Sasin: Rekompensaty 100 proc. podwyżek cen prądu dla osób w I progu podatkowym

Rekompensaty 100 proc. podwyżek cen prądu obejmą odbiorców indywidualnych w pierwszym progu podatkowym - poinformował w poniedziałek w Radiu Plus wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że rozwiązanie to jest kierowane do osób mniej zamożnych.

(fot. Wojtek Górski / FORUM)

Sasin był pytany w Radiu Plus o to, czy projekt rekompensat za podwyżki cen energii jest gotowy.

"Nie, nie jest jeszcze gotowy. On jest gotowy co do tej zasadniczej części, czyli jak ta konstrukcja rekompensat ma wyglądać. Dopracowujemy szczegóły techniczne. Biorąc pod uwagę ilość potencjalnych beneficjentów tej ustawy, musimy dopracować sam techniczny mechanizm tych wypłat" - powiedział Sasin.

Jak mówił, rekompensaty będą dotyczyły "100 proc. zwrotu tego, co zostało podniesione dla osób w pierwszym progu podatkowym". "To jest jedyne kryterium. Do tych osób mniej zamożnych to jest kierowane" - zaznaczył.

Sasin tłumaczył, że w 2021 r. będzie można określić wysokość zużycia energii przez każdego odbiorcę. "Będzie trzeba złożyć wniosek - co do tego nie ma wątpliwości - bo to będzie świadczenie wypłacane na wniosek. Natomiast co do tej technicznej strony, czyli gdzie trzeba będzie złożyć wniosek, jak on będzie obsłużony - mamy jeszcze kilka wariantów" - powiedział.

Jak dodał, chodzi też o to, żeby ten system po prostu zadziałał, a nie okazało się, że przy ogromie wniosków będą jakieś problemy techniczne".

Zdaniem Sasina maksymalny koszt wypłaty rekompensat wyniesie 3 mld zł. "To jest absolutnie maksymalny koszt, przy założeniu, że wszyscy wystąpią o te rekompensaty, że to zużycie będzie rzeczywiście wysokie. Ja się spodziewam, że może się to zamknąć w połowie tej sumy" - powiedział.

Wiceminister aktywów państwowych Tadeusz Skobel mówił w piątek, że projektowany system rekompensat za wzrost cen prądu w 2020 r. obejmie odbiorców indywidualnych, korzystających z zatwierdzanych przez URE taryf, jaki i pozostających na wolnym rynku. Jak wówczas podkreślił, projektowany w Ministerstwie Aktywów Państwowych mechanizm nie obejmie "odbiorców najbardziej zamożnych".

Skobel zaznaczył, że projekt odpowiedniej ustawy jest w trakcie konsultacji wewnątrzresortowych. Mówił, że system będzie prosty, nie stwarzający odbiorcom "barier natury matematyczno-kalkulacyjnej", i będzie zgodny z prawem UE. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 17 anty12

Hahhaha, ostatnia deska ratunku dla komunistow, hahahah. A podobno wystarczy nie krasc. Proponuje opodatkowac kosciolek. Tam jest duzo kasy. W taki oto spoob garsta "bogaczy" w Polsce (bogacz w Polsce to zarabia tyle co sprataczka w DE) zaplaci za 2 miniolny Uraincow, kolorowych, pijakow , nieudacznikow, kosciolek, madki z bombelkami. Ale do czasu. Wasza wladza nie przetrwa roku. Ci "bogacze"wyjada i tyle zobaczych ich pieniedzy komuchy. A pozniej zabiora Wam pieniedze w konta, wyjdize Sasin i powie "bo taka decyzje podjelismy. Wstalismy z kolan, jako dumny i bogaty narod :D

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 31 dwam

Znam ludzi co maja po kilka mieszkan i sa w pierwszym progu podatkowym....

! Odpowiedz
0 0 kzabor

Podatek PIT jest właśnie po to byś nie mógł się dorobić.

! Odpowiedz
5 24 marxs

co ten troglodyta sasin PISci? nie wie o tym że PISia Sekta i jej Narodowy-Socjalistyczny bantustan ma przed sobą jeszcze tylko kilka góra kilkanaście miesięcy życia a co potem? potem to tylko jazda bez trzymanki do wrót gospodarczo-politycznego piekła czyli bankructwo i upadek PISiego (K)Raju

! Odpowiedz
2 63 r4k

Co na to prokurator Ziobro?
Przecież szerzenie komunizmu w naszym kraju jest ścigane z urzędu.

! Odpowiedz
0 34 spedytor

,,Swiadczenie bedzie wyplacane na wniosek ,, wniosek pewno trzeba bedzie zlozyc tylko 1 stycznia ale to w nastepnym odcinku sie dowiemy . Pani Jadzia to zakomunikuje

! Odpowiedz
4 56 szeregowy_forumowicz

Komuna w czystej postaci, nie powstydziłby się nawet towarzysz Zandberg albo Janek Śpiewak.

! Odpowiedz
3 48 amun

Mialo byc bez komplikacji i bez wnioskow, mialo byc dla wszystkich, jest dla wybranych... Moze zrezygnujmy z rzadow na rzecz anarchii, moze nie bedzie lepiej, ale na pewno taniej.

! Odpowiedz
6 32 wojtekzportkami

Te pryszcze, na ryju, to chyba z głupoty. Patologii c.d.

! Odpowiedz
8 97 godojoshi

Dofinansowywanie elektoratu i walka z klasą średnią trwa. Progi podatkowe zostają niezmienione od dekady pomimo dużego wzrostu "średniej pensji", co znaczy że coraz więcej ludzi wpada w 2 próg i płaci większe podatki, a należy zauważyć, że siła nabywcza złotówki przez 10 lat obniżyła się zauważalnie. Stopy procentowe poniżej wartości inflacji, co ograbia tych, którzy mają oszczędności (80% ludzi pewnie nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, bo nie rozumie). Teraz cyrki z prądem - zamiast zaplanować jak mamy to rozwiązać, to Rząd lepi plastrem, chociaż mamy najdroższy prąd w Europie w porównaniu do siły nabywczej. Tak czy inaczej, biedni i ten "elektorat" również zapłacą za le lenistwo i efekciarstwo Rządu. Wszystko dookoła zdrożeje po prostu, ale Rząd powie wtedy, że to wina tych PRYWATNYCH biznesów. Pocieszające jest jedynie to, że każdy system kiedyś upada, a i ten złoży się jak domek z kart, gdy jakaś większa siła powie "Sprawdzam!".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne