REKLAMA

Sprawa Nowaka. Śledczy sprawdzają członków rządu Donalda Tuska

2021-10-19 06:54
publikacja
2021-10-19 06:54
Sprawa Nowaka. Śledczy sprawdzają członków rządu Donalda Tuska
Sprawa Nowaka. Śledczy sprawdzają członków rządu Donalda Tuska
fot. Maciej Biedrzycki / / FORUM

W śledztwie dotyczącym byłego ministra – Sławomira Nowaka – nowy wątek dotyczy Mirosława Drzewieckiego. Śledczy badają m.in. prywatne rozliczenia członków rządu Donalda Tuska - informuje we wtorek "Rzeczpospolita".

Jak pisze dziennik we wtorkowym wydaniu, od 600 do 800 tys. zł z tytułu rozliczeń za "stare biznesy" ma być winien Sławomirowi Nowakowi jego partyjny kolega, były minister sportu Mirosław Drzewiecki – tak twierdzi dawny przyjaciel Nowaka, dziś tzw. mały świadek koronny, który naprowadził śledczych na trop wielu interesów byłego ministra. Według informacji „Rzeczpospolitej" także i ten nieznany dotąd wątek domniemanych rozliczeń bada prokuratura.

Gazeta przypomina, że Sławomir Nowak, były minister transportu, a później szef Ukrawtodoru – ukraińskiej agencji drogowej – według Prokuratury Okręgowej w Warszawie miał przyjąć 6,5 mln zł korzyści majątkowych, żądać kolejnych 4,5 mln zł i kierować zorganizowaną grupą przestępczą. Mają go obciążać ślady DNA na przedmiotach, którymi spinano pieniądze z łapówek, zapiski w notatniku, przepływy bankowe i zeznania podejrzanych.

W tym głównie Jacka P., kiedyś jego przyjaciela, który teraz, licząc na złagodzenie kary, wyjawia śledczym tajemnice Nowaka. Jedna z nich wyszła przypadkiem. Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, podczas przeszukań w 2020 r. w mieszkaniu Jacka P. CBA odkryło dziwne znalezisko: kilka pustych kartek formatu A4 z podpisami Mirosława Drzewieckiego, ministra sportu w rządzie Donalda Tuska. Skąd się tam wzięły? Według relacji Jacka P. w 2019 r. Sławomir Nowak zdradził mu, że Drzewiecki „ma jego pieniądze” za jakieś „stare ustalenia, stare biznesy” z ich rozliczeń z ubiegłych lat, gdy obaj byli w rządzie PO-PSL.

„Kwotę, jaką Drzewiecki był dłużny, Nowak określał jako nie mniej niż 600 tys. zł, a czasami mówił o 800 tys. zł. Liczył to jakoś na palcach, tak jakby liczył jakieś raty” – opowiadał śledczym Jacek P. Twierdził też, że Drzewiecki miał oddać dług w postaci gruntu i udziału w „projekcie deweloperskim”, a on (z wykształcenia księgowy) miał dla N. przygotować biznesowo-podatkową stronę tego przedsięwzięcia.

Zgodnie z ustaleniami "Rzeczpospolitej" przesłuchany jako świadek Drzewiecki zapewniał śledczych, że nigdy nie prowadził ze Sławomirem Nowakiem żadnych interesów i nie miał z nim żadnych rozliczeń finansowych. Przyznał, że miał działkę, myślał, by zbudować tam osiedle, a grunt wnieść jako aport. Stwierdził, że gdyby był jakiś inwestor, to „Sławek chciałby odkupić ode mnie 10 proc. działki i wszedł w planowaną inwestycję” – zeznał Drzewiecki, dodając, że była to luźna rozmowa.

Zdaniem dziennika b. minister sportu przyznał, że spotkał się z „kolegą” Nowakiem, a gdy pokazano mu kartki papieru, potwierdził, że są tam jego podpisy. Tłumaczył, że pracując w biurze, dawał sekretarce kartki ze swoim podpisem, by sporządziła „firmowe pisma”.

"Jak kartki znalazły się u Jacka P.?" - pyta "Rzeczpospolita". „Nie mam pojęcia” – twierdził Drzewiecki. Sugerował, że może wzięto je „przez przypadek”, gdy na spotkaniu pokazywał Nowakowi i P. plany inwestycji.

mmu/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (17)

dodaj komentarz
babcia-marysia
Niech sprawdzą dokładnie, bo niby co? tusk o niczym nie wiedział?
z złotym dzieckiem nie współpracował? Musi się go naprawdę obawiać iż ten 'nie wytrzymie' w tym więzieniu zacznie sypać, był w desperacji skoro tak zaciekle go bronił w tV . Czego się boi? wkrótce zapewne się dowiemy
friedens
Nie bronię Nowaka, bo - jeśli jest winny - zasluguje jako były urzędnik państwowy na bardzo wysoką, odstraszającą innych karę. Oburza jednak opinię publiczną, że nikt z prokuratury nie sprawdza raportów NIK o Ziobrze, nie wiadomo, co ze sprawą dwóch dwóch wież Kaczyńskiego, milionami idącymi na jego ochronę, Nie bronię Nowaka, bo - jeśli jest winny - zasluguje jako były urzędnik państwowy na bardzo wysoką, odstraszającą innych karę. Oburza jednak opinię publiczną, że nikt z prokuratury nie sprawdza raportów NIK o Ziobrze, nie wiadomo, co ze sprawą dwóch dwóch wież Kaczyńskiego, milionami idącymi na jego ochronę, kilkudziesiecioma milionami dotacji dla męża b. prenier Szydło, o których pisał Onet, Szumowskim, Chrzanowskim i aferą łapówkarską w KNF, Czarneckim i jego kilometrówkami, milionami wyniesionymi w reklamówce z CBA, nieprawidłowościami w TVP, o których pisze NIK, wyborami kopertowymi, miliardami wydanymi na budowę elektrowni Ostrołęka, co z Obajtkiem, skandalicznymi mejlami, pochodzącymi prawdopodobnie ze skrzynki Dworczyka, działką pokościelną premiera, zamówieniami na mobilne ołtarze wojskowe, felernymi karabinkami szturmowymi, dotowaniem Bąkiewicza, doniesieniami Banasia o mafijnych groźbach względem jego rodziny, itd., itp. Czrmu w kółko od lat tylko ten Nowak? Kiedy stanie wreszcie przed sądem? Czemu tyle budzących wątpliwości i oburzenie obywateli spraw jest zamiatanyc pod dywan?
jarekzbyszek
CBA od lat kreuje wizję Nowak kradł. Nawet przy pomocy przekupnego świadka. Tylko żaden sąd w Polsce w te bajki nie wierzy. Ale jest coś na rzeczy: obecni ministrowie PIS kradną na potęgę, przyznają dobie premie i nagrody za wszystko. Za zarządzanie łąkami w Baranowie można zostać milionerem.
specjalnie_zarejstrowany1
A ja sie zastanawiam co siedzi w glowie takich ludzi ktorzy wciąż twardo "solidarni za Nowakiem" Co musi sie stac zebyscie sie domyslilie ze jednak jest cos na rzeczy? W Polsce kradl na Ukrainie kradl jak pojedzie krasc do Niemiec to juz sie przekonasz? Czy jeszcze musi w kilku innych krajach miec wyroki żebyscie sie A ja sie zastanawiam co siedzi w glowie takich ludzi ktorzy wciąż twardo "solidarni za Nowakiem" Co musi sie stac zebyscie sie domyslilie ze jednak jest cos na rzeczy? W Polsce kradl na Ukrainie kradl jak pojedzie krasc do Niemiec to juz sie przekonasz? Czy jeszcze musi w kilku innych krajach miec wyroki żebyscie sie zastanowili że to troche dziwny zbieg okolicznosci.
300_pala odpowiada specjalnie_zarejstrowany1
Wystarczy wyrok niezawisłego do sądu
3456
sam Nowak kradł a reszta nic , a to ci spryciarz .ja k to może być że rządzą złodzieje krajem kradną pieniądze z podatków a naród milczy , to jest normalny kraj ?
apolonia
hahaha te głodne kawałki to mozcie oPOwiadać swoim, a będą was bronic jak .... ja janda waszego(nie)rządu
demeryt_69
Żona Sławomira Nowaka usłyszała zarzuty. Miała pomagać w ukrywaniu dochodów z korupcji.

https://www.wprost.pl/kraj/10410928/zona-slawomira-nowaka-uslyszala-zarzuty-miala-pomagac-w-ukrywaniu-dochodow-z-korupcji.html

demeryt_69
Drzewietz to zasłużony dla sportu budowniczy - 'budował' boiska szkolne :)

Powiązane: Kłopoty Sławomira Nowaka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki