REKLAMA

Blisko 450 zł miesięcznie za internet satelitarny. Starlink dostępny w Polsce

2021-09-14 13:00
publikacja
2021-09-14 13:00
Blisko 450 zł miesięcznie za internet satelitarny. Starlink dostępny w Polsce
Blisko 450 zł miesięcznie za internet satelitarny. Starlink dostępny w Polsce
fot. Thomas Dutour / / Shutterstock

Starlink oficjalnie ruszył w Polsce. Internet satelitarny firmy Elona Muska dostępny jest w wersji limitowanej. Miesięczna cena abonamentu wynosi blisko 450 zł. Natomiast jednorazowy koszt montażu sprzętu wynosi ponad 2,5 tys. zł. 

Zgodnie z zapowiedziami w Polsce możemy już oficjalnie zamówić tzw. internet z kosmosu dostarczany przez firmę Elona Muska. "Starlink jest obecnie dostępny dla ograniczonej liczby użytkowników na danym obszarze zasięgu. Zamówienia będą realizowane w kolejności ich składania" – czytamy na oficjalnej stronie starlink.com.

Starlink w Polsce za 450 zł miesięcznie

Ile kosztuje zamówienie i miesięczne obsługa? Internet satelitarny ze Starlinków nie należy do najtańszych. Oprócz stosunkowo wysokiego miesięcznego abonamentu doliczyć trzeba koszty początkowej instalacji niezbędnego sprzętu:

  • cena sprzętu – 2 269,00 zł,
  • dostawa sprzętu – 276,00 zł.

Jednorazowo klient zapłaci 2545 zł plus abonament. Miesięczna opłata za korzystanie z internetu satelitarnego firmy SpaceX wynosi 449 zł. Można powiedzieć, że oferta nie jest zachęcająca dla osób mieszkający w większych lub mniejszych miastach, gdzie koszt dostępu to internetu przeważnie waha się w granicach od 40 do 120 zł miesięcznie. Skorzystać mogą mieszkańcy mniejszych miejscowości lub osoby posiadające domu w leśnych lub górskich terenach. Aktualnie stosuje się tam radiolinie lub korzysta z rozwiązań proponowanych przez sieci komórkowe. W porównaniu z pierwszym rozwiązaniem internet z satelity Starlink jest konkurencyjny cenowo.

"Kosmiczny internet" od firmy Muska

Czym różni się internet z satelity Starlink od tradycyjnego? Firma Elona Muska jako główną zaletę podaje mniejsze opóźnienie. Satelity Starlink są ponad 60 razy bliżej Ziemi niż tradycyjne satelity, podkreśla SpaceX, co wpływa na szybsze działanie internetu m.in. podczas rozmów i wideo oraz gry online.

"Prędkość transmisji danych będzie się wahać od 50 Mb/s do 150 Mb/s, a opóźnienie od 20 ms do 40 ms w miarę ulepszania systemu Starlink. Będą też krótkie okresy braku łączności" – informuje firma na stronie internetowej.

DF

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (16)

dodaj komentarz
pstrzezek
Atrykuł typu: skandal takie ceny! ;)) Kilka lat temu dostęp do takiej usługi w Afryce czy Ameryce to min 1,5 - 3k EUR. Stąd fakt jest taki że ta cena (100 EUR) może robić wrażenie ale tylko na kimś kto nie miał wcześniej styczności z usługą. Dla biznesu w trudno dostęnym rejonie świata 100 EUR za internet satelitarny to luksus.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
potiomkin
Drogo ale będzie omijał budowaną narodową zaporę ogniową (na wzór chiński) - więc będzie można korzystać z cenzurowanych stron zagranicznych. Pewnie nie będzie trzeba też rejestrować w polskiej bazie abonentów
ameba1
W przyszłości będzie taniej, a obecni dostawcy internetu pewnie już nie śpią spokojnie, bo potencjalnie znikną z rynku.
pawel11a
Jak będzie taniej, to prędkości spadną. Ten internet, jak każdy internet radiowy ma ograniczoną przepustowość. W tym przypadku zależy ona od ilości użytkowników tego internetu przypadających na jednego satelitę. Tak jak w LTE jest to ilość użytkowników na jednego BTSa.
Prędkość maksymalna pojedynczych satelitów to 1Gbps. Tej
Jak będzie taniej, to prędkości spadną. Ten internet, jak każdy internet radiowy ma ograniczoną przepustowość. W tym przypadku zależy ona od ilości użytkowników tego internetu przypadających na jednego satelitę. Tak jak w LTE jest to ilość użytkowników na jednego BTSa.
Prędkość maksymalna pojedynczych satelitów to 1Gbps. Tej wartości nie przeskoczysz.

A nie będzie taniej, bo plan finansowy SpaceX zakłada jakieś horendalne sumy przychodu za ten system. Idące w miliardy USD. No chyba, że US Army zapłaci tą brakującą część pieniędzy.
ryszard-taryfiarz
Biere... zaraz po tym jak zmienie prace żeby mnie było stać
ncc1701d
Gdybym zamieszkał na odludziu, gdzie nie ma dostępu do porządnego Internetu, to zapłata około 5,5 tysiąca złotych rocznie za Internet byłoby oczywistą oczywistością. A miejsca bez zasięgu w Polsce są - bywam czasami na wakacjach w pewnym domu na wsi na Podlasiu, gdzie nie ma zasięgu telefonii komórkowej. Nie twierdze, że to jest Gdybym zamieszkał na odludziu, gdzie nie ma dostępu do porządnego Internetu, to zapłata około 5,5 tysiąca złotych rocznie za Internet byłoby oczywistą oczywistością. A miejsca bez zasięgu w Polsce są - bywam czasami na wakacjach w pewnym domu na wsi na Podlasiu, gdzie nie ma zasięgu telefonii komórkowej. Nie twierdze, że to jest rozwiązanie dla kogoś ze średnią krajową, ale nie jest to cena wygórowana. Dodam, że nawet w miejscach gdzie telefonia komórkowa ma zasięg, Internet bywa bardzo drogi w stosunku do jakości i limitu transferu.
xiven
ten internet podobno miałbyć dla krajów trzeciego świata gdzie nie ma kabli

narazie wygląda to jak oferta dla milionerów i ich ustronnych posiadłości wypoczynkowych

Powiązane: Sieci komórkowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki