REKLAMA

Strzelanina w Paryżu. Na miejscu doszło do zamieszek i starć z policją

2022-12-23 17:27
publikacja
2022-12-23 17:27

Na miejscu piątkowej strzelaniny w 10. dzielnicy Paryża, gdzie 69-letni mężczyzna zabił trzy osoby, doszło do starć kilkuset osób z policją, która użyła gazu łzawiącego.

Strzelanina w Paryżu. Na miejscu doszło do zamieszek i starć z policją
Strzelanina w Paryżu. Na miejscu doszło do zamieszek i starć z policją
fot. Blondet Eliot / /  Abaca Press

Zebrani na miejscu zabójstwa obrzucili policję kostkami brukowym, podpalili okoliczne śmietniki i wznieśli barykady. Demonstranci śpiewają kurdyjskie pieśni patriotyczne i skandują antytureckie hasła.

Wielu demonstrantów wykrzykuje: „zabójca Erdogana” lub „terrorysta Erdogana” i atakuje francuską policję, która użyła gazu łzawiącego.

Napięcia rozpoczęły się już podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Geralda Darmanina, który poinformował, że nie ustalono na obecnym etapie, czy zabójca zamierzał atakować pobliskie centrum kurdyjskie, a sam atak wymierzony był w Kurdów. „Najwyraźniej chciał ścigać cudzoziemców” – dodał jednak.

Podejrzany znany był policji z ataków rasistowskich na obóz migrantów w 2016 i 2021 roku, nie był jednak znany służbom wywiadowczym, nie był również notowany za radykalizm i nie był działaczem skrajnych prawicowych grup - poinformował minister Darmanin.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Kurdyjska Rada Demokratyczna we Francji, organizacja, zrzeszająca dwadzieścia cztery stowarzyszenia diaspory kurdyjskiej w całej Francji, wezwała na swoim koncie na Twitterze do demonstracji w najbliższą sobotę o godzinie 12.00 na Placu Republiki w Paryżu.

Rada opisała strzelaninę jako „atak terrorystyczny”.

W piątek w Marsylii ma odbyć się wiec solidarności z narodem kurdyjskim i oddanie hołdu ofiarom strzelaniny.

Sprawca strzelał w trzech, położonych blisko siebie miejscach, w centrum kurdyjskim, zakładzie fryzjerskim i restauracji. Trzy osoby zostały ranne, na razie nie wiadomo, w jakim są stanie. Napastnik został obezwładniony przez dwóch przechodniów i zatrzymany przez policję. Prokuratura poinformowała, że wszczęła śledztwo w sprawie morderstwa i usiłowania morderstwa.

69-letni sprawca napadu był już znany policji z ataków na imigrantów - poinformowała paryska prokurator Laure Beccuau. W 2021 roku napadł na mieszkających w namiotach imigrantów, odsiadywał też niedawno karę więzienia za inne przestępstwo, jednak Beccuau nie podała szczegółów tej drugiej sprawy. Władze będą badać, czy sprawcą kierowały pobudki rasistowskie.

W 2013 roku trzy kurdyjskie aktywistki, w tym Sakine Cansiz, współzałożycielka Kurdyjskiej Partii Pracujących (PKK), zostały zastrzelone w centrum kurdyjskim w Paryżu. O ich zamordowanie oskarżono obywatela Turcji, ale podejrzenia padły również na tureckie służby specjalne - przypomniała agencja AP.

Politycy lewicy, w tym m.in. Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchon oraz mer Paryża Anne Hidalgo mówią o ataku rasistowskim i terrorystycznym na centrum kurdyjskie ze strony 69-letniego sprawy strzelaniny. Policja i prokuratura nie potwierdziła jednak tych oskarżeń, informując, że trwa śledztwo w sprawie.

Z Paryża Katarzyna Stańko 

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (6)

dodaj komentarz
gruking
Ale news... sensacja będzie jak napiszecie ze
Paryżu był jeden dzien spokojny.
prezestak
Muslimy w akcji , u nad to by policja nawet nie była potrzeba , sami byśmy zrobili porządek
sandman77
Efekt multi-kulti.
Wincyj "uchodźców" w Polsce jak chce lewactwo. WINCYJ!!!
baki13
I PIS to realizuje ściągając kilka milionów "uchodźców z Ukrainy, Azji, i Afryki. Kazachowie,Wietnamczycy, Hindusi, Turcy, Azerowie, Filipińczycy, Nigeryjczycy to tylko część liczącej co roku kilkaset tysięcy grupy imigrantów.

Powiązane: Francja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki