REKLAMA

Nowy Polski Ład dla rodzin: 12 tys. zł na drugie dziecko, więcej żłobków, mieszkanie bez wkładu własnego

2021-05-15 10:51
publikacja
2021-05-15 10:51
Nowy Polski Ład dla rodzin: 12 tys. zł na drugie dziecko, więcej żłobków, mieszkanie bez wkładu własnego
Nowy Polski Ład dla rodzin: 12 tys. zł na drugie dziecko, więcej żłobków, mieszkanie bez wkładu własnego
fot. MaciejGillert / / Shutterstock

Wprowadzenie dodatkowego instrumentu finansowego dla rodziców, tworzenie kolejnych żłobków, większa elastyczność pracy dla rodziców i powszechny dostęp do badań prenatalnych – to część przewidzianych w Polskim Ładzie rozwiązań na rzecz rodzin.

Polski Ład przewiduje wprowadzenie dodatkowego instrumentu finansowego dla rodziców. To w sumie 12 tys. zł, które rodzice będą mogli wykorzystać na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. Rodzice sami wybiorą wariant: po 1000 zł miesięcznie przez rok czy po 500 zł miesięcznie przez dwa lata. Jeśli kolejne dziecko przyjdzie na świat w ciągu 3 lat od narodzin poprzedniego, kwota ta zostanie podwojona.

Rząd chce również, aby podatnicy mogli rozliczyć się razem ze współmałżonkiem już w roku zawarcia małżeństwa, a nie dopiero w roku kolejnym. Jak oszacowano, będzie się to wiązać ze zmniejszeniem dochodów dla sektora finansów publicznych o ok. 100 mln zł.

Zapewniony ma być dostęp do diagnostyki prenatalnej dla wszystkich kobiet w ciąży. Obecnie działający Program Badań Prenatalnych skierowany jest tylko do kobiet przynależących do grupy ryzyka.

Przewidziano również, że darmowe będą szczepionki przeciwko wirusowi HPV, który jest najczęstszą przyczyną występowania raka szyjki macicy. W Polsce rocznie diagnozuje się ten nowotwór u ok. 3,5 tys. kobiet, z których około połowy umiera.

Planowane jest rozszerzenie programu "Maluch Plus", aby wspierać tworzenie i utrzymywanie żłobków przyzakładowych. Ma być w nim utworzona nowa, osobna ścieżka dla firm, instytucji rządowych i samorządowych, będących dużymi pracodawcami (powyżej 250 pracowników).

Ponadto każda gmina, która będzie chciała zorganizować żłobek na swoim terenie, otrzyma dotację na jego budowę. Wsparcie będzie realizowane z programu inwestycyjnego w ramach Polskiego Ładu. Dzięki temu powstać ma kilkaset nowych żłobków.

Polski Ład przewiduje także, że gdy rodzice nie będą mieli dostępu do usługi instytucji opiekuńczych, oboje uzyskają większą elastyczność w wykonywanej pracy. Pracodawca będzie zobowiązany zgodzić się na wykorzystanie przynajmniej jednego z trzech instrumentów: świadczenia pracy w formie telepracy bądź pracy zdalnej, pracy w zmniejszonym wymiarze godzin lub przesunięcia godzin rozpoczynania i kończenia pracy.

Z kolei na poziomie urzędów pracy stworzone mają być ścieżki wsparcia kobiet przebywających na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Urzędy pracy będą skoncentrowane na aktywizacji kobiet w sektorach, które pozwalają na częstszą pracę z domu i łączenie obowiązków rodzinnych z pracą (np. IT, usługi profesjonalne). W tym zakresie urzędy pracy będą organizować szkolenia połączone z opieką nad dziećmi.

Polski Ład przewiduje również utworzenie Centrum Dziecka i Rodziny (CDR), które będzie nową jednostką systemu oświaty, wspomagającą rozwój dzieci, osób uczących się i rodzin oczekujących lub wychowujących dzieci. CDR-y powstaną z przekształcenia publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Planowane jest również opracowanie nowej umowy międzynarodowej – konwencji o prawach rodziny. Autorzy Nowego Ładu zadeklarowali, że jako Zjednoczona Prawica udzielą poparcia dla wniosku prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie zmian w prawie oświatowym, zgodnie z którymi działalność wszelkich organizacji i stowarzyszeń na terenie szkoły będzie wymagała nie tylko zgody dyrekcji szkoły, lecz także akceptacji rodziców.

Polski Ład przewiduje również usprawnienie mediacji sądowych. Wprowadzona ma zostać instytucja sędziego koordynatora ds. mediacji w sądach rejonowych, a także wprowadzone ma być obowiązkowe spotkanie informacyjne w niektórych kategoriach spraw oraz zatwierdzanie ugód zawartych przed mediatorem przez sąd z urzędu w terminie do 30 dni.

Ponadto wprowadzone mają być kary, które będą odstraszać przed wykorzystywaniem i krzywdzeniem nieletnich, w tym kara bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności. Wprowadzone mają być także ustalone procentowo alimenty natychmiastowe.(PAP)

Mieszkanie bez wkładu własnego ma pomóc rodzinom

Program "Mieszkanie bez wkładu własnego" przy kredycie mieszkaniowym, dofinansowanie dla korzystających z budownictwa społecznego i uproszczenie przepisów przy budowie małych domów mieszkalnych - to propozycje Polskiego Ładu, które mają pomóc w zapewnieniu mieszkań dla rodzin.

W ramach Polskiego Ładu przewidziano program "Mieszkanie bez wkładu własnego", zwiększający dostępność do finansowania własnego mieszkania.

Według założeń, program zwiększający dostępność do finansowania własnego mieszkania obejmie trzy grupy klientów: tych, którzy chcą mieć swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego, tych, którzy szukają go na rynku wtórnym, społecznym oraz tych, którzy chcą wybudować dom.

Państwo będzie gwarantować maksymalnie 150 tys. zł wkładu własnego dla biorących kredyt lub oferować dofinansowanie w wysokości do 160 tys. zł dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego czy też rodzin wielodzietnych (w zależności od liczebności rodziny).

Łącznie z programu „„Mieszkanie bez wkładu własnego” będzie mogło skorzystać około 80 tys. rodzin rocznie. Instrument skierowany jest do osób od 20. do 40. roku życia. Wysokość otrzymanego finansowania będzie uzależniona od liczby dzieci w rodzinie – 30 tys. zł w przypadku drugiego dziecka, 60 tys. zł – trzeciego, 30 tys. zł – każdego kolejnego. Aby zmniejszyć ryzyko wzrostu cen, zostanie wprowadzony poziom ceny maksymalnej za 1 m kw. nieruchomości, która będzie kwalifikować się do programu.

W ramach Polskiego Ładu przewidziano również, że realizacja budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m kw. będzie możliwa bez pozwolenia, kierownika i książki budowy, a jedynie na podstawie zgłoszenia. Zdaniem pomysłodawców oznacza to skrócenie procesu budowlanego nawet do kilku tygodni i oszczędności co najmniej kilku tysięcy złotych dla inwestora.

Będą dwa warianty bonu mieszkaniowego - dla osób bez własnego mieszkania i dla rodzin wielodzietnych

Społeczny bon mieszkaniowy będzie przeznaczony dla osób nieposiadających własnego mieszkania, których dochody ograniczają możliwość uzyskania kredytu. Realizowany będzie w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej (partycypacja w TBS/SIM) albo spółdzielni mieszkaniowej (wkład mieszkaniowy w SM), od których wynajmowane/nabywane będzie mieszkanie. Jednoosobowe gospodarstwa domowe otrzymałyby pomoc w wysokości 5 tysięcy złotych, małżeństwo bez dzieci – 10 tys. zł, małżeństwo z jednym dzieckiem – 25 tys. zł, z dwojgiem – 40 tys. zł.

Z kolei rodzinny bon mieszkaniowy przyznawany będzie gospodarstwu domowemu, w skład którego wchodzi co najmniej troje dzieci lub osób z niepełnosprawnością. Ten rodzaj bonu będzie mógł zostać przeznaczony na partycypację w SIM/TBS, wkład mieszkaniowy w SM, a także na nabycie mieszkania/domu jednorodzinnego lub budowę domu jednorodzinnego. Jeżeli rodzina przed przyznaniem bonu nie posiadała własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego, albo jeżeli powierzchnia tego domu lub lokalu nie przekraczała 65 m2, wysokość rodzinnego bonu mieszkaniowego dla rodziny z trojgiem dzieci wyniesie 100 tys. zł. Kwota ta będzie dodatkowo podwyższana o 15 tys. zł za każde kolejne dziecko.

Więcej na ten temat.

autorka: Małgorzata Werner-Woś

mww/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
xiven
ale po co nam te dzieci? po co nam przyrost demograficzny?

czy naprawdę to wszystko w imie utrzymania istnienia piramidy demograficznej ZUS która i tak musi się kiedyś załamać?
bt5
Na wsiach sa po 1, 2- oje dzieci to gdzie tu sens ekonomiczny żłobka, za granica z takich wiosek to woża dzieci helikopterami do żłobków i przedszkoli. A jeśli chodzi o 12.000 na opiekę to guzik to pomoże na dzietność. W Chinach naukowcy na zlecenie władz zrobili badania i wyszło że trzeba odpalić milion juanów czyli 580.000zł za Na wsiach sa po 1, 2- oje dzieci to gdzie tu sens ekonomiczny żłobka, za granica z takich wiosek to woża dzieci helikopterami do żłobków i przedszkoli. A jeśli chodzi o 12.000 na opiekę to guzik to pomoże na dzietność. W Chinach naukowcy na zlecenie władz zrobili badania i wyszło że trzeba odpalić milion juanów czyli 580.000zł za urodzenie dziecka bo inaczej nie ma o czym mówić.
jan888
PIS prowadzi politykę w 100% antyrodzinną, z jednej strony mamiąc rodziny 500+, z drugiej wywołując inflację, która przeciętnej rodzinie zabiera o wiele więcej miesięcznie, niż 500 zł (dowód poniżej). To samo z rzekomym ułatwianiem kupna własnego mieszkania w sytuacji, kiedy przez chorą, neo-bolszewicką politykę nadmuchano rynek PIS prowadzi politykę w 100% antyrodzinną, z jednej strony mamiąc rodziny 500+, z drugiej wywołując inflację, która przeciętnej rodzinie zabiera o wiele więcej miesięcznie, niż 500 zł (dowód poniżej). To samo z rzekomym ułatwianiem kupna własnego mieszkania w sytuacji, kiedy przez chorą, neo-bolszewicką politykę nadmuchano rynek nieruchomości w Polsce, a mieszkania osiągnęły ceny kompletnie nieproporcjonalne do zarobków. Swoimi komunistycznymi eksperymentami PIS wygania pracowitych i przedsiębiorczych ludzi z Polski, tym samym uderza też w polskie rodziny.

Wspomniany dowód: przeciętna polska rodzina to 2 rodziców i jedno dziecko, a jej dochód wynosi po 4 tyś. netto na każdego z rodziców (w sumie 8000 netto). 4% inflacja zjada 360 zł. miesięcznie z tego dochodu, a do tego około 90 zł miesięcznie tracą oszczędności tej rodziny (w lutym 2021 roku oszczędności Polaków przekroczyły 1 bln zł). A teraz najważniejsze: inflacja w Polsce grubo przekracza oficjalne 4%, ponieważ inflacja CPI nie uwzględnia wzrostu cen mieszkań i cen paliw. Rzeczywista inflacja jest dużo większa niż oficjalne 4%.

Tak właśnie wygląda "socjalizm" w wykonaniu PIS - jedna ręka państwa daje Kowalskiemu do rączki pieniążek, a druga wyciąga w tym czasie 2 pieniążki z jego kieszeni.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
arekzpoznania
Jaki jest sztandarowy pomysł PISu dla rodzin: jak najwięcej żłobków i dofinansowanie po 1 tys. zł dla rodziców, żeby je tam posłali. I to jak najszybciej, najlepiej jak tylko ukończą roczek. Jak najwcześniejsze odrywanie dzieci od rodziców to ideał lewicy. Jeśli ktoś sądzi, że PIS jest lewicowy tylko w sprawach gospodarczych a światopoglądowo Jaki jest sztandarowy pomysł PISu dla rodzin: jak najwięcej żłobków i dofinansowanie po 1 tys. zł dla rodziców, żeby je tam posłali. I to jak najszybciej, najlepiej jak tylko ukończą roczek. Jak najwcześniejsze odrywanie dzieci od rodziców to ideał lewicy. Jeśli ktoś sądzi, że PIS jest lewicowy tylko w sprawach gospodarczych a światopoglądowo jest za wartościami prawicowymi, to niech się jeszcze raz poważnie zastanowi.
vacarlus
dywidenda 10% na xtb - dynamiczny rozwój na całym świecie - poczytajcie
techs
@Bankier, czy takich kont po prostu moderator nie może usuwać? Jak nie jeden oszołom od XTB to drugi z linkami do YT.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki