Spółka z GPW dołożyła cegiełkę do Nobla z fizyki

Królewska Szwedzka Akademia Nauk zdecydowała o przyznaniu w 2017 r. Nagrody Nobla z dziedziny fizyki trójce amerykańskich naukowców: Rainera Weissa, Barryego C. Barisha oraz Kipa S. Thorne, wyróżniając ich za badania nad falami grawitacyjnymi w kosmosie. Detektor LIGO, który potwierdził istnienie fal, wykorzystuje m.in. półprzewodniki produkowane przez polską spółkę VIGO System.

Giełdowa kariera spółki jest całkiem udana
Giełdowa kariera spółki jest całkiem udana (Bankier.pl)

- W imieniu VIGO System i całego zespołu tworzących spółkę naukowców serdecznie gratulujemy laureatom tegorocznego Nobla z fizyki. Potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych to prawdziwie przełomowe okrycie, zmieniające nasze patrzenie na świat i granice tego, co jest możliwe w fizyce. Jesteśmy dumni, że jako VIGO System wnieśliśmy swój wkład w ten projekt – komentuje Adam Piotrowski, prezes VIGO System S.A.

LIGO, detektor fal grawitacyjnych, który umożliwił potwierdzenie istnienia przewidzianych przez Alberta Einsteina zaburzeń pola grawitacyjnego, oraz jego europejski odpowiednik – VIRGO, wykorzystują detektory produkowane przez spółkę z Ożarowa Mazowieckiego. Użyto ich w systemie kompensacji deformacji kształtu luster rozgrzewanych przez laser służący do pomiaru fal grawitacyjnych o gigantycznej mocy 1MW. Wyeliminowano w ten sposób istotne zakłócenia detekcji fal grawitacyjnych, co warunkowało sukces projektów.

Adam Piotrowski podkreśla, że detektory VIGO zostały wykorzystane w projektach LIGO i VIRGO ze względu na ich wysoką jakość. – Przez szereg lat współpracowaliśmy z zespołem stojącym za budową detektorów fal grawitacyjnych LIGO i Advanced LIGO, dostarczając im kolejne, coraz doskonalsze generacje zaawansowanych detektorów podczerwieni. Od blisko 30 lat jesteśmy obecni na amerykańskim rynku, utrzymując, poprzez naszą sieć sprzedażową i kontakty naukowe, bardzo ścisłe relacje z amerykańskim środowiskiem akademickim. VIGO System  jest angażowana w bardzo wielu projektach naukowych prowadzonych przez największe amerykańskie uczelnie, z MIT (Massachusets Institute of Technology), Caltech (California Institute of Technology) czy Princeton University na czele, uczestnicząc w rozwiązywaniu naukowych wyzwań na etapie koncepcyjnym i wnosząc nasz realny wkład często przełomowe projekty – mówi Adam Piotrowski.

Polska spółka na Marsie

VIGO System jest firmą technologiczną, założoną przez grupę naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej. Spółka działa od 30 lat i zajmuje obecnie czołową pozycję na światowym rynku niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni produkowanych w technologii MOCVD. Produkty VIGO System znajdują zastosowanie m.in. w sektorze obronnym, przemyśle, ochronie środowiska czy medycynie. Są także wykorzystywane w badaniach naukowych w dziedzinie spektroskopii, techniki laserowej i kontrolowanej syntezy termojądrowej.

Zaawansowane technologicznie produkty VIGO System z powodzeniem sprawdziły się już na Czerwonej Planecie. Detektory z Ożarowa Mazowieckiego pracują na pokładzie łazika Curiosity ramach misji Mars Science Laboratory, urządzenia VIGO System znajdowały się również na lądowniku Schiaparelli EDM, który w ramach europejskiej misji ExoMars dotarł na Marsa w 2016 roku.

Akcje z powodzeniem notowane na GPW

Od listopada 2014 roku spółka notowana jest na warszawskiej giełdzie. Od momentu debiutu do dziś jej akcje podrożały o przeszło połowę. Spółka potrafi generować jedne z najwyższych marż na całej GPW.  W 2016 roku wypracowany przez nią zysk netto wyniósł 10 mln zł, podczas gdy przychody sięgnęły 25,5 mln zł. W 2018 roku VIGO planuje osiągnąć 40 mln zł.

Spółka będzie kontynuować intensywne działania sprzedażowe i marketingowe w celu pozyskania dodatkowych klientów. Działania te obejmą m.in. dalszą weryfikację oraz rozszerzenie dotychczasowej sieci sprzedażowej. W tym celu nawiązano współpracę z nowym dystrybutorem na rynku francuskim. Trwają również rozmowy na temat zaangażowania nowych dystrybutorów na innych rynkach europejskich - tłumaczył pod koniec sierpnia prezes spółki.

Informacja prasowa/ BPL/ AT

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

WIG -1,76% 59 862,55
2018-03-22 17:05:00
WIG20 -2,01% 2 274,10
2018-03-22 17:15:00
WIG30 -1,93% 2 627,45
2018-03-22 17:15:00
MWIG40 -1,76% 4 652,00
2018-03-22 17:15:00
DAX -1,70% 12 100,08
2018-03-22 17:35:00
NASDAQ -2,43% 7 166,68
2018-03-22 21:02:00
SP500 -2,52% 2 643,69
2018-03-22 20:59:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl