REKLAMA

Rząd Niemiec: sankcje wobec Nord Stream 2 są ingerencją w suwerenność UE

2021-03-02 11:55
publikacja
2021-03-02 11:55
Nord Stream 2

Rząd Niemiec uważa sankcje USA wobec gazociągu Nord Stream 2 za ingerencję w suwerenność Unii Europejskiej i ma zamiar dążyć do dialogu na ten temat z administracją prezydenta Joe Bidena - głosi odpowiedź rządu na interpelację partii Sojusz 90/Zieloni.

W dokumencie, opublikowanym na stronie internetowej Bundestagu w poniedziałek, rząd zapewnił, że prowadził "na różnych szczeblach" rozmowy z poprzednią administracją USA w celu niedopuszczenia do wprowadzenia sankcji.

"Zarówno UE i jej kraje członkowskie, jak i rząd RFN na płaszczyźnie dwustronnej będą nadal szukać dróg dialogu w tej kwestii, również z nową administracją USA" - zapowiedział rząd. Temat ten - dodał - "będzie częścią pierwszych rozmów, jak tylko wszystkie kompetentne osoby odpowiedzialne (za te kwestie-PAP) ze strony amerykańskiej zostaną zatwierdzone przez Senat USA i przystąpią oficjalnie do pełnienia obowiązków".

Rząd Niemiec rozmawia też na temat sankcji z firmami, którym grożą te restrykcje, pozostaje też w kontakcie w tej sprawie z władzami USA - wskazano w dokumencie. Rząd w Berlinie odmówił jednak podania ich treści, powołując się na ich poufny charakter.

W ocenie Berlina niezbędne jest nałożenie na Rosję sankcji w związku z sytuacją wokół opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, niemniej ukończenie Nord Stream 2 nie ma z tym związku. "Niezależna od tego jest kwestia zakończenia Nord Stream 2 - projektu, w którym udział bierze ponad sto firm europejskich" - czytamy w odpowiedzi rządu.

Jak głosi dokument, rząd Niemiec oczekuje, że w czerwcu br. sąd w Duesseldorfie wyda orzeczenie w sprawie apelacji złożonej przez operatora gazociągu, spółkę Nord Stream 2. Spółka odwołuje się od decyzji niemieckiego regulatora, który nie zgodził się, by gazociąg został wyłączony spod znowelizowanej dyrektywy gazowej UE. Sąd wyznaczył rozprawę na 21 kwietnia.

Rząd informuje, że nie może wykluczyć, iż sankcje amerykańskie dotkną Fundację Ochrony Klimatu i Środowiska MV, która powstała w Meklemburgii-Pomorzu Przednim i która ma zamiar bronić interesów uczestników Nord Stream 2. Niemniej, na razie władze kraju związkowego nie kierowały "konkretnych próśb o wsparcie" w związku z ewentualnymi sankcjami - głosi oświadczenie.

Fundacja, która powstała na początku br., ma zabezpieczyć przedsiębiorstwa biorące udział w budowie przed amerykańskimi retorsjami: za pośrednictwem własnej firmy zakupi ona istotne materiały budowlane, takie jak maszyny, i udostępni je firmom zaangażowanym w dalszą budowę. Dzięki temu przedsiębiorstwa mają być prawnie chronione przed amerykańskimi sankcjami, ponieważ same nie kupują towarów. Fundacja otrzymuje od państwa 200 tys. euro, a rosyjska spółka Nord Stream 2 AG podobno zobowiązała się na początek do przekazania 20 mln euro. Później może to być nawet 60 mln euro.

Anna Wróbel

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (18)

dodaj komentarz
prs
Ingerencja..

Makrela mowi "jako kanclerz nie moze nic zrobic, ns2 jest prywatna inicjatywa.."

Skoro tak, jaka to ingerenca w "suwerennosc UE"?..

Kit w zywe oczy..

I nie mozna miec kompleksow czy za duzo myslec - tak dzialaja w Unii.
grab
Niemcy zapominają , że przegrali ostatnią wojnę, a historia lubi się powtarzać!
fakty
Niemcy, Włosi, Węgrzy, Japonia itp. To kraje koalicji hitlerowskiej. Wszystkie wyszły p wojnie w lepiej niż Polska, sojusznik aliantów. To chyba coś powinno dać do myślenia. Aha, na paradę zwycięzców w Londynie nie zaproszono Polski mimo, że Polacy walczyli na wszystkich frontach II WŚ, zaproszono natomiast wojska Meksyku Niemcy, Włosi, Węgrzy, Japonia itp. To kraje koalicji hitlerowskiej. Wszystkie wyszły p wojnie w lepiej niż Polska, sojusznik aliantów. To chyba coś powinno dać do myślenia. Aha, na paradę zwycięzców w Londynie nie zaproszono Polski mimo, że Polacy walczyli na wszystkich frontach II WŚ, zaproszono natomiast wojska Meksyku i Iranu :))))))))))))) Czy można bardziej kogoś upodlić ? O oddaniu nas Stalinowi przez naszych sojuszników nawet nie wspominam. Czy Polacy kiedyś zaczną wyciągać wnioski z historii ?
jarekzbyszek
NS2 też jest ingerencją w suwerenność UE. Jeśli dodamy niemiecki sprzeciw do budowy elektrowni jądrowych w Europie, to mamy bardzo dużą zależność od rosyjskiego gazu.
ajwaj_
Ciekawa, wielowatkowa rozgrywka
Kal-boje przeciez nie wiezli BYgazu LNG z Luizjany. Na koncu Baltyku jest Ust-Luga, z OK gazem tanszym.
Trzymajacy wladze chcieli by te mld. € miec co roku w kieszeni, po oplacania haraczu

Potem suwerennosc Niemiec i ich dazenie do IV Rzeszy, tym razem z Rosjanami. W czasie wielkich
Ciekawa, wielowatkowa rozgrywka
Kal-boje przeciez nie wiezli BYgazu LNG z Luizjany. Na koncu Baltyku jest Ust-Luga, z OK gazem tanszym.
Trzymajacy wladze chcieli by te mld. € miec co roku w kieszeni, po oplacania haraczu

Potem suwerennosc Niemiec i ich dazenie do IV Rzeszy, tym razem z Rosjanami. W czasie wielkich zmian geo-politycznych, najlepsza okazja. Albo os Niemcy-USA - mniej, albo os Rosja-Chiny-Niemcy
U Jankesów dobrze nie idzie i lepiej nie bedzie.
Na marginesie to próba sil, jesli kal-boje przegraja pojedynek, nikt w ich wracajaca niby hegemonie nie uwierzy. Niemcy tez maja dume, i Jankesów wtracanie sie niepasuje do krajobrazu. UE powstala jako konkurencja dla USA juz b. dawno. Niemcy z tego najbardziej skorzystaly
traderfr
Naucz się języka polskiego bo nic nie rozumiem z tego bełkotu.
ajwaj_ odpowiada traderfr
postawówka korespondencyjnie
powinna ci pomóc
lorelie odpowiada traderfr
W israelu nie uczą polskiego? Ojoj
grab
Niemcy z dumą nie tak dawno wymordowali razem z tymi twoim Rosjanami 6 mln.Polaków.
Czy dążysz do jakiejś powtórki?
fakty odpowiada grab
A Polacy z nazistami dokonali aneksji Czechosłowacji w 1938 r., i co w związku z tym ?

Powiązane: Gazociągi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki