REKLAMA
WEBINAR

Rosyjskie diamenty nadal poza sankcjami. Jeden kraj UE je ciągle wetuje

2023-06-03 14:00, akt.2023-06-04 11:20
publikacja
2023-06-03 14:00
aktualizacja
2023-06-04 11:20

Rosyjski eksport diamentów pozostał niemal na tym samym poziomie mimo inwazji Kremla na Ukrainę. Wszystkie próby objęcia diamentów sankcjami kończyły się dotychczas tak samo: grzecznym, ale stanowczym sprzeciwem jednego państwa - Belgii.

Rosyjskie diamenty nadal poza sankcjami. Jeden kraj UE je ciągle wetuje
Rosyjskie diamenty nadal poza sankcjami. Jeden kraj UE je ciągle wetuje
fot. Bjoern Wylezich / / Shutterstock

Podczas ostatniego szczytu G7 w Hiroszimie przywódcy siedmiu największych gospodarek świata zadeklarowali, że "zwiększą wysiłki na rzecz" ograniczenia handlu diamentami. Jeszcze przed szczytem przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel - który na wcześniejszym etapie kariery politycznej był premierem Belgii - zapewniał: "Ograniczymy handel rosyjskimi diamentami. Rosyjskie diamenty nie są wieczne. Będziemy otwarcie i szczerze tłumaczyć, dlaczego te sankcje są konieczne i uzasadnione".

Jednak biznesmeni z Antwerpii, centrum światowego handlu diamentami, doskonale znają wszystkie argumenty etyczne przemawiające za ograniczeniem.

Przeciwstawiają im argumenty ekonomiczne, przytaczane przez brukselską wywiadownię gospodarczą Eurointelligence: 80 proc. nieoszlifowanych diamentów i 50 proc. oszlifowanych diamentów trafia do odbiorców końcowych przez Antwerpię; Rosja jest największym na świecie dostawcą nieoszlifowanych diamentów, z udziałem w światowym rynku na poziomie 30 proc.; nie ma możliwości, aby Antwerpia była w stanie zastąpić nagłe zniknięcie blisko jednej trzeciej podaży z innych źródeł; diamenty stanowią 15 proc. wartości belgijskiego eksportu poza Unię Europejską; w 2021 roku Belgia wyeksportowała diamenty o wartości 13,9 mld euro.

Jak dotąd, te argumenty przekonywały belgijski rząd, który blokował próby nałożenia sankcji na ten intratny interes. Intratny również dla Rosji.

Z dostępnych danych, w 2021 roku Rosja zarobiła około 4,7 miliarda dolarów na eksporcie diamentów. Z tego, do UE wyeksportowała drogocenne kamienie o wartości 1,8 mld euro. W roku 2022 suma ta nieco się zmniejszyła do 1,4 miliarda euro. Potentat wydobycia diamentów w Rosji - grupa Alrosa - odpowiada za około 95 proc. rosyjskiego eksportu i jest jednocześnie największym pojedynczym partnerem Antwerpii. Dostarcza jej około 25 proc. kamieni. Około 60 proc. akcji Alrosy należy bezpośrednio lub pośrednio do państwa rosyjskiego.

Przedstawiciele branży w Belgii podkreślają, że sankcje mogłyby mieć sens tylko w przypadku globalnego podejścia. Tymczasem to, bez zgody Indii, które są jednym z konkurentów Belgii na światowym rynku, nie jest możliwe. Gdyby zatem Belgia zgodziła się na sankcje, to Rosja bez trudu przekierowałaby eksport do innych miejsc. A na to względnie nieliczni, ale wyjątkowo wpływowi potentaci diamentowego biznesu z Antwerpii, która od kilku wieków jest symbolem handlu drogimi kamieniami, nie zamierzają się zgodzić. Zwłaszcza, że w ostatnich 15 latach stracili spore kawałki diamentowego tortu na rzecz Dubaju i Bombaju.

Zresztą, jak przypomina niemiecki dziennik gospodarczy "Hadelsblatt" Antwerpia nie pierwszy raz mierzy się z krytyką i oburzeniem. W latach 90. ubiegłego wieku trafiały tam krwawe diamenty z Afryki. Pieniądze z ich sprzedaży napędzały brutalne wojny domowe na tym kontynencie. W końcu, w 2003 roku ONZ wprowadził proces certyfikowania pochodzenia diamentów Kimberley (KPCS), aby zagwarantować, że nieoszlifowane kamienie nie pochodzą ze stref konfliktu.

Jak jednak wskazuje "Handelsblatt" ukrycie pochodzenia diamentów jest nadal dziecinnie proste. Problem polega na tym, że operatorzy kopalni z całego świata sprzedają surowe kamienie około dwudziestu hurtownikom. Ci zaś je mieszają i upłynniają. Na certyfikatach widnieje napis: "pochodzenie mieszane". W efekcie, rosyjskie diamenty są sprzedawane w USA – mimo że Waszyngton ogłosił zakaz importu już rok temu. Dodatkowo, jeśli rosyjskie kamienie zostaną oszlifowane w Indiach, zmieniają "obywatelstwo" na indyjskie i mogą być legalnie sprzedawane do Ameryki.

Biorąc to wszystko pod uwagę, jak z ubolewaniem zauważa Eurointelligence, ryzyko, że deklaracje G7 i Charlesa Michela pozostaną wciąż tylko deklaracjami jest bardzo wysokie.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz 

asc/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
zoomek
"ukrycie pochodzenia diamentów jest nadal dziecinnie proste"
To samo dotyczy kruszców i NA SZCZĘŚCIE bo to $atanistyczne $cierwo naprawdę nie powinno wiedzieć że mam oszczędności i od kogo je kupiłem. Oni i tak robią co chcą i kiedy chcą.
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/sankcje-sankcjami-a-rosja-i-tak-zarabia-
"ukrycie pochodzenia diamentów jest nadal dziecinnie proste"
To samo dotyczy kruszców i NA SZCZĘŚCIE bo to $atanistyczne $cierwo naprawdę nie powinno wiedzieć że mam oszczędności i od kogo je kupiłem. Oni i tak robią co chcą i kiedy chcą.
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/sankcje-sankcjami-a-rosja-i-tak-zarabia-miliardy-na-handlu-z-usa/lq9wgt7
"Jak wyjaśnia szef Biura Koordynacji Sankcji Departamentu Stanu USA Jim O'Brien, niemożliwe jest całkowite zablokowanie handlu z Rosją, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na handel światowy; co więcej, w niektórych przypadkach takie sankcje zaszkodziłyby bardziej USA niż Rosji."
Ma się rozumieć że polskiemu gojowi może szkodzić a nawet będzie to koszernie!
zoomek
Zydzi to psychopaci - każde diamenty są koszerne skoro można zarobić. Tak działają kahały.
efg
Łukaszenka już zdycha w męczarniach. Kolej na tego kryminalistę Putina
santoriusz
najwięcej o diamentach piszą te nieboraki które nigdy diamentu w łapach nie mieli. Weźcie lepiej łopatę lub grabie w garść i zróbcie coś pożytecznego.
od_redakcji
Dziś w nocy Polski Korpus Ochotniczy (PDK) oficjalnie potwierdził, że brał udział w operacji na terenie obwodu Biełgorodzkiego w Rosji.
efg
Dziś w nocy Putin zesrał się w pampersa
inwestor.pl
Jeszcze raz powtarzam za darius19, że diamenty to kruszec zbrodniczy i bandycki, ale najwyraźniej nie na palcu pięknej kobiety. :-)))
zoomek
To komentarz atysemicki - źle (Palestyńczycy gnojeni przez żydowskie nazistowskie $cierwo to w końcu Semici)- antyżydzicki - Żydzi się w tym specjalizują tak jak specjalizowali się w handlu niewolnikami.
https://www.bitchute.com/video/8rPE0EgHmt3R/
Szalom!!!
po_co
To jest piękny przejaw hipokryzji.

W Polsce wydzierano się jak PiS kupował węgiel od Ruskich po to aby nie zabrakło energii i ogrzewania, a w jednocześnie nikt nie widzi problemu w tym, że Belgia wciąż handluje diamentami kupowanymi od Ruskich po to aby bogate paniusie mogły kupować nową biżuterię, a bogaci panowie podymać
To jest piękny przejaw hipokryzji.

W Polsce wydzierano się jak PiS kupował węgiel od Ruskich po to aby nie zabrakło energii i ogrzewania, a w jednocześnie nikt nie widzi problemu w tym, że Belgia wciąż handluje diamentami kupowanymi od Ruskich po to aby bogate paniusie mogły kupować nową biżuterię, a bogaci panowie podymać w zamian za prezent.

Później słuchamy, że sprzedajna opozycja chce wprowadzać zachodnie standardy.
Tylko, że te standardy nie odbiegają w niczym od tego co wprowadził PiS, a może są nawet bardziej bezduszne i ukierunkowane na bogacenie się jednostek.
samsza
W 2021 roku Rosja zarobiła około 4,7 miliarda dolarów na eksporcie diamentów. Z tego, do UE wyeksportowała drogocenne kamienie o wartości 1,8 mld euro. W roku 2022 suma ta nieco się zmniejszyła do 1,4 miliarda euro.
Miliardy na agresję na inne państwo, a Belgia za ???

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki