REKLAMA

Rolnicy jak przedsiębiorcy. Zwolnienia z KRUS-u

2020-03-25 13:58
publikacja
2020-03-25 13:58

Do projektu tarczy antykryzysowej wprowadzono zwolnienie na trzy miesiące z KRUS-u, a także przepisy, które powodują, że rolnicy będą traktowani jak przedsiębiorcy, będą im przysługiwały te same formy pomocy - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Prezydent podkreślił na środowym briefingu prasowym, że rozwiązania zawarte w projekcie pakietu pomocowego, tzw. tarczy antykryzysowej, mają ochronić w naszym kraju miejsca pracy i przedsiębiorców. "A więc generalnie mają służyć całemu naszemu społeczeństwu; temu, by w jak największym stopniu ochronić Polaków przed niestety kryzysem gospodarczym, który nieuchronnie zostanie wywołany przez tę sytuację, która widzimy wokół" - powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że rozmawiał podczas środowego posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego i później z premierem Mateuszem Morawiecki oraz z minister rozwoju Jadwiga Emilewicz o zmianach, które zaproponował w ostatnim czasie i które uważa za niezbędne. "O wprowadzeniu dyskutowanej w ostatnich dniach ulgi w postaci zwolnienia na trzy miesiące mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych z obowiązku płacenia składek ZUS-u" - zaznaczył.

"Ale to także kwestia tego, w jaki sposób będę chronieni rolnicy. Tutaj wprowadzono do projektu ustawy na trzy miesiące zwolnienie z KRUS-u. Wprowadzono także przepisy, które powodują, że rolnicy, także prowadzący rodzinne gospodarstwa rolne, będą traktowani tak jak przedsiębiorcy, a więc wszystkie te same formy pomocy będą przysługiwały, także tym, którzy wykonują działalność rolniczą" - powiedział Duda. Jak poinformował, chodzi m.in. o zasiłek na dziecko do 8. roku życia w związku z zamknięciem placówek oświatowych.

Przepisy dot. strażaków ochotników

Do pakietu antykryzysowego zostaną wprowadzone przepisy dotyczące strażaków ochotników zwalniające ich czasowo z okresowych badań lekarskich oraz egzaminu, jeśli posiadają oni zaświadczenie ukończenia kursu - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Prezydent tłumaczył, że w obecnym czasie pojawiają się problemy wynikające z obowiązujących normalnie przepisów. "Np. dla strażaków ochotników, którzy są także i ratownikami; obowiązek przeprowadzania okresowych badań lekarskich dopuszczających do wykonywania służby strażacko-ratowniczej, ale także i egzaminów weryfikacyjnych" - wskazał Duda.

Jak zaznaczył, trudno sobie w czasie epidemii wyobrazić, by strażacy mieli odbywać badania i "obciążać służbę zdrowia". Wskazał, że chodzi o ok. 5 tys. strażaków ochotników miesięcznie.

"Zwróciłem się do ministra zdrowia i do szef MSWiA, aby do pakietu antykryzysowego zostały także wprowadzone przepisy, które zwalniają zarówno z obowiązku odbywania okresowych badań lekarskich przez czas trwania stanu epidemicznego, ale również, które zwolnią z obowiązku odbywania tego egzaminu, jeśli ktoś przeszedł kurs i posiada odpowiednie zaświadczenie ukończenie tego kursu" - poinformował prezydent.

"Mam nadzieję, że to pomoże strażakom ochotnikom i rzeczywiście umożliwi im wykonywanie tej jakże ważnej służby, za którą jestem ogromnie wdzięczny" - podkreślił Andrzej Duda.

Sprzęt medyczny z Chin

Prezydent w środę na konferencji prasowej mówił, że zobowiązał się działać na arenie międzynarodowej, aby wzmocnić Polskę przed koronawirusem. "To przede wszystkim dotyczy personelu medycznego, który bezpośrednio styka się z pacjentami, bezpośrednio styka się z osobami potencjalnie zarażonymi i to przede wszystkim sprzęt ochronny: to maseczki, to kombinezony, to gogle ochronne, to wszelkie inne wyposażenie, rękawiczki jednorazowe, które jest tutaj konieczne" - powiedział Andrzej Duda.

Poinformował, że we wtorek odbyła się jego rozmowa z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, która dotyczyła m.in. sytuacji Polski ws. epidemii koronawirusa. "Pan prezydent poinformował mnie także, jak wygląda sytuacja w Chinach. Pogratulowałem tego, że w dużym stopniu udało się zapanować nad epidemią i że Chiny powoli, ale konsekwentnie, mogą wracać do pracy i dzięki temu, że m.in. mogą wracać do pracy, będzie możliwe także to, żebyśmy mogli kupić w Chinach ten potrzebny nam sprzęt" - mówił prezydent.

Zaznaczył, że Chiny produkują obecnie sprzęt medyczny w ogromnej ilości. "Pan prezydent powiedział, że mamy tutaj, jako Polska, zielone światło, aby takich zakupów dokonywać i takie zakupy są dokonywane. Już jutro pierwszy samolot z Chin wyląduje z tym właśnie wyposażeniem, w najbliższych dniach możemy się spodziewać kolejnych samolotów" - powiedział Andrzej Duda.

Zapowiedział przy tym, że wśród innych działań jest także uruchamianie produkcji wyposażenia medycznego w kraju, co - jak mówił - było omawiane na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

"Mam nadzieję, że w krótkim czasie poradzimy sobie i wszelkie niedobory w tym zakresie zostaną uzupełnione i wszyscy lekarze i pielęgniarki, cały personel medyczny, także diagności laboratoryjni, którzy pracują przy kwestiach związanych z walką z koronawirusem, a także wszystkie osoby, które są w potencjalnym zagrożeniu, będą mogły to wyposażenie uzyskać i będą mogły czuć się bezpiecznie" - podkreślił prezydent.

autor: Marzena Kozłowska, Rafał Białkowski, Grzegorz Bruszewski

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (16)

dodaj komentarz
excelsior
Jaka walutą płacono? Złotem czy Renminbi?
rafa987
W podobny sposób spróbować pozbyć się wirusa....cytując....."Przypomnę trochę strasznie dawne czasy. Wtedy, kiedy dinozaury jeszcze były, a ludzie nie mieli strzelb i nowoczesnej broni, która pozwoliłaby ich zabić. Wie pani co robili? Rzucali kamieniami w tego dinozaura. Wiadomo, że od jednego rzucenia na pewno W podobny sposób spróbować pozbyć się wirusa....cytując....."Przypomnę trochę strasznie dawne czasy. Wtedy, kiedy dinozaury jeszcze były, a ludzie nie mieli strzelb i nowoczesnej broni, która pozwoliłaby ich zabić. Wie pani co robili? Rzucali kamieniami w tego dinozaura. Wiadomo, że od jednego rzucenia na pewno nie padł. Ale jeśli przez miesiąc, dwa rzucali tymi kamieniami, to go na tyle osłabili, że mogli go pokonać" - powiedziała Kopacz.
killgore
No takich mamy fahofcuf u władzy. Pan szczerbaty z Żoliborza też mówił irasiad i bretix. Ale nie dajmy sobie wmówić, że białe jest białe a czarne jest czarne!
ajwaj
"Pan prezydent powiedział, że mamy tutaj, jako Polska, zielone światło" :)

PAD zdziwiony, ze ChRL to naród-panstwo exporterów?
To juz nie przechodzi, w USA podpisywal czeki na stojaco bez flagi
"Stojący Duda, siedzący Trump – wpadka protokołu, wpadka prezydenta"

https://www.polityka.
"Pan prezydent powiedział, że mamy tutaj, jako Polska, zielone światło" :)

PAD zdziwiony, ze ChRL to naród-panstwo exporterów?
To juz nie przechodzi, w USA podpisywal czeki na stojaco bez flagi
"Stojący Duda, siedzący Trump – wpadka protokołu, wpadka prezydenta"

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1764486,1,stojacy-duda-siedzacy-trump--wpadka-protokolu-wpadka-prezydenta.read
killgore
Ale Cię zminusowali! W ministerstwach trolle muszą mimo kwarantanny nadgodziny wyrabiać :)
jarekzbyszek
Prawicowa szczujnia pluje. To jest prawdziwy obraz PISu takie zera jaK „rafa987”.
rafa987
Ależ nikt tu nie szczuje tylko wspiera apele kandydatki Kidawy Błońskiej. Nie denerwuj się zapewne gdybym by dinozaurem to rzucałbyś we mnie kamieniami 2 miesiące....zgodnie z teorią Ewy Kopacz....
rafa987
Dotrą zapewne....inspiratory.... o które apelowała kandydatka Kidawa Błońska. Dramatyczny Apel o inspiratory możecie zobaczyć np. na yt
Świat odpowiada na apel tej wspaniałej kandydatki na urząd Prezydenta !!!
killgore
Istotnie Kidawa to nie gwiazda, ale jak patrzę na oczęta Anżeja tęskniące za jakąś myślą, to chyba nawet ona by nie była gorsza.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki