Central Bank Gold Agreement to pakt mający na celu współpracę wybranych banków centralnych na rynku złota. Instytucje te właśnie podpisały kolejną wersję porozumienia, które do tej pory doprowadziło do sprzedaży przez europejskie potęgi setek ton kruszcu.
W komunikacie prasowym opublikowanym przez EBC, stwierdzono, że uczestnicy porozumienia 1) uznają złoto za ważny element globalnych rezerw monetarnych 2) będą kontynuować koordynację przeprowadzania transakcji w celu uniknięcia rynkowych zawirowań oraz 3) nie mają w planach sprzedaży znaczącej ilości złota.
Czwarte już porozumienie spod szyldu CBGA zawarto na 5 lat. Nowa umowa wejdzie w życie 27 września – po tym, jak wygaśnie CBGA 3.
Źródło: Thinkstock
Poza EBC, sygnatariuszami ogłoszonego dziś porozumienia są narodowe banki centralne Belgii, Niemiec, Estonii, Irlandii, Grecji, Hiszpanii, Francji, Włoch, Cypru, Łotwy, Luksemburga, Malty, Holandii, Austrii, Portugalii, Słowenii, Słowacji, Finlandii, Szwecji oraz Szwajcarii. W sumie kraje te dysponują rezerwami złota przekraczającymi 9500 ton złota – to więcej niż oficjalnie deklarują Stany Zjednoczone.
Pierwsze porozumienie tego typu zawarto w 1999 r., jeszcze przed zakończonym dopiero w ubiegłym roku 13-letnim rajdem cen złota. W sejfach sygnatariuszy tamtego porozumienia – wśród nich znajdował się również Bank Anglii - znajdowało się 45% światowych rezerw złota. Zgodnie z umową, banki centralne miały sprzedać maksymalnie 2000 ton w ciągu 5 lat. W kolejnych latach banki "realizowały plan 5-letni" w coraz mniejszym stopniu, aż wreszcie w 2009 r. - a w zasadzie w czwartym kwartale 2008 r., przypadających już po upadku Lehman Brothers - sprzedaż nagle się załamała.

To właśnie za czasów pierwszego porozumienia CBGA miała miejsce słynna sprzedaż brytyjskiego złota – od czerwca 1999 r. do marca 2002 sprzedano 395 ton kruszcu po średniej cenie 275 dolarów za uncję, zbierając w ten sposób 3,5 mld dolarów. Dla porównania ta sama ilość złota w 2011 r. warta była już 19 mld dolarów.
Podobnie niekorzystnych transakcji dokonali Szwajcarzy. Obecnie rezerwy Szwajcarskiego Banku Centralnego wynoszą 1040,1 ton, choć jeszcze 13 lat temu było to 2590,18 ton złota.
Złoto sprzedawane przez banki centralne państw Zachodu znajduje swoją drogę na Wschód. Analitycy od lat zastanawiają nad prawdziwym rozmiarem rezerw Chin, które oficjalnie wynoszą „tylko” 1054,1 ton, choć zdaniem niektórych komentatorów mogą dochodzić nawet do 5000 ton.
Rezerwy złota konsekwentnie zwiększa też Rosja, która na liście najbardziej zasobnych w kruszec państw wyprzedziła niedawno… Szwajcarię.
Michał Żuławiński
Bankier.pl