Tajwan: trzęsienie ziemi o sile 6,4 w skali Richtera

Do trzęsienia ziemi o sile 6,4 w skali Richtera doszło w piątek w południowej części Tajwanu - poinformowały amerykańskie służby sejsmologiczne. Trwa akcja ratunkowa - oświadczył rzecznik straży pożarnej w mieście Tianan.

[Aktualizacja 16:05]

W mieście Gaoxiong zawaliły się cztery budynki. Służby uratownicze wydobyły spod gruzów 30 osób.

Liczba ofiar piątkowego trzęsienia ziemi o sile 6,4 w skali Richtera na południu Tajwanu w mieście Tainan wynosi obecnie co najmniej 14 osób, a ponad 100 uznano za zaginione - podały władze lokalne. Według tajwańskiej agencji CNA zaginionych jest 172.

W Tainan, w pobliżu którego znajdowało się epicentrum, zawaliło się kilka budynków - w tym 17-piętrowy wieżowiec zamieszkiwany przez 256 osób. Liczba rannych oceniana jest na "kilkaset" - podaje Associated Press, powołując się na służby ratunkowe.

Lokalna telewizja w Tainan poinformowała, że z budynku uratowano w sumie 221 mieszkańców. Pod zwałami gruzu wciąż znajdują się ludzie. Służby ratunkowe nadal przeszukują budynek.

Sieć wodociągowa i gazowa w mieście została poważnie uszkodzona - podaje agencja Associated Press.

W mieście Gaoxiong na południowym zachodzie Tajwanu zawaliły się cztery niewysokie budynki. Służby ratownicze oswobodziły spod gruzów 30 osób. Chińska Republika Ludowa zaoferowała pomoc w prowadzeniu akcji ratowniczej w Tainan. Tajpej i Pekin pozostają w stałym kontakcie telefonicznym. Nawiązano go niemal natychmiast po odnotowaniu wstrząsów.

Amerykańskie Centrum monitorowania tsunami na Pacyfiku (Pacific Tsunami Warning Center) opublikowało specjalny komunikat, w którym podkreśla, że nie spodziewa się tsunami w tym regionie jako konsekwencji trzęsienia.

Tajwan znajduje się na styku dwóch wielkich płyt tektonicznych, w związku z czym wyspa jest regularnie nawiedzana przez trzęsienia.

W 1999 r. doszło do trzęsienia o sile 7,6 w skali Richtera, które spowodowało śmierć 2,4 tys. osób. Ostatnie przed piątkowym trzęsienie ziemi miało miejscu w czerwcu 2013. Życie straciło wówczas cztery osoby. Doszło go licznych obsunięć gruntu i zawaleń budynków. (PAP)

mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil