REKLAMA
WAŻNE

Szef terrorystów z Katalonii miał być wydalony z Hiszpanii w 2014 roku

2017-08-22 14:59
publikacja
2017-08-22 14:59
fot. David Armengou / EFE

Abdelbaki As-Satty, przywódca terrorystów, którzy w czwartek i piątek dokonali zamachów w Katalonii, miał być wydalony z Hiszpanii w kwietniu 2014 roku. Marokański imam nie tylko pozostał w kraju, ale też legalnie pracował w meczecie.

Kompromitujące dla władz Hiszpanii informacje ujawniły we wtorek lokalne media. Odnotowały, że działalność imama została zlekceważona przez hiszpański wymiar sprawiedliwości.

Powołujący się na śledczych dziennik El Mundo ujawnił, że As-Satty wyszedł z więzienia po blisko dwóch latach, w kwietniu 2014 roku, a nie dwa lata wcześniej jak dotychczas informowały hiszpańskie media. 45-letni Marokańczyk odsiadywał wyrok za przemyt narkotyków.

As-Satty wychodząc z więzienia Castellon miał nakaz opuszczenia Hiszpanii. Nigdy jednak tego nie zrobił. Władze tymczasem nigdy nie wyegzekwowały tej decyzji - napisała madrycka gazeta.

Według niektórych mieszkańców miejscowości Ripoll, gdzie do czerwca As-Satty był związany z miejscowym meczetem, imam regularnie wyjeżdżał do rodzinnego Maroka. Były sąsiad szefa terrorystów zeznał, że do swojej ojczyzny imam miał podróżować dwa razy w miesiącu.

Media spekulują, że As-Satty podczas tych podróży mógł wwozić do Hiszpanii narkotyki. Wskazują, że w marokańskiej miejscowości Tangaja, z której pochodzi As-Satty, jego rodzina posiada plantacje konopi indyjskich.

Innym celem wyjazdów imama do Maroka mogło być kontaktowanie się z przedstawicielami samozwańczego Państwa Islamskiego. Dziennik El Pais twierdzi, że duchowny nie ukrywał swoich radykalnych przekonań i próbował werbować w Ripoll sympatyków dżihadyzmu.

Kilku członków rodzin zamachowców z Ripoll przyznało, że As-Satty zachęcał ich do rozmów, które miały służyć radykalizacji postaw. Twierdzą, że imam miał siłę przekonywania i zrobił dżihadystów samobójców z osób dobrze zintegrowanych z otoczeniem, które wcześniej nie wykazywały się dużą religijnością.

Zdaniem ekspertów ds. bezpieczeństwa As-Satty sam stał się dżihadystą podczas pobytu w więzieniu, gdzie zaprzyjaźnił się z Raszidem Aglifem, pseudonim Królik. Odsiaduje on karę 18 lat więzienia za współuczestnictwo w atakach terrorystycznych w Madrycie w 2004 roku.

Komentatorzy wskazują, że przywódca zamachowców z Katalonii przyjął dla swojej grupy strategię podobną do przeprowadzonych przed 13 lat w stolicy ataków na pociągi, w efekcie których zginęły 192 osoby.

W poniedziałek wieczorem katalońska policja potwierdziła, że Abdelbaki As-Satty zginął w środę podczas eksplozji w domu w Alcanar, gdzie autorzy zamachów z Barcelony i Cabrils przygotowywali ładunki wybuchowe. Niespodziewana eksplozja w bazie logistycznej terrorystów miała skłonić dżihadystów do zmiany planów i przeprowadzenia ataków przy użyciu samochodów.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ jhp/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zamachy w Hiszpanii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki