REKLAMA

Silny przyrost długów amerykańskiego konsumenta

2021-04-07 22:05
publikacja
2021-04-07 22:05
fot. JEENAH MOON / Reuters

W lutym Amerykanie powrócili do swojego sportu narodowego – czyli zadłużania się na konsumpcję. W ujęciu nominalnym poziom zadłużenia z tego tytułu powrócił do poziomu z lutego 2020 roku – ostatniego "przedcovidowego" miesiąca w USA.

Zadłużenie z tytułu kredytów konsumpcyjnych w lutym zwiększyło się o 27,6 mld dolarów – poinformowała Rezerwa Federalna. To drugi największy przyrost od 10 lat i trzeci największy wzrost w historii tych statystyk. To także przyrost przeszło 5-krotnie większy od mediany prognoz ekonomistów.

/ Bankier.pl na podstawie danych Rezerwy Federalnej.

Lockdown z wiosny 2020 roku sprawił, że amerykański konsument zaliczył trzymiesięczny oddłużeniowy „odwyk”, redukując swoje zobowiązania łącznie o 91 mld USD. Lecz od maja długi gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych znów rosły i po lutym powróciły do stanu sprzed 12 miesięcy – czyli poziomu 4,2 bln dolarów (1 bilion to tysiąc miliardów czyli milion milionów). A mówimy tu tylko o długach konsumpcyjnych, a więc bez uwzględnienia zadłużenia hipotecznego.

Blisko jedną czwartą tego zadłużenia stanowi debet na kartach kredytowych. Za resztę odpowiadają przede wszystkim długi z tytułu kredytów studenckich (ponad 1,7 bln USD na koniec 2020 roku) oraz pożyczek na zakup samochodu (1,2 bln USD). Ale w lutym po trzech miesiącach spadku mocno wzrósł kredyt odnawialny, czyli w warunkach amerykańskich przede wszystkim zadłużenie z tytułu kart kredytowych.

Optymiści powiedzą, że powrót do modelu zadłużania się na konsumpcję świadczy o powrocie wiary w lepszą przyszłość wśród Amerykanów. Skoro znów wydają oni pieniądze, których jeszcze nie zarobili, to przecież znak, że mają zaufanie do stanu swoich finansów i koniunktury na rynku pracy.  No i że napędzana tanim kredytem konsumpcja pociągnie za sobą wzrost produkcji, zatrudnienia i dochodu rozporządzalnego.

Sceptyk powie raczej, że Stany Zjednoczone postanowiły „zadrukować” kolejną recesję i że jedynym rozwiązaniem proponowanym w Ameryce jest pompowanie jeszcze więcej kredytu do i tak nadmiernie zadłużonej gospodarki, co w przyszłości doprowadzi do kolejnego kryzysu. Jednak póki co głos należy do optymistów. A skutkami uporczywego życia ponad stan Amerykanie będą się przejmować „później”.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
and00
4 bln $ to raptem 20% PKB USA, do tego połowa na kredyty studenckie, czyli w sumie inwestycje, i ponad 1 na samochodowe, czyli raczej nieoprocentowane, czyli opłacalne nawet dla gotówkowych
Myślałem że w USA to dużo gorzej wygląda
santoriusz
to jest ta Twoja inwestycja, przestałbyś być zabawny:
Jak podała telewizja CNBC, zadłużenie studentów w USA potroiło się w ciągu ostatniej dekady. Przewiduje się, że do 2022 roku wzrośnie do 2 bilionów dolarów. Zamiast dążyć do spłaty zadłużenia, część Amerykanów ucieka z kraju przed windykatorami.
pippin
Przyjdzie czas zapłaty - cudów nie ma.
samsza
każdy kraj i naród, który "współpracował" z nazistami, będzie płacił do Nowego Yorku za ofiary które nie żyją i te potencjalne, które by się narodziły, gdyby...
sel
Zapłaci , ale każdy kto kupił dolary , obligacje amerykańskie lub inwestował w ich fundusze, gdy stracą realną wartość lub znikną z rynku bez wypłaty..Długi USA przekroczyły 50 bln $ , ponad 30 to rządowe , kilkanaście to prywatne , a tych długów finansowych instytucji nikt dokładnie nie zna , ale na pewno ponad Zapłaci , ale każdy kto kupił dolary , obligacje amerykańskie lub inwestował w ich fundusze, gdy stracą realną wartość lub znikną z rynku bez wypłaty..Długi USA przekroczyły 50 bln $ , ponad 30 to rządowe , kilkanaście to prywatne , a tych długów finansowych instytucji nikt dokładnie nie zna , ale na pewno ponad 20 bln na 2000 bilionów derywatów i stale rosną..
the_mind_renewed
Mając na horyzoncie dochód podstawowy gwarantowany nie pozostaje nam nic innego. Czy to nie wspaniały kraj, a reszta świata płacze i płaci, honorując dolary bez żadnego pokrycia a dodatkowo FED otwarcie twierdzi że zadrukuje wszystko. Naprawdę życie staje się coraz bardziej fajne i cudowne. Właśnie otrzymałem dodatkowe Mając na horyzoncie dochód podstawowy gwarantowany nie pozostaje nam nic innego. Czy to nie wspaniały kraj, a reszta świata płacze i płaci, honorując dolary bez żadnego pokrycia a dodatkowo FED otwarcie twierdzi że zadrukuje wszystko. Naprawdę życie staje się coraz bardziej fajne i cudowne. Właśnie otrzymałem dodatkowe $1400 dolców stymulujące, a już zapowiadają że to dopiero początek. FED kocham cię.
the_mind_renewed
Wyobraźcie sobie dobroć FEDu. Kolega z obywatelstwem USA i Polski. Od 20 lat jest prezesem pralni w Polsce i tam mieszka, i co chwilę przysyła mi zdjęcia czeków z IRS z USA.

Sprawdzcie może wam też się należy link https://sa.www4.irs.gov/irfof-wmsp/login
sharkhunter
A ja nie dostałem nic bo zadobrze zarabiam i jeszcze muszę takich właśnie darmozjaduuff i bidokuf jak ty utrzymywać i płacić wysokie podatki.
sel odpowiada sharkhunter
Teraz musimy ratować Amerykę, kupując drogi gaz i sprzęt wojskowy..

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki