REKLAMA

Rząd planuje nowelizację ustawy budżetowej na 2021 r.

2021-09-20 18:32
publikacja
2021-09-20 18:32
Rząd planuje nowelizację ustawy budżetowej na 2021 r.
Rząd planuje nowelizację ustawy budżetowej na 2021 r.
fot. rsooll / / Shutterstock

W związku z dobrą sytuacją budżetową rząd planuje w III kw. nowelizację budżetu państwa na 2021 r. - podano w wykazie prac Rady Ministrów. Rząd planuje dodatkowe działania proinwestycyjne, ale także zwiększenie środków na wynagrodzenia w budżetówce.

"Na podstawie wstępnych danych z wykonania budżetu państwa można oczekiwać, że w całym roku bieżącym dochody budżetu mogą być większe od planowanych w ustawie budżetowej. Jest to przede wszystkim konsekwencja dużo wyższego wzrostu gospodarczego, który bezpośrednio przekłada się na szybką odbudowę bazy podatkowej i dobrą sytuację finansową podatników – zarówno przedsiębiorców, jak i gospodarstw domowych. Wyższe okazują się również dochody z aukcji CO2, dywidendy i wpłata z zysku NBP" - napisano.

"Mając na uwadze aktualne informacje o przebiegu pandemii i jej wpływie na gospodarkę w dalszym ciągu bardzo istotne jest prowadzenie takiej polityki budżetowej, która będzie wspierać wzrost gospodarczy. Dlatego też zasadne jest wykorzystanie dodatkowych środków przede wszystkim na działania proinwestycyjne, tak aby w dalszym ciągu łagodzić negatywne skutki pandemii poprzez zmianę ustawy budżetowej na rok 2021. Zwiększone dochody budżetu państwa planuje się wykorzystać na istotne zmniejszenie planowego w ustawie budżetowej na rok 2021 deficytu, ale także zwiększenie nakładów dla poszczególnych obszarów wydatkowych" - dodano.

Przy okazji prezentacji projektu budżetu na przyszły rok MF podało, że planuje deficyt budżetu w 2021 r. na ok. 13 mld zł.

Według opisu nowelizacji budżetu zakłada ona wsparcie samorządów w realizacji inwestycji przede wszystkim na drogach gminnych i powiatowych, skierowanie dodatkowych wydatków na rozwój nowoczesnych i ekologicznych form transportu kolejowego.

"Przyspieszenie inwestycji infrastrukturalnych będzie także dodatkowym impulsem do rozwoju polskich firm z branży budownictwa" - dodano.

Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na kontynuację procesu modernizacji i zwiększenia zdolności operacyjnych Sił Zbrojnych RP, na bieżące funkcjonowanie oraz na zadania inwestycyjne jednostek organizacyjnych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

"Zakłada się także dodatkowe wsparcie dla instytucji szkolnictwa wyższego i nauki na realizację zadań inwestycyjnych, co stanowić będzie pozytywny impuls dla gospodarki i umożliwi lepszą współpracę pomiędzy sektorem nauki a przedsiębiorcami. Zwiększone zostaną także wydatki na finansowanie zadań w zakresie kultury, rolnictwa czy też górnictwo węgla kamiennego" - napisano.

W projekcie ustawy planowane jest także przekazanie dodatkowych środków na wzrost wynagrodzeń w tzw. budżetówce z przeznaczeniem na nagrody dla pracowników. Dodatkowe wsparcie planuje się także dla osób niepełnosprawnych poprzez dalsze zasilenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zakłada się także wsparcia samorządów w realizacji zadań własnych JST poprzez przyznanie dodatkowych środków subwencyjnych. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budżet 2021

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki