WAŻNE

Rządowa limuzyna z PRL odnaleziona w garażu

2015-08-14 09:07
publikacja
2015-08-14 09:07
fot. Reelcheeper / Wikimedia Commons

Fanów motoryzacji czeka nie lada gratka. Rządowa limuzyna z czasów PRL, którą odnaleziono w jednym z warszawskich garaży, trafi na aukcję. Beżowym Chevroletem Deluxe jeździli w czasach głębokiej komuny partyjni notable.

Chevrolet Deluxe
Chevrolet Deluxe (fot. Reelcheeper / Wikimedia Commons)

Stołeczni miłośnicy motoryzacji znaleźli auto w centrum stolicy, w garażu na tyłach ambasady USA - mówi Michał Wróbel, organizator wrześniowej licytacji.

Do Polski Ludowej trafiło w 1952 roku, jako nowy samochód. Początkowo Chevrolet jeździł we flocie pojazdów Biura Ochrony Rządu, później przejął limuzynę Komitet Centralny Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Cevrolet Deluxe po latach służby w partii został sprzedany. Trafił w prywatne ręce. Gdy właściciel zmarł rodzina zapomniała o limuzynie. Przez prawie 30 lat auto stało w garażu. To egzemplarz z pełną dokumentacją i w dobrym stanie, jak na tak wiekowy pojazd - zapewnia Michał Wróbel. Był bardzo dobrze zakonserwowany przed wstawieniem do garażu, dlatego ma niewiele śladów rdzy. Zmienił też kolor. Limuzynę sprowadzono w kolorze szarym, a potem przemalowano na beż.

Zdaniem Michała Wróbla jeśli nowy właściciel będzie chciał jeździć autem - pomnikiem historii PRL, to nie musi przeprowadzać wielkiego remontu. Wystarczy zainwestować w układ jezdny i włożyć trochę pracy w modernizację silnika.

Licytacja Chevroleta Deluxe rozpocznie się 17 września na Stadionie Narodowym. Już teraz warto zbierać pieniądze na limuzynę. Rynkowa wartość podobnego auta sprowadzonego z zagranicy to około 30 tysięcy złotych. Jednak egzemplarz z warszawskiego garażu to także historia i - jak twierdzą organizatorzy licytacji - może osiągnąć dużo wyższą cenę, nawet 50 tysięcy.

Oprócz Chevroleta w czasie aukcji będzie wystawionych jeszcze 60-siąt innych unikatowych pojazdów.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/A.Drążkiewicz/zr

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~SB
To faktycznie piekna historie ma ten samochod jesli nalezal do UB
~fan
W najnowszym Classic Auto jest ten pojazd opisany z dobrymi zdjęciami! :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki