REKLAMA
Tour de spółki

Teva skomercjalizuje dwa leki Celltrionu: biopodobne do Rituxanu i Herceptinu

2016-10-06 15:03
publikacja
2016-10-06 15:03

Izraelski koncern Teva skomercjalizuje dwa farmaceutyki, nad którymi pracuje koreański Celltrion: leki biopodobne do Rituxanu i Herceptinu - podała Teva. Celltrion otrzyma 160 mln dolarów płatnych z góry oraz udział w zyskach ze sprzedaży leków. Nad biopodobnym rituximabem pracuje notowany na GPW Mabion.

"Zgodnie z warunkami umowy, Teva zapłaci Celltrionowi Healthcare 160 mln dolarów z góry, z czego 60 mln dolarów może pod pewnymi warunkami podlegać zwrotowi w gotówce lub w formie kredytowania. Teva i Celltrion będą miały udział w zyskach z komercjalizacji tych leków biopodobnych" - napisano w komunikacie.

Oba leki znajdują się w III fazie badań klinicznych. Celltrion w listopadzie 2015 r. złożył wniosek o rejestrację biopodobnego do MabThera/Rituxan (rituximab). Z kolei w maju tego roku podobny wniosek złożyła firma Sandoz.

Mabion prowadzi zaawansowane prace nad lekiem MabionCD20, biopodobnym do Rituxanu. Spółka szuka partnera do sprzedaży i dystrybucji farmaceutyku na terenie UE. Pod koniec lipca Mabion poinformował, że spodziewa się podpisania umowy "w ciągu najbliższych tygodni".

Pod koniec września Mabion podjął decyzję o zakończeniu przyjmowania pacjentów do screeningu-diagnostyki kwalifikującej do udziału w badaniu III fazy na pacjentach z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Maciej Wieczorek, prezes Mabionu, powiedział w lutym, że badania kliniczne nad lekiem MabionCD20 powinny zakończyć się do końca 2016 roku. Badanie prowadzone jest wśród pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) oraz chłoniakiem (NHL).

Dla Mabionu może to być pierwszy lek, który wprowadzi na rynek. Spółka deklarowała, że po rejestracji w UE chce zdobyć kilka do kilkunastu procent udziału w rynku leku referencyjnego. Wartość światowej sprzedaży rituximabu wynosi ponad 7 mld dolarów rocznie.

Spółka prowadzi także badania nad lekiem biopodobnym do Herceptinu (trastuzumab), jednak znajdują się one na etapie przedklinicznym. (PAP)

mj/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki