REKLAMA

Rząd zajmie się zmianą ustawy o transporcie kolejowym

2012-12-18 04:25
publikacja
2012-12-18 04:25
Zmiana systemu szkoleń i większa władza dla Urzędu Transportu Kolejowego. Rząd zajmie się dziś projektem zmiany ustawy o transporcie kolejowym.

Opracowanie nowych przepisów zapowiedział minister transportu wkrótce po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami, do której doszło na początku marca tego roku. Celem zmian ma być ścisła kontrola nad systemem szkoleń maszynistów - tak, by do pracy nie były dopuszczane osoby bez wymaganych świadectw i certyfikatów. Nowe rozwiązania nakładają na przewoźników obowiązek kierowania maszynistów na badania lekarskie i psychologiczne.

W nowelizacji znajduje się zapis o tym, że minister transportu w drodze rozporządzenia wyda szczegółowe wytyczne dotyczące zakresu wiedzy i umiejętności, które musi posiadać kandydat na maszynistę. Ma też określić ramowy program i minimalny czas szkoleń dla kandydatów. Rozporządzenie będzie też regulować, jak często kolejarze będą musieli przechodzić egzaminy i sprawdziany okresowe.

Zmian w systemie szkoleń dla maszynistów domagali się przedstawiciele związków zawodowych działających na kolei. Twierdzili, że do pracy są dopuszczane osoby, które przeszły trzymiesięczne szkolenia i nie mają pełnych kwalifikacji do takiej pracy. Związki zawodowe domagały się też zainstalowania lepszych systemów bezpieczeństwa monitorujących linie kolejowe.Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Aleksander Pszoniak/abr
Źródło:IAR
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki