REKLAMA
WEBINAR

Rosjanie protestują przeciwko nowej konstytucji. Ponad 130 osób zatrzymanych

2020-07-16 02:16
publikacja
2020-07-16 02:16

Policja Moskwy poinformowała w środę wieczorem, że zatrzymała 132 osoby za udział w nielegalnym zgromadzeniu w centrum miasta. Niezależne moskiewskie portale twierdzą, że zatrzymanych jest 142.

Rosjanie protestują przeciwko nowej konstytucji. Ponad 130 osób zatrzymanych
Rosjanie protestują przeciwko nowej konstytucji. Ponad 130 osób zatrzymanych
fot. EVGENIA NOVOZHENINA / / Reuters

Portal @OvdInfo podał informację, że zatrzymanych na komisariatach moskiewskiej policji w środę tuż przed północą było 142, w tym wielu pracowników mediów.

Wśród zatrzymanych pracowników mediów są dziennikarze państwowej agencji RIA Nowosti. Policja zabrała na komisariat niezależną radną z Moskwy Julię Galaminę, jedną z organizatorek akcji.

Zatrzymani brali udział w akcji zbierania podpisów przeciwniko znowelizowanej konstytucji na placu Puszkina w centrum Moskwy. Akcja przebiegała pod hasłem "Nie - dla wiecznego Putina", co było nawiązaniem do tej poprawki do konstytucji, która daje obecnemu prezydentowi Władimirowi Putinowi prawo do ubiegania się o kolejne kadencje. Na plac Puszkina przyszło co najmniej kilkaset osób; niezależna telewizja Dożd podała liczbę około tysiąca osób.

Zatrzymania zaczęły się dwie godziny później, gdy około 300 uczestników akcji rozpoczęło pochód jednym ze śródmiejskich bulwarów i wyszło na jezdnię. Świadkowie informują, że policja działała brutalnie - relacjonuje dziennik "Kommiersant". Niezależny portal Meduza podał, że policjanci zabierali także ludzi, którzy jedynie stali na chodniku.

Podczas podobnej akcji, również w środę, w Petersburgu przeciwnicy znowelizowanej konstytucji zebrali ponad tysiąc podpisów pod żądaniem anulowania zmian w ustawie zasadniczej. Policja nie interweniowała.

Obie demonstracje odbywały się bez zezwolenia władz lokalnych.

Znowelizowana konstytucja Rosji weszła w życie 4 lipca, po kwestionowanym przez opozycję antykremlowską ogólnokrajowym głosowaniu w sprawie poprawek, które odbyło się 1 lipca. Zmiany w ustawie zasadniczej wzmocniły władzę prezydenta. Jednak za najważniejszą zmianę polityczną komentatorzy uważają tę poprawkę, która umożliwia Putinowi ubieganie się o kolejne dwie kadencje prezydenckie, po zakończeniu obecnej w 2024 roku.(PAP)

wr/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki