatry będą mogły wznowić działalność, bary będą mogły wznowić działalność, zniesiony zostanie obowiązek noszenia masek ochronnych na plażach, a w miejscach publicznych dopuszczone będzie gromadzenie się osób w grupach do 6 osób (obecnie do 4 osób).

Pasażerowie z Polski zobowiązani do pokazania negatywnego wyniku testu PCR COVID-19 przed wejściem na pokład samolotu lecącego na Maltę. Test PCR należy wykonać w ciągu 72 godz. przed wylotem. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, po przybyciu na lotnisko na Malcie będą przeprowadzane wyrywkowe testy wymazowe.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
karmelino
Najpewniejsze informacje o obostrzeniach mozna upolować na blogach poświeconych danym krajom. My w sumie do końca nie wiedzielismy co z testami przed wylotem do Grecji. Ostatecznie na 3 dni przed rzutem na taśmę udało sie pobrać pakiety na testy pcr w Diagnostyce. Na szczescie nie ma u nich problemu z kolejkami. Z dnia na Najpewniejsze informacje o obostrzeniach mozna upolować na blogach poświeconych danym krajom. My w sumie do końca nie wiedzielismy co z testami przed wylotem do Grecji. Ostatecznie na 3 dni przed rzutem na taśmę udało sie pobrać pakiety na testy pcr w Diagnostyce. Na szczescie nie ma u nich problemu z kolejkami. Z dnia na dzien ustawilismy sie na badanie. Wynik publikują online
raf2004
Bankierze.pl, proszę napiszcie jakie są te "regionalne obostrzenia" w Chorwacji.
juliiaa
W Grecji mozna swobodnie podrozowac ale tylko na kontynencie. Aby dotrzec na wyspy wymagane sa szczepienie albo testy.
ameba1
Problem w tym, że we wrześniu pojechałem do Chorwacji mimo iż pisali, że tam tak strasznie i nawet na stronie MSZ ostrzegali. Wtedy chwilę się wahałem, ale mam odważną żonę i pojechaliśmy... best holidays ever!!!!

Także to co tutaj piszą, bez podawania źródeł, może mijać się z prawdą. Pewnie plotki powielana
Problem w tym, że we wrześniu pojechałem do Chorwacji mimo iż pisali, że tam tak strasznie i nawet na stronie MSZ ostrzegali. Wtedy chwilę się wahałem, ale mam odważną żonę i pojechaliśmy... best holidays ever!!!!

Także to co tutaj piszą, bez podawania źródeł, może mijać się z prawdą. Pewnie plotki powielana jeden portal od drugiego. Także polecam sprawdzać jak faktycznie jest, a ostatecznie zaryzykować.

Grecja z maseczkami na powietrzu? Chyba powariowali, że ludzie tam pojadą zwiedzać i będą łazić tak w tych upałach.

Nie spodziewałem się, że świat tak zdziczeje za mojego życia... przykre. Pozostają wakacje na RODos. Chyba sobie basen wykopię ;)
iluminata
Wychodzi na to, że w tym roku pora zwiedzać...
... Polskę!

Wszystkie kraje pod kontrolą satanistów jak widać po tych obostrzeniach.

A co do Cypru to po ich numerze z szybką kradzieżą 10% depozytów bankowych nawet za dopłatą bym tego kraju nie odwiedził!
arces
Wolę obostrzenia w ciepłym kraju niż nad zimnym Bałtykiem. Oby nic się nie zmieniło to w sierpniu lecę enterem do Bułgarii. Mogę robić testy, żadnego problemu.
the_mind_renewed
Dzisiejsze młode pokolenia są coraz mądrzejsze. Wiedzą że nie potrzebują gromadzić żadnych fizycznych walorów ekonomicznych, jedynie ich wręcz obowiązkiem jest za-kredytować się na maksa, zostać łowcą okazji wyprzedaży i korzystać z pogody w odległych krajach. Raz się żyje, mądre pokolenia. A jaka dostatnia Dzisiejsze młode pokolenia są coraz mądrzejsze. Wiedzą że nie potrzebują gromadzić żadnych fizycznych walorów ekonomicznych, jedynie ich wręcz obowiązkiem jest za-kredytować się na maksa, zostać łowcą okazji wyprzedaży i korzystać z pogody w odległych krajach. Raz się żyje, mądre pokolenia. A jaka dostatnia wspaniała przyszłość przed nimi się maluje!
the_mind_renewed
Byłbym za tym aby koszty podroży lotniczych w ramach jednego kontynentu wzrosły dziesięciokrotnie. A pozostałe o pięć razy. I one wzrosną ! Samoloty są na pierwszym miejscu produkujący zanieczyszczenie środowiska ocieplenie i zmiany klimatyczne. Ale to lata wysoko to nie widać i od razu nie boli. I to tylko dlatego Byłbym za tym aby koszty podroży lotniczych w ramach jednego kontynentu wzrosły dziesięciokrotnie. A pozostałe o pięć razy. I one wzrosną ! Samoloty są na pierwszym miejscu produkujący zanieczyszczenie środowiska ocieplenie i zmiany klimatyczne. Ale to lata wysoko to nie widać i od razu nie boli. I to tylko dlatego aby Karyna z Józkiem poleciała się nachlać z dala od kraju, i pochwalić się znajomym jakie tam robili balangi, przywożąc z stamtąd chińskie badziewie pamiątkowe. Co na to Greta Thunberg. A kuźwa pod namiot, na działkę itd. to nie łaska. Oj reset globalny który następuje obecnie nauczy was pokory i rozumu.
frank_deleos
Jeśli chcesz to nie lataj. Ja gdy zobaczyłem reklamę, żeby dłużej korzystać z smartfona (w celu ochrony środowiska) to kupiłem sobie nowego. Jeśli chcecie to ograniczajcie sobie podróże, zakupy itp. Ja nie mam takiego zamiaru, chce godnie żyć, i nie żałować sobie niczego. Tak samo namawiają teraz, żeby ubrań Jeśli chcesz to nie lataj. Ja gdy zobaczyłem reklamę, żeby dłużej korzystać z smartfona (w celu ochrony środowiska) to kupiłem sobie nowego. Jeśli chcecie to ograniczajcie sobie podróże, zakupy itp. Ja nie mam takiego zamiaru, chce godnie żyć, i nie żałować sobie niczego. Tak samo namawiają teraz, żeby ubrań używać dłużej, mimo iż do teraz naprawdę rzadko kupowałem nowe, to teraz myślę, że nie ma co sobie żałować skoro są tacy ludzie jak Ty i zaraz będą chcieli żeby ubrania podrożały.
the_mind_renewed odpowiada frank_deleos
Polecam wakacje w Indiach, darmowy spływ Gangesem w pakiecie.

Powiązane: Koronawirus - poradnik

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki