Syryjski wiceminister o odejściu Asada: To się nigdy nie wydarzy

"To się nie wydarzy, nie teraz, nie jutro i nigdy" - powiedział o ewentualnym odejściu prezydenta Syrii Baszara el-Asada wiceminister spraw zagranicznych Faisal Mekdad w środę, w dniu rozpoczęcia trzeciej rundy negocjacji pokojowych ws. wojny domowej w Syrii.

Opozycja musi zrezygnować ze swojego marzenia o rządzie przejściowym, w którym nie byłoby Asada, bo to "nigdy nie zostanie zaakceptowane" - powiedział przedstawiciel MSZ w rozmowie z Associated Press.

Naszym zdaniem ten pomysł "upadł, jest nieaktualny i nigdy nie będzie do zaakceptowania. To (propozycja ze strony opozycji o stworzeniu rządu bez Asada - PAP) w rzeczywistości nic innego jak zamach stanu. Ludzie organizują jakąś rebelię i wtedy zdobywają władzę. To nigdy nie wydarzy się w Syrii" - dodał Mekdad.

"Prezydent Baszar el-Asad jest gwarancją istnienia Syrii oraz jedności syryjskiego terytorium i narodu" - argumentował swoje stanowisko wiceminister.

Podczas gdy w konflikcie syryjskim od 27 lutego trwa kruchy rozejm, w Genewie rozpoczęła się trzecia już runda negocjacji ws. zakończenia tej wojny. Porozumienie między reżimem w Damaszku a syryjskimi rebeliantami i opozycją może być trudne do wypracowania, ponieważ opozycja żąda odejścia prezydenta Asada, natomiast on sam przewiduje sformowanie narodowego rządu jedności, w którego skład wchodziłyby różne siły polityczne, w tym także przedstawiciele obecnych władz.

Wojna domowa w Syrii dotychczas kosztowała życie ponad 270 tysięcy ludzi. (PAP)

ulb/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil