Świat coraz skuteczniej walczy z AIDS

Świat coraz skuteczniej walczy z HIV i AIDS. Z opublikowanego raportu UNAIDS wynika, że o połowę spadła liczba nowych zakażeń HIV w 25 krajach o średnich i niskich dochodach. Zmniejszyła się też liczba zgonów spowodowanych AIDS i coraz więcej osób ma dostęp do nowoczesnego leczenia antyretrowirusowego, które ratuje życie.

Dyrektor wykonawczy UNAIDS Michel Sidibe' podkreślił, że mimo postępu w walce z AIDS na świecie, w Europie Wschodniej tendencje są odwrotne - rośnie liczba zachorowań i zgonów spowodowanych AIDS.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki podkreślił, że w Polsce sytuacja jest stabilna. Liczba osób żyjących z HIV utrzymuje się na stałym poziomie. Chorzy mają zapewniony dostęp do nowoczesnego leczenia. Problemem w naszym kraju jest to, że wiele osób nie wie, że jest zarażona wirusem HIV, bo nigdy nie wykonało testu.

Na świecie z wirusem HIV żyje około 34 milionów osób. Regionem najbardziej dotkniętym przez tę epidemię jest Afryka Subsaharyjska. Prawie jedna na 20 osób tam mieszkających jest zarażona HIV.

IAR/Joanna Stankiewicz/dj
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil