REKLAMA

Serinus szuka możliwości ograniczania wydatków

2020-03-25 09:46
publikacja
2020-03-25 09:46

Serinus szuka możliwości ograniczania wydatków, w razie gdyby trudna sytuacja rynkowa miała się utrzymywać - poinformował PAP Biznes Jeffrey Auld, prezes i dyrektor generalny Serinus Energy.

/ Serinus Energy

"Spadki cen surowców, będące wynikiem wojny cenowej pomiędzy Arabią Saudyjską i Rosją, a także ostatni spadek zapotrzebowania związany z epidemią koronawirusa były nagłe i drastyczne" - powiedział PAP Biznes Jeffrey Auld.

"Serinus Energy zawsze prezentował bardzo konserwatywne i bezpieczne podejście do kwestii cen ropy przy ustalaniu budżetu na kolejne działania. Spółka stale prowadzi ścisły monitoring planów operacyjnych, by sprostać warunkom zewnętrznym. Obecnie szukamy możliwości ograniczania lub przesuwania wydatków kapitałowych na wypadek, gdyby warunki gospodarcze i ceny surowców pozostały znacząco niekorzystne" - dodał.

Wskazał, że spółka ma obecnie znacznie silniejszą pozycję niż trzy lata temu i jest w stanie przetrzymać znaczące problemy ogólnogospodarcze, biorąc pod uwagę istotną poprawę sytuacji, jeśli chodzi o generowanie przepływów pieniężnych.

"Zawsze w naszych planach i działaniach uwzględniamy możliwe cykle gospodarcze, stąd przekonanie, że spółka powinna redukować swoje ogólne zadłużenie. Oznacza to, że będziemy mieli silniejszą pozycję, aby przetrwać trudne chwile, w przypadku znaczącego pogorszenia koniunktury gospodarczej" - powiedział prezes.

Jego zdaniem trudno na tym etapie określić, co przyniesie ten rok – jak duży wpływ na wzrost gospodarczy będzie miał koronawirus, a także jaki będzie wynik dyskusji o produkcji i cenach ropy pomiędzy OPEC a Federacją Rosyjską.

Prezes Auld poinformował, że bardzo perspektywicznym rynkiem dla spółki jest Rumunia, gdzie są zlokalizowane znaczące zasoby gazu, które dodatkowo są położone na bardzo płytkiej głębokości. Eksploatacja takich złóż przekłada się wprost na bardzo niskie koszty wydobycia, a co za tym idzie wysoki poziom zyskowności.

"Możliwe, że w 2020 r. wykonamy nowy odwiert w Rumunii, zaś w Tunezji mamy jeszcze wiele prac do wykonania, które zwiększą produkcję z istniejących odwiertów. Zamierzamy tam wdrożyć efektywne kosztowo programy inwestycyjne, takie jak rekonstrukcja odwiertu N-2 czy zastosowanie mechanicznych metod produkcji w obecnie eksploatowanych odwiertach" - powiedział prezes.

W 2019 roku średnie dzienne wydobycie w spółce wzrosło do 1.389 boe/d z 352 boe/d w 2018 r., na co składa się produkcja 961 boe/d w Rumunii oraz 428 boe/d w Tunezji.

Przychody brutto wyniosły 24,4 mln USD wobec 8,7 mln USD rok wcześniej.

Środki pieniężne z działalności operacyjnej wzrosły w 2019 r. do 8,1 mln USD z 1,2 mln USD przed rokiem, co było przede wszystkim związane z uruchomieniem produkcji w Rumunii.(PAP Biznes)

pel/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki