REKLAMA

Niedzielski o testach paszportów covidowych: za kilka dni chcemy podłączyć się do systemu KE

2021-05-17 18:47
publikacja
2021-05-17 18:47
Niedzielski o testach paszportów covidowych: za kilka dni chcemy podłączyć się do systemu KE
Niedzielski o testach paszportów covidowych: za kilka dni chcemy podłączyć się do systemu KE
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Za kilka dni chcemy podłączyć się do systemu przygotowanego przez Komisję Europejską – poinformował szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do kwestii tzw. paszportów covidowych. Ma to nastąpić - według jego zapowiedzi - 20 maja.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek w Radiu Zet był pytany m.in. o tzw. paszporty covidowe i ich testowanie w Polsce. "Mieliśmy deklarację z KE, że zaczniemy 25 maja, ale przyśpieszamy i będziemy chcieli 20 maja, czyli za kilka dni, podłączyć się do tego systemu, który został zaproponowany przez Komisję Europejską" – poinformował.

"Mam nadzieję, że po tych pierwszych testach, po 20 maja, będziemy wiedzieli, jak wygląda sytuacja" – dodał. Jak jednak zastrzegł, najpierw musi pojawić się odpowiednie rozporządzenie Komisji zanim decyzje ws. tzw. paszportów covidowych zostaną podjęte w Polsce.

Niedzielski mówił również o tym, że projekty związane z Polskim Ładem będą dyskutowane na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów. "Zaczynamy od zdrowia, profilaktyki dla osób powyżej 40. roku życia i zniesienia limitów dostępu do świadczeń do specjalistów" – przekazał.

Odniósł się także do pytania, czy nie obawia się, że liczba chętnych na szczepienia będzie topnieć. "W pewnym momencie dojdziemy do sytuacji, że to raczej szczepienia będą szukały chętnych. Najprawdopodobniej stanie się to w czerwcu" – skomentował. Przekazał przy tym, że według jego informacji wśród 16 i 17-latków zapisało się już 60 tys. osób. Od dzisiaj są zapisy właśnie dla tej grupy wiekowej. Szef MS podkreślił przy tym, że rząd stara się przekonywać Polaków do szczepień i nie ma dyskusji o tym, żeby były one obowiązkowe.

Niedzieli poinformował też, że do wakacji zostanie przygotowana ustawa o jakości w polskim systemie opieki zdrowotnej - jak są leczeni pacjenci, jak są obsługiwane dane jednostki medyczne, jak są zarządzane poszczególne jednostki. "Taki zaczątek jest już w onkologii" – przekazał. Dzięki temu – jak wyjaśnił - pacjent będzie mógł sprawdzić, gdzie dane zabiegi wykonywane są najlepiej. (PAP)

Autorka: Natalia Kamińska

nmk/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
3456
Jest cisza kasa leci , jakby tylko się coś zaczęło dziać nie tak Niedzielski ucieknie to Izraela ,
siema123
A kiedy ustawa o odszkodowaniach za powikłania po szczepieniu ? To już nieważne ?
No tak przecież to by trzeba pieniądze wydać na obywatela a nie na gnębienie obywatela.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki