Temat irańskiej ropy powraca jak bumerang

Temat irańskiej ropy powraca jak bumerang

Piątkowa sesja na GPW należy do tych, które raczej wolelibyśmy zapomnieć. WIG20 po neutralnym otwarciu, w kolejnych godzinach sesji pogrążał się w coraz to większej niemocy. Wśród polskich blue chipów na miano lidera spadków zapracował sobie KGHM, który stracił -4,6% - publikacja raportu kwartalnego tej spółki wyraźnie nie przypadła do gustu inwestorów. Trudno jednak zrzucać całą winę na miedziowego giganta, podczas gdy ponad 2-proc. spadki obserwowaliśmy również na takich spółkach jak: PKO BP, PZU czy PKN Orlen. Minorowe nastroje na Starym Kontynencie powróciły wraz kolejną odsłoną problemów Turcji oraz kontynuacją depracjacji tureckiej liry.

W czwartek zauważalną poprawę nastrojów wywołały pogłoski o tym, jakoby pod koniec sierpnia strona amerykańska ponownie miała przystąpić do rozmów z Chinami. Przyzwyczailiśmy się jednak do tego, że w tym kontekście sytuacja potrafi zmieniać się bardzo dynamicznie - tak też było i tym razem. Najnowsze doniesienia z Białego Domu wskazują na to, że Stany Zjednoczone są gotowe nałożyć na Państwo Środka w listopadzie sankcje w związku z importowaniem irańskiej ropy. Przypomnijmy, że już od pewnego czasu sygnalizowaliśmy istnienie „wspólnej osi” w temacie negocjacji handlowych oraz irańskiej ropy. Pod koniec czerwca administracja D. Trumpa poinformowała, że wszystkie firmy powinny wstrzymać import irańskiej ropy wraz z upływem 180 dniowego okresu od momentu podpisania sankcji. W praktyce oznacza to, że w listopadzie spółki importujące surowiec najprawdopodobniej zostaną zmuszone do rezygnacji ze współpracy z Iranem pod groźbą nałożenia kar przez Biały Dom. Biorąc pod uwagę fakt, że w chwili obecnej Chiny importują ponad jedną trzecią irańskiej ropy, podporządkowanie się żądaniom Białego Domu wydaje się dość wątpliwym scenariuszem. Z drugiej strony znamy determinację i nieustępliwość amerykańskiego prezydenta we wszelkiego rodzaju negocjacjach. Jedno jest pewne - kolejny temat sporny w relacjach amerykańsko-chińskich na pewno nie ułatwi osiągnięcia kompromisu w najbliższym czasie.

Z opublikowanych dziś danych makro, warto zwrócić uwagę na krajowe dane z rynku pracy. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lipcu o 7,2% r/r i było niższe niż czerwcowa dynamika na poziomie 7,5% r/r. Natomiast wzrost zatrudnienia obniżył się do poziomu 3,5% r/r (z 3,7% w czerwcu) i wydaje się, że przy rekordowo niskiej stopie bezrobocia i stopniowo zmniejszających się zasobach siły roboczej osiągniecie wyższej dynamiki jest przy obecnych warunkach dość trudnym zadaniem. Patrząc na odczyty z kilku poprzednich miesięcy można stwierdzić, że w gospodarce polskiej nie widać narastającej presji płacowej (dynamika płac utrzymuje się od niemal roku w okolicach 7%). Jest to oczywiście znakomita wiadomość dla gołębio nastawionej Rady Polityki Pieniężnej, która nie widzi potrzeby podwyższania stóp procentowych do końca 2018 r., a nawet 2019 r. Trudno bowiem wyobrazić sobie lepszego scenariusza niż dynamiczny wzrost gospodarczy i umiarkowana inflacja. Szkoda tylko, że rzeczywista struktura polskiej gospodarki nie jest odzwierciedlona na GPW, co po części tłumaczy zjawisko, w którym nasz rynek pozostaje w ogonie Europy, podczas gdy dynamika wzrostu PKB stawia nas w pierwszym szeregu.

WIG20 zakończył ostatecznie piątkową sesję spadkiem o -2%. Natomiast o wiele lepiej prezentowała się sytuacja w drugiej i trzeciej linii spółek - mWIG40 zamknął dzień neutralnie, a sWIG80 zyskał +0,1%.

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło: Xelion. Doradcy Finansowi
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
WIG 1,57% 60 409,30
2019-02-20 17:05:00
WIG20 2,04% 2 369,70
2019-02-20 17:05:00
WIG30 1,75% 2 704,85
2019-02-20 17:05:00
MWIG40 0,58% 4 100,73
2019-02-20 17:04:45
DAX 0,82% 11 401,97
2019-02-20 17:35:00
NASDAQ 0,03% 7 489,07
2019-02-20 22:02:00
SP500 0,18% 2 784,70
2019-02-20 21:59:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl