REKLAMA

Rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy w programie "Rodzina 500+"

2023-06-01 06:22, akt.2023-06-01 08:25
publikacja
2023-06-01 06:22
aktualizacja
2023-06-01 08:25

1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy w programie "Rodzina 500+". Potrwa do 31 maja 2024 r. Jeśli wniosek o 500+ zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.

Rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy w programie "Rodzina 500+"
Rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy w programie "Rodzina 500+"
/ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Świadczenie 500+ przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

Przyjmowaniem wniosków o świadczenie wychowawcze, ich rozpatrywaniem, przyznawaniem i wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną.

Jeśli rodzic lub opiekun złoży wniosek od 1 lutego do 31 maja roku, w którym zaczyna się okres świadczeniowy, otrzyma prawo do świadczenia od 1 czerwca do 31 maja roku następnego. Na przykład jeśli złożył wniosek od 1 lutego do 31 maja 2023 r., otrzyma świadczenie od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

Jeżeli wniosek zostanie złożony po 31 maja roku, w którym zaczyna się okres świadczeniowy, to ZUS przyzna prawo do świadczenia od miesiąca, w którym rodzic lub opiekun złoży wniosek do końca okresu świadczeniowego, ale nie wcześniej niż od dnia urodzenia dziecka lub objęcia dziecka opieką.

Osobie, która złoży wniosek w czerwcu, ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.

Według danych MRiPS od kwietnia 2016 r. z programu wypłacono ponad 230 mld zł. Każdego miesiąca to świadczenie otrzymuje blisko 7 mln dzieci.

Prezes ZUS: W czwartek wypłaciliśmy pierwsze 600 mln zł w nowym okresie świadczeniowym 500+

1 czerwca rozpoczął się kolejny roczny okres wypłaty świadczenia 500+. W czwartek wypłaciliśmy pierwsze ponad 600 mln złotych. Zdecydowana większość rodziców i opiekunów zachowała dotychczasowy termin wypłat - przekazała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

"W czwartek ZUS przelał na konta rodziców 622 mln zł. We wtorek, 6 czerwca, kolejni opiekunowie otrzymają prawie 300 mln zł. Tak, jak dotychczas w każdym miesiącu będzie dziesięć terminów wypłat" – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Do chwili obecnej ZUS przyznał świadczenia dla blisko 6,2 mln dzieci. "Zdecydowana większość świadczeń, złożonych przed rozpoczęciem nowego okresu świadczeniowego, będzie wypłacana dokładnie w tym samym terminie, w jakim wypłacaliśmy dotychczas świadczenie 500+" – dodała prof. Uścińska.

Terminy wypłat świadczenia można sprawdzić w aplikacji mobilnej mZUS lub na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Prezes ZUS przypomniała, że wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, bezpośrednio na PUE, na portalu Emp@tia, albo w bankowości elektronicznej.

"Zachęcamy rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Można z niej korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub Apple App Store" – wskazała prof. Uścińska.

Aplikacja mZUS zawiera funkcje przyspieszające wypełnianie wniosków o świadczenia dla rodzin, nie tylko 500+, ale też rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie żłobkowe, czy świadczenie Dobry Start - 300+. Nabór wniosków o wyprawkę szkolną w tym roku rusza już za miesiąc.

ZUS wyjaśnił, że jeśli ktoś składał już wniosek o 500+ w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby rodzic może je zmienić przed wysłaniem wniosku. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane, a także terminy zrealizowanych wypłat.

Szefowa ZUS zwróciła uwagę, że nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku. "Wniosek jest konieczny do otrzymania świadczenia. Jeśli zostanie złożony w czerwcu, ZUS będzie miał zgodnie z przepisami czas na wypłatę do końca sierpnia, choć oczywiście wraz z wyrównaniem od czerwca. W praktyce 500+ przyznajemy i wypłacamy znacznie szybciej niż to wynika z ustawowych terminów. Ale na przykład wniosek złożony w lipcu nie pozwoli na wypłatę świadczenia za czerwiec" – zaznaczyła prezes Zakładu.

Inaczej jest, gdy wniosek jest składany na nowo narodzone dziecko. "Jeśli rodzic lub opiekun złoży wniosek o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko w ciągu trzech miesięcy od dnia jego urodzenia, uzyska prawo do świadczenia od dnia urodzenia dziecka" – wyjaśnia prof. Uścińska.

Zasada trzech miesięcy dotyczy również przypadku objęcia dziecka opieką, przysposobienia dziecka lub faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej.

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki