Potężny wzrost rosyjskich rezerw złota

analityk Bankier.pl

Rosja zbroi się w złoto od dawna, jednak dawno nie kupiła go aż tak dużo, jak ostatnio. W październiku rosyjskie rezerwy zwiększyły się najmocniej w XXI wieku.

W ubiegłym miesiącu Centralny Bank Rosji kupił 40,4 tony złota – wynika z ostatniego raportu banku na temat stanu rezerw walutowych.

Są to największe zakupy w tym stuleciu – dane statystyczne sięgają 2002 r., jednak i wcześniej dźwigająca się z kryzysu walutowego (1998 r.) Rosja głównie sprzedawała kruszec.

Poprzedni rekord padł we wrześniu 2014 r.

Dane w tonach
Dane w tonach (Bankier.pl na podstawie WGC)

W sumie oficjalnie raportowane rosyjskie rezerwy złota wynoszą już 1583,1 tony. Daje to Federacji Rosyjskiej szóste miejsce na liście państw o największych zasobach złota. O jedną pozycję wyżej są Chiny, które jednak w tym roku wyraźnie ograniczyły skalę zakupów.

Dane w tonach
Dane w tonach (Bankier.pl na podstawie WGC)

Od tamtego momentu azjatyccy sąsiedzi są zdecydowanie największymi graczami na światowym rynku złota - w okresie tym kupiły w sumie 492 tony, z czego 308 ton przypadło na Rosję, a 184 tony na Chiny.

W tym samym czasie żaden z krajów z czołowej dziesiątki złotych potęg nie dokonał istotnej zmiany stanu posiadania. Co więcej, w poprzednich latach zachodnie banki centralne prowadziły skoordynowaną wyprzedaż rezerw złota na masową skalę.

Dane w tonach
Dane w tonach (Bankier.pl na podstawie WGC)

Wśród powodów, dla których Rosja oraz Chiny stale zwiększają rezerwy złota, najczęściej wymienia się perspektywę stworzenia przeciwwagi dla dolara w światowym systemie finansowym.

Droga do tego wciąż daleka – szczególnie że, jak widzimy obecnie, globalna niepewność wciąż może prowadzić do umacniania dolara – jednak od dawna rozważa się rozmaite scenariusze przebudowy ładu monetarnego, który lepiej przystawałby do „nowej rzeczywistości” niż mający korzenie w powojennej dominacji USA system z Bretton Woods.

(fot. Alexsey Druginyny / FORUM)

– Zwiększamy nasze rezerwy złota, co wiąże się z rynkowymi ryzykami. Jego cena waha się, jednak z drugiej strony stanowi ono stuprocentowe zabezpieczenie przed ryzykami prawnymi i politycznymi – mówił przed rokiem w rosyjskiej Dumie wiceszef banku centralnego Dimitrij Tulin. 

Z kronikarskiego obowiązku warto dodać, że według oficjalnych statystyk NBP, Polska dysponuje rezerwami złota w wysokości 102,9 ton, z czego 95 proc. przechowywanych jest w Londynie, a tylko 5 proc. znajduje się w kraju. Ostatni audyt polskiego złota przeprowadzono w II kwartale 2013 r.

Władze Indii walczą z gotówką. Czy zakażą importu złota?

Władze Indii walczą z gotówką. Czy zakażą importu złota?

Po rynku coraz intensywniej krążą plotki, jakoby władze Indii planowały wprowadzenie zakazu importu złota w ramach prowadzonej wojny z gotówką. Byłby to silny cios w żółty metal, ponieważ mieszkańcy Indii odpowiadają za jedną piątą światowego popytu. Przez ostatnie dni plotki o wprowadzeniu zakazu importu złota w Indiach obiegły cały inwestycyjny glob. Hindusi są wielkimi fanami złota – to w królewskim metalu przechowują większość oszczędności. W 2015 roku w Indiach sprzedano 654,3 tony złotej biżuterii i 194,6 ton złota inwestycyjnego.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 14 ~rodak

Gdzie jest polskie złoto , szczególnie te 75 ton , które to wywieżli polskie oficery w 1939 roku . Ich przywieżli , a co ze złotem......

! Odpowiedz
9 3 ~sisio

Przedwojenne polskie złoto zostało sprzedane jeszcze za czasów PRL Obecnie posiadane złoto zostało zakupione w latach '90 za rezerwy walutowe i znajduje się Londynie, bo to daleko od Kaliningradu. Audyt tego złota niedawno był przeprowadzany.

! Odpowiedz
1 7 ~angol

POdobno Angole zarządali zapłaty za zniszczone Spitfire-y przez polskie dywizjony w Bitwie o Anglie.
Wojna wojna , a biznes biznesem :-)

! Odpowiedz
0 2 ~gosc odpowiada ~sisio

bzdety piszesz,.

! Odpowiedz
0 0 ~gosc odpowiada ~angol

placilismy za pomoc angoli w wyposazeniu armii ,ale nie za wszystko,placilismy zlotem to fakt.

! Odpowiedz
6 11 ~plutarch

Putin wie co robi, ma łeb

! Odpowiedz
19 4 ~Stkk

głupota , Putin chwyta się brzytwy, zamiast inwestować w gospodarkę niewielki środki jakie mają Rosjanie do dyspozycji na rozwój to je tezeuryzują , inaczej topia rozwój kraju w złocie - to dowód głupoty gospodarczej, nawet jeśli złoto podrożeje o 50% to i tak będa mieli obie ręce głęboko w nocniku

! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
18 7 ~niepelnosprawny_org

to sie dziej, ze Rosja upada, dochody z roku na rok mniejsze: z gazu, ropy, węgla, ceł itp....

! Odpowiedz
12 9 ~jj

W Rosji państwo nie jest dla obywateli tylko dla imperium, dlatego państwo stać na zakup 40 ton złota i rakiet a zwykłemu Rosjaninowi poziom życia ostatnio obniżył się o 15%.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO -0,57% 1 460,05
2019-11-18 10:13:00
MIEDŹ 0,16% 5 851,50
2019-11-18 10:09:00
ROPA -0,32% 63,14
2019-11-18 10:09:00
SREBRO -0,89% 16,79
2019-11-18 10:08:00
PLATYNA -0,81% 885,25
2019-11-18 10:08:00

Znajdź profil