Do biura RPD wpłynęło około 400 skarg związanych ze strajkiem nauczycieli

Około czterystu skarg wpłynęło do biura rzecznika praw dziecka w związku ze strajkiem nauczycieli – poinformował we wtorek PAP rzecznik Mikołaj Pawlak. Dodał, że są to skargi od rodziców, dzieci i osób zajmujących się oświatą.

(fot. Mirosław Pieślak / FORUM)

Od 8 do 27 kwietnia br. trwał zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk nauczycieli w szkołach. Polegał on na całkowitym powstrzymywaniu się przez nauczycieli od pracy.

W związku z tym, że w wielu szkołach nie odbywały się lekcje, a nauczyciele nie wykonywali swojej pracy, uczniowie mieli uniemożliwione m.in. poprawianie ocen przed uzyskaniem promocji. Mogło to skutkować niedopuszczeniem ich do egzaminów kończących szkołę.

Rzecznik praw dziecka poinformował PAP, że "skarg związanych ze strajkiem nauczycieli wpłynęło do niego około czterystu od rodziców, dzieci oraz osób zajmujących się oświatą". Jak wskazał, dotyczą one "różnych zagadnień".

"Najczęściej wpływały od rodziców zatroskanych o dobro ich dzieci w zakresie promocji do następnych klas" – poinformował Pawlak. Dodał, że "rodzice pytają, co zrobić z dziećmi, jak się nimi zaopiekować podczas strajku, pytają też, co z egzaminami, co z wakacjami, co z promocją do następnych klas".

"Teraz analizujemy te skargi i w najbliższym czasie będziemy na nie odpowiadać" – podkreślił RPD.

W poniedziałek do tej sprawy odnosiła się minister edukacji narodowej Anna Zalewska, która zwróciła uwagę, że przypadków, w których uczniowie nie przystąpili do matur, bo przez strajk nauczycieli nie mieli kiedy poprawić swoich ocen, jest sporo i każda z nich jest analizowana. "Rodzice i uczniowie będą rozstrzygać, na ile ocena niedostateczna zaproponowana przez nauczycieli i brak możliwości jej poprawienia była sytuacją odwracalną" – powiedziała minister.

Wskazała też, że wszelkie wątpliwości rodzic i uczeń powinien wyjaśnić z dyrektorem szkoły, może także zgłosić się do kuratorium oświaty lub poradzić się kancelarii prawnej. Zalewska zaznaczyła jednocześnie, że niesklasyfikowani uczniowie nie mają możliwości przystąpienia do matur w drugim terminie. (PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ joz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil