REKLAMA
BADANIE

TikTok kontra USA. "Musicie sprzedać udziały"

Agata Wojciechowska2023-03-17 08:19redaktor
publikacja
2023-03-17 08:19

Chińscy udziałowcy TikToka zostali postawieni przez USA przed wyborem: albo sprzedadzą swoje udziały w aplikacji, albo zostanie ona zakazana na terenie Stanów Zjednoczonych. To element szeroko zakrojonej akcji administracji Bidena, która motywuje pozbycie się chińskiej aplikacji bezpieczeństwem narodowym. W przyszłym tygodniu dyrektor generalny korporacji ma pojawić się przed Kongresem. 

TikTok kontra USA. "Musicie sprzedać udziały"
TikTok kontra USA. "Musicie sprzedać udziały"
fot. daily_creativity / / Shutterstock

Stany Zjednoczone chcą, by chiński właściciel sprzedał swoje akcje w TikToku. W ten sposób wyraźnie zerwano by z Chinami. Taka była m.in. rekomendacja Komitetu ds. Inwestycji Zagranicznych. Jeśli ten scenariusz jednak się nie spełni, aplikacja może zostać zakazana w USA - donosi The Wall Street Journal.

Właścicielem TikToka jest firma ByteDance z Państwa Środka, która jest oskarżana o stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego m.in. poprzez zbieranie danych od milionów użytkowników.

Dyrektorzy TikToka twierdzą, że 60 proc. udziałów ByteDance należy do inwestorów międzynarodowych, 20 proc. do pracowników i 20 proc. do założycieli. Zdaniem kierownictwa przymusowa sprzedaż, a więc praktyczna zmiana właściciela, nie zmieni przepływu danych ani dostępu do nich. - Najlepszym sposobem rozwiązania problemów z bezpieczeństwem narodowym jest przejrzysta ochrona danych i systemu użytkowników w USA - podała firma w komunikacie.

TikTok twierdzi, że wyda 1,5 mld dolarów na program ochrony danych i treści użytkowników. Np. w ramach Projektu Texas firma podjęła już próbę przeniesienia danych amerykańskich użytkowników do USA. Plan zakłada, że amerykańska firma Oracle uzyska dostęp do kodu i zgłaszania pojawiających się nieprawidłowości instytucjom rządowym. 

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

TikTok, jak inne aplikacje typu Instagram czy Twitter, gromadzi dane na temat swoich użytkowników. Wśród nich mogą być te lokalizacyjne czy dotyczące biometrii. Amerykańscy urzędnicy wyrażają obawy, że mogą one wpaść w ręce chińskiego rządu. Nie są one nieuzasadnione. Zgodnie z chińskim prawem odnośnie do bezpieczeństwa narodowego firmy na żądanie władz muszą przekazać dane klientów, choć Pekin twierdzi, że nie ma na to wystarczających dowodów. Podobny zakaz proponowała już administracja Trumpa w 2020 roku. TikTok już jest zakazany na służbowych telefonach administracji rządowej w USA, Kanadzie, UE i Nowej Zelandii. 

Dyrektor naczelny Shiu Zi Chew ma zeznawać przed Kongresem w przyszłym tygodniu.

***

Popkultura i pieniądze w Bankier.pl, czyli seria o finansach "ostatnich stron gazet". Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windsorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestować w Lego? By odpowiedzieć na te i inne pytania, nie zawahamy się zajrzeć nawet na Reddita.

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
zoomek
Ej - to może my nakażmy zagranicznym koncernom posprzedawać nam wszystko co mają w Polin (za szabesgojem Dudą).
and00
czyli co? Ok, pozwolimy twojej firmie działać na naszym rynku, tylko że ona nie może być już twoja?
No super propozycja, normalnie zadzieram kiece i lecę...
polonu
oczywiście że dolary , ale jak inaczej pozbędziesz się długu chyba że Ameryka da Alaskę Chinom za dolary idzie jeszcze kupować złoto albo płacić Arabom za ropę naftową choć Arabowie biorą od nich juany i nie chcą dolara .
barysza51
Nie będzie filmików ze staruszkiem Bidenem. Szkoda.
pimpek01
beda za to z putinem i łukaszenką
polonu
będzie armagedon na rynkach finansowych , Chiny zaczną wyprzedawać na maxa amerykańskie obligacje trzęsienie ziemi zatopią jankesów tylko czekać
barysza51
Ale oni za te obligacje dostaną $ więc jakie trzensienie.
jas2 odpowiada barysza51
Świeżo wydrukowane.
zoomek odpowiada jas2
Kto drukuje teraz? Klika się.
itso_battlestar_point_g
polityka mocarstw nuda i prymitywizm

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki