Rzecznik praw obywatelskich apeluje o zmianę pierwszeństwa na pasach

2019-11-17 07:16
publikacja
2019-11-17 07:16

Musimy pamiętać o wszystkich, którzy ucierpieli w wypadkach drogowych; o bólu rodzin i przyjaciół tych, którzy na drogach zginęli - podkreślił Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Dodał, że to wspomnienie jest okazją do zastanowienia nad koniecznymi zmianami.

/ Bankier.pl

Oświadczenie RPO zostało wydane z okazji przypadającego w niedzielę Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. "To szczególny dzień dla naszego kraju, który przoduje w europejskich, niechlubnych statystykach śmiertelności na drogach. Musimy pamiętać o wszystkich tych, którzy ucierpieli w wypadkach drogowych, o bólu rodzin i przyjaciół tych, którzy na drogach zginęli" - głosi oświadczenie zamieszczone na stronie Rzecznika.

"Wspomnienie ofiar wypadków drogowych uczyńmy jednak także okazją do zastanowienia się nad rozwiązaniami istniejącego problemu. Coraz nowocześniejsze drogi, po których się poruszamy, choć zwiększają bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, nie są rozwiązaniem wystarczającym" - zaznaczył RPO.

Jak podkreślono w oświadczeniu "mając w pamięci ofiary wypadków drogowych, Rzecznik zapewnia, że nadal będzie podejmował aktywne działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa na drogach".

Rzecznik dodał jednocześnie, iż oczekuje na realizację postulatów, z którymi zwrócił się do w tym roku do resortu infrastruktury. "Pierwszy z nich, to zmiana zasad pierwszeństwa na i w sąsiedztwie przejść dla pieszych. Drugi – uregulowanie zasad ruchu elektrycznych urządzeń transportu osobistego. To niezwykle ważne kwestie, które mogą wpłynąć na ograniczenie liczby wypadków, w tym wypadków śmiertelnych na polskich drogach" - wskazał Bodnar.

W styczniu br. RPO zwracał się do ministra infrastruktury o przyznanie pierwszeństwa pieszym, którzy oczekują na przejście przez jezdnię lub wkraczają na oznakowane przejście. Dodawał, że takie zasady obowiązują w wielu państwach europejskich. Dziś pieszy ma pierwszeństwo na jezdni, kiedy już wejdzie na przejście, ale nie wcześniej.

W czerwcu resort odpowiedział RPO, że "w wielu państwach europejskich ochrona pieszego mającego zamiar przejścia przez przejście dla pieszych obowiązuje już od lat, w związku z czym kierujący pojazdami na tamtejszych drogach są przyzwyczajeni do obowiązku ustępowania im pierwszeństwa w takich sytuacjach". Natomiast - jak dodano w tamtej odpowiedzi - nie prowadzono tam pogłębionych badań nad tą kwestią i nie jest możliwa ocena tego, w jakim stopniu postulowana zmiana wpłynęłyby na sytuację na polskich drogach.

Także w czerwcu br. Rzecznik wskazywał na problemy związane z określeniem statusu prawnego osoby poruszającej się elektryczną hulajnogą po chodnikach, co zagraża bezpieczeństwu pieszych.

W każdą trzecią niedzielę listopada - w tym roku 17 listopada - obchodzimy Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Został on zainicjowany przez angielską organizację Road Peace w 1993 roku. Przez wiele lat znany był jako Europejski Dzień Pamięci. 26 października 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego dnia pamięci. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (27)

dodaj komentarz
ryszardp53
nauczyliśmy pieszych że mają pierwszeństwo na pasach i teraz giną bo nie zwracają uwagi na ruch samochodów najbardziej celują w tym młodzi ludzie ulica zawsze była jest i będzie dla pojazdów a pieszy jest tam intruzem nie wiem kiedy nasze władze zrozumieją ten problem
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zan
No i wyszedł prawdziwy "target" bankiera. W poważnych tematach ekonomiczncyh i geopolitycznych po kilka komentarzy a tu gorąco. Niestety, daje się wyczuć mentalność Europy Wschodniej czyli fetysz kierowcy, pogardę dla pieszego. Szczególnie mnie wkurzają ludzie radzący pieszym by uważali, bo przecież mogą No i wyszedł prawdziwy "target" bankiera. W poważnych tematach ekonomiczncyh i geopolitycznych po kilka komentarzy a tu gorąco. Niestety, daje się wyczuć mentalność Europy Wschodniej czyli fetysz kierowcy, pogardę dla pieszego. Szczególnie mnie wkurzają ludzie radzący pieszym by uważali, bo przecież mogą zginąć. Ja uważam, że za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym kierowca powinien zostać powieszony. Wtedy kierowcy również mieliby by motyw aby uważać. W zabudowanym jest przecież 50, więćej nie trzeba na krótkich dystansach, więc jaki problem skupić uwagę? Nie umiesz skupić uwagi, idź do lekarza a nie rozpędzaj 1,5 tony do dużych prędkości.
Prowokuję intelektualnie, więc proszę się nie gorączkować.
and00
Masz prawo jazdy, jeździsz samochodem?
Jak ci pieszy wtargnie na drogę to go nie ominiesz, a wariaci z nosem w smartphonie nie uważają
Pieszy powinien uważać dla własnego dobra
Kierujący oczywiście też
Ale niekiedy piesi i rowerzyści zachowują się jak by przepisów nie znali a mieli za to kod na
Masz prawo jazdy, jeździsz samochodem?
Jak ci pieszy wtargnie na drogę to go nie ominiesz, a wariaci z nosem w smartphonie nie uważają
Pieszy powinien uważać dla własnego dobra
Kierujący oczywiście też
Ale niekiedy piesi i rowerzyści zachowują się jak by przepisów nie znali a mieli za to kod na nieśmiertelność
adam.1983
Od zawsze dzieci uczono żeby przed wejściem na ulice się rozejrzeć i to jest najwłaściwsze podejście bo to pieszy ryzykuje życie gdyż kierowca zawsze może pieszego nie zauważyć oraz dużo trudniej zatrzymać kierowcy 1,5tony niż pieszemu samego siebie.
Konieczność zatrzymywania się za każdym razem jak ktoś idzie
Od zawsze dzieci uczono żeby przed wejściem na ulice się rozejrzeć i to jest najwłaściwsze podejście bo to pieszy ryzykuje życie gdyż kierowca zawsze może pieszego nie zauważyć oraz dużo trudniej zatrzymać kierowcy 1,5tony niż pieszemu samego siebie.
Konieczność zatrzymywania się za każdym razem jak ktoś idzie chodnikiem w okolicy pasów to zwiększenie korków i smogu w miastach bo przy dużym ruchu na chodnikach zawsze ktoś się znajduje w okolicy pasów lub idzie w ich kierunku a nie koniecznie zamierza na nie wejść dlatego takie prawo może się okazać zgubne dla wielu pieszych którzy przeświadczeni o swoim prawie będą włazić na jezdnie z nosem w telefonie bez żadnego sprawdzenia czy nic nie jedzie.
Później można im wyryć na nagrobkach "miałem pierwszeństwo"
Takim tokiem rozumowania można by kwestionować pierwszeństwo pociągu na przejeździe kolejowym, dlaczego to akurat pociąg ma pierwszeństwo a nie samochód ?
Zawsze mniejszy powinien się upewniać czy może bezpiecznie wejść na jakikolwiek pas ruchu.
and00
Tak się zastanawiam, czy jako kierowca, biały hetero, jedzący mięso nie mam praw

obywatelskich, że tego lewackiego polityka interesują tylko prawa pieszych, kolorowych,

homoseksualistów, cyklistów i wegetarian?
obronca_przebraza
… ćwierćinteligenci w akcji!!! Niech jeszcze samoloty ustępują pieszym!!!
rejent
Aaaaaa tam od razu samoloty... Zejdzmy na ziemie... RPO zapewne chodziło także o to, aby na przejazdach kolejowych pieszy także miał pierwszeństwo przed pojazdem szynowym.
Ja myślę, że w tym tkwi cała idea, aby na pieszych odwracać istniejace prawa fizyki
tindala
Zaorać ulice posadzić pszenicę.
Przetopić samochody na ruchome schody.
wytelewizorowany
Dobry pomysł o ile przejście dla pieszych będzie wysepką, to i tak czy inaczej kierowca będzie musiał zwolnić. Jak chcą malować idę zachodnie to niech wdroza również inne rozwiązania, które pomagają w przestrzeganiu przepisów - w Polsce pewnie się nie opłaca. Pozdrawiam.

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki