SNP: Szkocja powinna rozpisać referendum, jeśli dojdzie do Brexitu

Przywódczyni Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Nicola Sturgeon powiedziała w niedzielę, że Szkocja powinna rozpisać kolejne referendum w sprawie niepodległości od Zjednoczonego Królestwa, jeśli Wielka Brytania wyprowadzi ją "wbrew jej woli" z Unii Europejskiej.

Sturgeon zapowiedziała, że przed lokalnymi wyborami, które odbędą się w przyszłym miesiącu, w programie jej partii znajdzie się postulat, by przeprowadzić referendum, jeśli pojawią klarowne i długotrwałe oznaki, że niepodległość stała się opcją preferowaną przez większość Szkotów".

Głosowanie powinno się też odbyć, jeśli "zaistnieje znacząca i realna zmiana okoliczności, jakie miały miejsce w roku 2014, jak na przykład wyprowadzenie Szkocji z Unii Europejskiej wbrew naszej woli" - dodała. Szefowa SNP odniosła się tym samym do referendum sprzed dwóch lat, w którym Szkoci opowiedzieli za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie.

Brytyjscy komentatorzy zwracają uwagę na ten potencjalny konflikt interesów w sprawie przynależności do Unii, odkąd rok temu torysi wygrali wybory i zapowiedzieli referendum w sprawie tzw. Brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

SNP już wcześniej bowiem zapowiadała, że w przypadku wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE będzie nalegać na powtórzenie referendum niepodległościowego.

Głosowanie w sprawie przynależności do UE, które odbędzie się 23 czerwca, może doprowadzić do sytuacji, w której zwycięstwo eurosceptyków doprowadzi do niepodległości Szkocji - ostrzegają eksperci.(PAP)

fit/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil