Ruszyły konsultacje ws. symboli państwowych

2018-10-24 11:10
publikacja
2018-10-24 11:10

Do 9 listopada wszyscy zainteresowani mogą wziąć udział w prekonsultacjach ws. projektu ustawy o symbolach państwowych RP - poinformowało w środę ministerstwo kultury. Udostępniło również ankietę, w której zgłaszać można propozycje zmian.

/ fot. Chris Niedenthal / FORUM

"Ze względu na to, że symbole państwowe są wspólnym dobrem, łączącym wszystkich obywateli Polski i tworzącym naszą wspólną historię, Ministerstwo zaprasza wszystkich zainteresowanych do wyrażenia swojego zdania w zakresie ochrony i użytkowania symboli państwowych w ramach prowadzonych prekonsultacji" - czytamy w opublikowanym w środę na stronie resortu komunikacie.

Ankietę, przeprowadzaną w ramach prekonsultacji, pobrać można ze strony internetowej MKiDN. Składa się ona z trzech pytań. Pierwsze z nich dotyczy opinii badanego na temat zakresu ochrony prawnej polskich symboli narodowych, czyli godła, barwy i hymnu, a także propozycji ewentualnych zmian i kierunków działań w tej kwestii.

Ankietowani odpowiedzą też na pytanie, co sądzą o umieszczaniu na polskiej fladze różnego typu napisów, w tym nazw miejscowości; wypowiedzą się również, czy szczegółowe zasady postępowania z polskimi symbolami państwowymi powinny być dokładniej określone niż w obowiązującej obecnie ustawie.

Nowa ustawa, opracowana przez resort, miałaby zastąpić tę pochodzącą z 1980 r. ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. "Głównym celem planowanej ustawy jest dostosowanie wzorów symboli państwowych do aktualnych technologii graficznych i fonograficznych" - czytamy na stronie MKiDN.

Odpowiedzi na pytania ankiety można przesyłać do ministerstwa kultury drogą mailową lub tradycyjną do 9 listopada.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska

nak/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki