REKLAMA

Skandal na Trakcji. Najpierw spadki, potem wyniki

Adam Torchała2018-05-09 18:03redaktor Bankier.pl
publikacja
2018-05-09 18:03
Skandal na Trakcji. Najpierw spadki, potem wyniki
Skandal na Trakcji. Najpierw spadki, potem wyniki
/ YAY Foto

Zagadka spadków na akcjach Trakcji właśnie się rozwiązała. Spółka pokazała bardzo słabe wyniki wstępne za I kwartał 2018 roku. Niesmak nie dotyczy tylko wyników, ale i okoliczności, które poprzedziły ich publikację.

Od początku tygodnia, czyli w ledwie trzy sesje, wartość giełdowa Trakcji spadła o dokładnie 1/3. Tak gwałtowna przecena była tym bardziej godna uwagi, że w międzyczasie nie pojawiły się żadne fundamentalne informacje ze spółki. Dodatkowo uwagę przykuwały obroty, które na wtorkowej i środowej sesji były wyraźnie wyższe od tych, które na spółce obserwowano w ostatnich tygodniach.

W środę, po trzech sesjach sporych przecen na akcjach Trakcji, pojawił się raport ze wstępnymi wynikami kwartalnymi. Spółka wypadła znacznie słabiej od oczekiwań, w oczy kłuje przede wszystkim strata netto na poziomie 23 mln zł. Dla porównania 2017 rok Trakcja zakończyła 31 mln zł ponad kreską. Z kolei pierwszym kwartale zeszłego roku Trakcja również miała stratę, wyniosła ona jednak ledwie 6 mln zł.

fot. / / Bankier.pl

Nie sposób tych dwóch wydarzeń nie powiązać. Spółka notuje mocne straty na giełdzie bez większego powodu i nagle pojawia się raport, który spadki może uzasadniać. Oczywiście nie ma pewności, czy doszło do wykorzystania informacji poufnej, historia ta jednak na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo podejrzana.

Sprawą powinna jak najszybciej zająć się Komisja Nadzoru Finansowego i zbadać, czy rzeczywiście wszystko z transakcjami przeprowadzanymi w ostatnich dniach na Trakcji było w porządku. Prawo jasno zakazuje wykorzystywania informacji poufnych (a taką informacją były odbiegające od oczekiwań wyniki), często jednak jest to ciężkie do wykrycia i udowodnienia. Równy dostęp do informacji to jednak podstawa funkcjonowania rynku kapitałowego, dlatego sprawę "przedwczesnych" spadków na Trakcji koniecznie trzeba wyjaśnić.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (14)

dodaj komentarz
aleks__
Na poważnych giełdach nadzór działa efektywnie i wszyscy uczestnicy rynku mają takie same szanse. U nas niestety jest inaczej. Na tydzień przed ogłoszeniem wyników, insiderzy, fundusze itd. już wszystko wiedzą i robią transakcje. Drobny inwestor zostaje z ręką w nocniku na samym końcu. A KNF to tylko ciepłe posadki Na poważnych giełdach nadzór działa efektywnie i wszyscy uczestnicy rynku mają takie same szanse. U nas niestety jest inaczej. Na tydzień przed ogłoszeniem wyników, insiderzy, fundusze itd. już wszystko wiedzą i robią transakcje. Drobny inwestor zostaje z ręką w nocniku na samym końcu. A KNF to tylko ciepłe posadki dla swoich.
darkal2
GPW to fikcja dla GRUBASÓW , laikowi jak sie uda to zarobi, a GRUBASY steruja GPW zawsze pod siebie , 15 % laikówv (taka moja srednia) zarabia , a GRUBASY zarabiaja na laikach, czyli reszta laików traci ..... Ot co.....
m-99
"Spółka notuje mocne straty na giełdzie bez większego powodu". Spolka czy akcje spolki. Elementarna roznica.
m-99
"...w oczy kuje..." To prawda.
silvio_gesell
Nikt nie ma kontroli nad przepływem informacji.
kuba_rzeszowiak
A na Prime Car Management to nie ma skandalu?

Czy Bankier mógłby też łaskawie nagłośnić ten skandal?
artur17
KNF nie działa od lat. Niezależnie od opcji rządzącej. Cudofixingi, przecieki, fałszerstwa spółek. I ZERO reakcji.
kamilp14
Hehe a podobno na krypto walki.. Na gpw takie same i nikt za to nie odpowiada....
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki