REKLAMA

Giełda reaguje na Polski Ład. Akcje deweloperów w górę

2021-05-17 09:30, akt.2021-05-17 13:25
publikacja
2021-05-17 09:30
aktualizacja
2021-05-17 13:25
Giełda reaguje na Polski Ład. Akcje deweloperów w górę
Giełda reaguje na Polski Ład. Akcje deweloperów w górę
fot. Lutic / / Shutterstock

Polski Ład pozytywnie przełożył się na akcje deweloperów notowanych na GPW. Indeks nieruchomościowy w poniedziałek rano rósł najmocniej ze wszystkich indeksów sektorowych.

- To ma być rewolucja wolnościowa. To nie będzie w smak niektórym deweloperom, ale my nie jesteśmy po to, żeby zaspokajać deweloperów, tylko potrzeby polskich rodzin – tak w sobotę premier Mateusz Morawiecki argumentował zapisanie w Polskim Ładzie zmian w prawie, dzięki którym budowa domu jednorodzinnego o powierzchni 70 m kw będzie możliwa wyłącznie na podstawie zgłoszenia. Pełną listę obietnic zaprezentowanych w sobotę znajdziesz tutaj.

Mimo tej retoryki, mieszkaniowa część programu Prawa i Sprawiedliwości zawiera informacje korzystne dla deweloperów. Przede wszystkim mowa o gwarantowanych przez państwo wkładach własnych oraz redukcji zobowiązań przy narodzinach kolejnych dzieci. To właśnie tymi czynnikami wspierającymi popyt można tłumaczyć poniedziałkowe otwarcie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Wzrosty spółek nieruchomościowych obserwowaliśmy od początku sesji na GPW. Po niespełna 13:20, nieruchomościowy indeks WIG-NRCHOM szedł w górę o blisko 3 proc. To najlepszy wynik spośród wszystkich indeksów sektorowych na polskiej giełdzie, choć należy dodać, że obroty w segmencie nieruchomościowym wynoszą jedynie 9,6 mln zł wobec przeszło 670 mln na całym dużym parkiecie. Warto też dodać, że cały rynek idzie dziś rano w górę – WIG rośnie o 1,07 proc., a WIG20 o 1,31 proc.

Z kronikarskiego obowiązku warto też podkreślić, że w poniedziałek po południu Marvipol i Atal drożeją o 9 proc., Rank Progress o 13 proc., Develia o 4 proc., Archicom o 2,6 proc., a Dom Development i Echo o 4 proc. i 3 proc. Poza spółkami nieruchomościowymi, trudno jednoznacznie wskazać podmioty, których akcje drożałyby lub taniały w związku z prezentacją Nowego Ładu - niewykluczone, że inwestorzy czekają na więcej konkretów.

W przypadku spółek nieruchomościowych podkreślić należy też, że WIG-NRCHOM znajduje się na najwyższych poziomach w historii. Marsz tego indeksu w górę zaczął się wraz z początkiem listopada - od tamtej pory wzrósł on o 45 proc.

O tym jak w Polsce buduje się mieszkania opowiadaliśmy w październikowym odcinku cyklu "Tour de Spółki", którego bohaterem była spółka Echo Investment.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (72)

dodaj komentarz
batic
Jeśli twój klient dostanie od rządu 160.000 zł na zakup mieszkania, o ile podniesiesz cenę?
A) nie podniosę
B) obniżę
C) o 160.000 zł
jpelerj
Ten klient musi mieć 6 dzieci (wtedy będzie taka dopłata). Zaje..sty tłok po te mieszkania wróżę.
bartoszw1973
To podnieś najlepiej już dziś.
jasiek2017 odpowiada jpelerj
Jak zwykle problemy z czytaniem. Skoro pisze, że dostanie 160 tys to chyba oczywiste, że ma 6 dzieci ?
Więc ankieta zasadna tyle, że choćby dla średnio inteligentnych.
jpelerj odpowiada jasiek2017
Jak masz problemy z czytaniem, to nie pisz. Niby-ankieta zrobiona na bzdurnych założeniach tylko niepotrzebnie zamula dyskusję.
jasiek2017
hahhhahaahaaha mieszkania potaniejooooo !
Jak wiadomo co roku mamy spadek cen o letko 30% !!!!
trolley
Jasiu, boża niemoto, a skąd wiesz komu urośnie? :) Raz dostaniesz po dupie bo komu będziesz wynajmował skoro nawet patola dostanie kredyt na chate zamiast wynajmować hehe? I komu sprzedaż i po ile swoje nory jak wtórny możliwe (jak przy MDM) wyleci z dopłat? Twój pracodawca deweloper zarobi, ty niekoniecznie :)
piotr76
Nie zmienia to faktu, że inwestycyjnie i tak już nie warto w gotowe mieszkania wchodzić (co innego budowa). Perspektywy dla rynku najmu coraz gorsze, a licząc tylko na zysk z odsprzedaży można wtopić, poziomy cen już takie, że nie wiadomo ile jeszcze podpompują zanim zacznie się rollercoaster. A stop-lossa nie ustawisz ;)
jasiek2017 odpowiada piotr76
Takie opowieści o tym, że najem się kończy, że ceny mieszkań spadną o 30% i inne bajki słychać od lat.
A jak jest każdy widzi.
piotr76 odpowiada jasiek2017
Jaki ROI dostaniesz z mieszkania przy *dzisiejszych* cenach zakupu i wynajmu? Nie sprzed kilku lat czy uśrednianych, bo masz rację, wtedy to rzeczywiście było dobrym interesem.
I jakoś nie widzę optymistycznych perspektyw na wzrost rynku najmu w sytuacji, gdy przy zerowych (a realnie mocno ujemnych) stopach procentowych
Jaki ROI dostaniesz z mieszkania przy *dzisiejszych* cenach zakupu i wynajmu? Nie sprzed kilku lat czy uśrednianych, bo masz rację, wtedy to rzeczywiście było dobrym interesem.
I jakoś nie widzę optymistycznych perspektyw na wzrost rynku najmu w sytuacji, gdy przy zerowych (a realnie mocno ujemnych) stopach procentowych każdy NINJA dostanie zdolność kredytową na hipoteczny.

Powiązane: Polski Ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki