REKLAMA

Ruszyły prace związane z poszukiwaniem "złotego pociągu"

2016-08-12 11:12
publikacja
2016-08-12 11:12

W okolicach 65. kilometra linii kolejowej Wrocław-Wałbrzych rozpoczęły się w piątek prace związane z poszukiwaniem tzw. złotego pociągu. Niemieckiego składu z czasów II wojny światowej szuka firma Piotra Kopera i Andreasa Richtera, którzy w sierpniu ub.r. zgłosili rzekome znalezisko.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Prace poszukiwawcze prowadzone są w granicach miasta Wałbrzych przez należącą do Kopera i Richtera firmę XYZ oraz podmioty z nią współpracujące.

Jak powiedział PAP rzecznik firmy XYZ Andrzej Gaik, w piątek teren poszukiwań zostanie ogrodzony. Pracuje tu też koparka, która ma zniwelować część terenu. Prowadzimy również wycinkę drzew w obszarze, gdzie będą prowadzone przekopy - powiedział Gaik.

Rzecznik dodał, że w poniedziałek teren, na którym ma się znajdować niemiecki skład z czasów II wojny światowej, zostanie ponownie przebadany georadarami. Właściwe poszukiwania mają rozpocząć się we wtorek.

Wówczas zostaną wykonane trzy przekopy wzdłuż nasypu kolejowego na długości około 100 metrów w odstępach co 30 metrów - powiedział Gaik. Prace mają potrwać dwa tygodnie, jednak eksploratorzy spodziewają się pierwszych wyników poszukiwań już w pierwszym tygodniu.

Według Gaika poszukiwania mają kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Aby rozpocząć poszukiwania tzw. złotego pociągu firma XYZ musiała uzyskać zgody z kilku instytucji, m.in. od Lasów Państwowych, PKP PLK oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Akcja poszukiwania złotego pociągu cieszy się dużym zainteresowanie mediów i mieszkańców Wałbrzycha. Dziś w okolice terenu, na którym będą prowadzone prace przyszło wielu wałbrzyszan. Teren będzie jednak ogrodzony i nie można tam wchodzić - powiedział Gaik.

Piotr Koper i Andreas Richter zgłosili odnalezienie tzw. złotego pociągu w sierpniu ubiegłego roku. Sprawa stała się bardzo głośna w Polsce i za granicą. Według mediów w okolicach Wałbrzycha miałby się znajdować ukryty pociąg z II wojny światowej. Podawano m.in., że może chodzić o legendarny zasypany pociąg ze złotem i kosztownościami, wywiezionymi pod koniec wojny z Wrocławia.

Były generalny konserwator zabytków, wiceminister kultury Piotr Żuchowski wyrażał w sierpniu ubiegłego roku przekonanie, że "złoty pociąg" istnieje "na ponad 99 procent". Jednak zdaniem części ekspertów "złoty pociąg" - przynajmniej z takim ładunkiem - to legenda.

W grudniu 2015 r. na zlecenie wałbrzyskiego magistratu nieinwazyjne badania terenu niezależnie od siebie przeprowadzili naukowcy z krakowskiej AGH oraz firma XYZ. W raporcie ekipy z AGH pokreślono, że na wskazanym terenie być może znajduje się zasypany tunel kolejowy, jednak pociągu tam nie ma. Z kolei firma XYZ w swoim raporcie wskazała, że w przebadanym gruncie występują anomalie, mogące świadczyć o tym, że pod ziemią jest skład kolejowy z czasów II wojny światowej.(PAP)

pdo/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Pawel
Czyżby w związku ze zbliżająca się rocznica wybuchu II wojny rownolegle rozpoczęła się promocja regionu wałbrzyskiego ?
~Sebastian
A czy wyznawców pociągu chroni prawo o ochronie uczuć religijnych? Bo jak widać, każdy może wierzyć i widzieć co chce :) Jedni wierzą w boskiego krokodyla, inni w złoty pociąg a jeszcze inni...
~123
Widziałem wykład dr. hab Madeja z AGH z wynikami badań oraz porównaniami z innymi wynikami badań gdzie wykryto kilka stalowych hełmów niemieckich. Także mam nadzieje, że nie kopią w tym miejscu gdzie AGH badało teren, bo nawet puszki po konserwie nie znajdą.
~ererer
jakaś agencja od socjotechniki już od ponad roku robi w konia pół narodu polskiego
~lewak
TYLKO - dziennikarze maja z czego żyć i to wszystko

Powiązane: "Złoty pociąg" pełen skarbów odnaleziony?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki