Skrajna bieda w największej gospodarce Afryki

W lutym 2019 r. Nigeryjczycy wybiorą nowego prezydenta. Debata pomiędzy kandydatami w najludniejszym kraju Afryki toczy się przede wszystkim wokół wizji gospodarki, która w ostatnich latach mocno kuleje. Paradoks polega na tym, że kraj ten ma największe PKB na kontynencie i jednocześnie jest światowym liderem rankingu skrajnego ubóstwa obywateli.

(fot. AFOLABI SOTUNDE / Reuters)

Nigeria zajmuje 11. miejsce na świecie pod względem wydobycia ropy naftowej. „Czarne złoto” jest głównym źródłem dochodu Abudży, która właściwie całą gospodarkę oparła na surowcu. W czasach prosperity, które przypadło na 2014 r. pozwoliło wypracować najwyższy PKB w Afryce (pozycja utrzymana do teraz) na poziomie niemal 570 mld USD (w 2009 r. było to 170 mld USD). W ubiegłym roku PKB spadł do niespełna 380 mld USD.

Wysokie ceny ropy naftowej windowały kraj w globalnych rankingach, co jednak nie przekładało się na poziom życia większości populacji. PKB per capita w Nigerii wyniósł 2412 USD, a w skrajnym ubóstwie (osoby z dziennym dochodem poniżej 2 USD) żyło 87 mln ludzi, czyli 46% społeczeństwa. Wcześniej światowym liderem rankingu skrajnego ubóstwa były Indie, lecz szybki rozwój kraju pozwolił na zredukowanie liczby najbiedniejszych do 50 mln, co stanowi już jedynie 3,7% ogółu mieszkańców tego ogromnego kraju. 

Wyborcza walka

O fotel prezydenta walczą starający się o reelekcję, urzędujący od 2015 r. Muhammadu Buhari i milioner Atiku Abubakar, który działa m.in. w branży budowlanej, rolniczej i transportowej. Kadencja Buhariego, przypadająca na okres mocnej recesji nigeryjskiej gospodarki, jest krytykowana przez oponenta. Abubakar zarzuca prezydentowi brak dywersyfikacji źródeł dochodu krajowej gospodarki, brak inwestycji w infrastrukturę i służbę zdrowia. Afrykański krezus musi za to odpowiadać na zarzuty wyprowadzenia nielegalnie ponad 40 mln USD do Stanów Zjednoczonych. W ubiegły weekend Pretendenci „rozmawiali” w telewizji Al-Jazeera za pomocą swoich rzeczników.

KS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 10 inwestujacy01

Z tym że PKB mocno wzrosło a dla obywateli nic się nie zmieniło to trochę jak w Polsce. U nas też rośnie rok do roku a obatele dalej za najniższą robią a jak mamy 2 koła na rączkę to już powinniśmy być w skowronkach. Czyli Polska to taka murzynia europy.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 39 h-b

Tak jak już prawie wszędzie obecnie na świecie - garstka procentowa Bogatych... w większości żeruje na reszcie jak najtańszym kosztem !.Żałosna pseudo polityka rządzicielstwa.

! Odpowiedz
12 43 pc1974

A jak ma być w kraju w którym powszechny jest kanibalizm, czary, aids i niewolnictwo ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA -4,70% 55,70
2020-02-24 23:09:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil