REKLAMA

"Solidarność" z Turowa: Szykujemy drastyczne akcje protestacyjne

2021-09-21 19:26
publikacja
2021-09-21 19:26
"Solidarność" z Turowa: Szykujemy drastyczne akcje protestacyjne
"Solidarność" z Turowa: Szykujemy drastyczne akcje protestacyjne
fot. Krzysztof Zatycki / / FORUM

Szykujemy drastyczne akcje protestacyjne. Na pewno pojedziemy do Luksemburga – powiedział podczas wtorkowego posiedzenia Prezydium Rady Dialogu Społecznego Wojciech Ilnicki, przewodniczący KM NSZZ "Solidarność" Kopalni Węgla Brunatnego Turów cytowany w internetowym wydaniu Tygodnika Solidarność.

Morawiecki: Nie zamierzamy wyłączyć Turowa. KE: To będziecie płacić

Decyzja TSUE ws. kary za niezastosowanie się do środków zapobiegawczych w sporze o działalność kopalni Turów jest "skrajnie agresywna i szkodliwa" - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, "nie zamierzamy wyłączyć Turowa".


Dodano, że o sytuacji w Turowie rozmawiano na wniosek przewodniczącego "Solidarności” Piotra Dudy. Informacji ze strony rządu udzielali: minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Artur Soboń.

Dodatkowy punkt posiedzenia Prezydium RDS to efekt wczorajszej decyzji TSUE nakładającej na Polskę kary finansowe za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w Kopalni Turów.

"Jest ogromne napięcie wśród załogi kopalni oraz mieszkańców, których los jest związany z całym kompleksem. Wszystkie działające tam związki zawodowe zdeterminowane są do ostrej walki o swoje miejsca pracy" – mówił Ilnicki. Dodał, że obserwuje się radykalne pogorszenie nastrojów społecznych w całym regionie.

"Na pewno pojedziemy do Luksemburga. Szykujemy też ostre akcje protestacyjne. AgroUnia będzie się mogła od nas uczyć, jak się robi blokady" – podsumował.

Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił w poniedziałek, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.

W maju TSUE nakazał Polsce wstrzymać wydobycie do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Gdy Polska nie zastosowała się do decyzji, Czechy wystąpiły o nałożenie na nią kary. Domagały się 5 mln euro kary dziennie.(PAP)

pif/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
vonmisses
No nie. Jeszcze im zagraniczne wycieczki na koszt podatnika mamy fundować...
arfeneusz
Już tak kozaczyła Gronkiewicz Waltz. Nie przyjdę na Pisowską komisję, nie przyjdę. Zaczęli jej naliczać mandaty po 10.000 zł, więc przyszła. Teraz Unia zrobi z PiSiorami to samo. Naliczy raz, oni nie zapłacą, Unia obetnie dotacje, będą z podkulonym ogonkiem, na kolankach błagać o przebaczenie. Historia kołem się toczy
arfeneusz
i jeszcze w ramach przeprosin zamkną kolejne 5 kopalń, by udobruchać Brukselkę :D
300_pala odpowiada arfeneusz
I pewnie taki jest cel. Tylko muszą zwalić winę na innych….
leszczykowy
A dlaczego nie jadą do Warszawy? Przecież to nasi "geniusze" z PiSu nie potrafili się dogadać z Czechami. Oni zabiegali o spotkanie w tej prawie przez 2 lata, w końcu postraszyli sądem, ale pisowscy nadal nic nie robili, obudzili się dopiero po wyroku. A
adam314
Dogadać z Czechami? A co im do naszej elektrowni? Stoi na terenie Polski, a nie Czech. Może Ty byś słuchał sąsiada który zabronił Ci wykopać studnię na podwórku. Twoja sprawa. Mamy węgla na 400 lat? Więc powinniśmy go spalić i tyle w temacie.
piotr2019 odpowiada adam314
Przemyśl swoje argumenty. Dlaczego zatem Polska protestowała przeciw budowie elektrowni atomowej na Białorusi, czy budowie przez Rosję gazociągu na dnie Bałtyku... Te inwestycje też były poza naszymi granicami, a jednak nam przeszkadzają i staraliśmy się im przeszkodzić...
dbadmin
Jak to było? "Niech jadą"
Warcholstwo i kłócenie się z każdym sąsiadem wyjdzie nam bokiem, a w zasadzie to już wychodzi.
gruking
Bliżej i taniej by wyszło spalenie Pragi. Po co tyle jechac jak problem jest za płotem.

Powiązane: Kopalnia Turów - spór Polski i Czech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki