Selvita zakłada utrzymanie tempa wzrostu przychodów; pierwsza akwizycja możliwa w '20

2019-10-16 10:56
publikacja
2019-10-16 10:56

Celem Selvity jest utrzymanie tempa organicznego wzrostu przychodów na poziomie co najmniej 30 proc. rocznie, przy zachowaniu dwucyfrowej rentowności operacyjnej - poinformował w środę prezes Bogusław Sieczkowski. Grupa chce rozwijać się także przez akwizycje, a pierwszego przejęcia można spodziewać się w 2020 roku.

/ Selvita

"Zatrudniamy ponad 450 osób i planujemy dalej rosnąć, od tej pory nie tylko organicznie, ale również poprzez akwizycje – do pierwszej transakcji planujemy doprowadzić w 2020 r. Naszym średnioterminowym celem jest pozycja w pierwszej dziesiątce największych przedklinicznych CRO na świecie" - poinformował prezes Bogusław Sieczkowski.

Spółka podała, że jest zainteresowana krajowymi i zagranicznymi firmami, pozwalającymi na zwiększanie skali działalności oraz uzupełnianie portfolio usług. Poszukiwania potencjalnych podmiotów są skupione na Europie.

"Poważnie pod lupę bierzemy kilkanaście podmiotów" - powiedział prezes dziennikarzom.

Poinformował, że spółka rozmawia z nie więcej niż dziesięcioma podmiotami.

"Naturalnym źródłem finansowania będzie zadłużenie. Bardzo liczymy też na drugi sposób przejmowania, czyli wykup lewarowany. Trzecia naturalna sposób finansowania to emisja akcji" - powiedział Sieczkowski.

Dodał, że może to być emisja na wymianę udziałów z dotychczasowymi właścicielami przejmowanego podmiotu lub emisje celowane do podmiotów zewnętrznych.

Segment usług Selvity odnotował w drugim kwartale 2019 roku 19,5 mln zł przychodów zewnętrznych, czyli o 36 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 2,6 mln zł, co oznacza wzrost rdr o 13 proc.

"Naszym celem jest utrzymanie tempa organicznego wzrostu przychodów na poziomie co najmniej 30 proc. rocznie, przy zachowaniu dwucyfrowej rentowności operacyjnej" – poinformował prezes Sieczkowski.

Celem spółki jest ponadto wzrost zatrudnienia i infrastruktury laboratoryjnej średnio o 20 proc. rocznie.

Sieczkowski poinformował, że Selvita w średnim terminie nie planuje wypłacać dywidendy.

"Na ten moment tak mocno koncentrujemy się na rozwoju, że w ogóle nie bierzemy jej pod uwagę" - powiedział.

Selvita zakończyła zainicjowany w marcu podział na dwa podmioty: usługowy i innowacyjny. Spółka, do której wydzielone zostały segmenty usługowy i bioinformatyczny, zadebiutowała w środę na głównym rynku GPW. Kurs wzrósł w debiucie o 21,39 proc. do 21 zł.

Dotychczasowy segment innowacyjny spółki o nazwie Ryvu Therapeutics, zajmujący się opracowywaniem terapii onkologicznych, również jest notowany na GPW. (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki