Roboty już w co czwartej dużej firmie w UE

7 proc. wszystkich przedsiębiorstw, które zatrudniają co najmniej 10 osób korzysta z robotów przemysłowych i usługowych - wynika z danych przedstawionych przez Eurostat. Wśród dużych przedsiębiorstw odsetek ten jest znacznie wyższy i wynosi 25 proc. 

(YAY Foto)

W 2018 roku według informacji Eurostatu 25 proc. przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 250 osób używało robotów, w mniejszych firmach (zatrudniających od 50 do 249 osób) udział ten wynosił 12 proc, a w małych - zatrudniających od 10 do 49 osób - zaledwie 5 procent. 

Najbardziej zrobotyzowane państwa to Hiszpania (11 proc. przedsiębiorstw korzystających z robotów przemysłowych lub usługowych), Dania i Finlandia (po 10 proc.) oraz Włochy (9 proc.). Z drugiej strony, najmniejszy udział odnotowano na Cyprze (1 proc.), Estonii, Grecji, Litwie, Węgrzech i Rumunii - po 3 proc. 

W Europie roboty serwisowe wykorzystywane są w systemach zarządzania magazynem (44 proc.), transporcie osób lub towarów (22 proc.) oraz do sprzątania lub usuwania odpadów i prac montażowych (po 21 proc.).

WS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 pracajestdlamaszyn

#andregru, popieram w 100%. Już teraz maszyny tworzą muzykę, prześcigają ludzi w znajomości medycyny i przepisów prawa. Uważam, że powinno się zlikwidować nikomu niepotrzebne prace jak np. rozdawacz torebek w Ikei czy otwieracz furtki do wejścia do xera, opodatkować maszyny, a ludzie niech się zajmą opieką nad ludźmi i poprawą stanu środowiska. Chętni niech pracują. Od razu obniżyłby się koszty biurokracji i ochrony zdrowia, a prawo stałoby się prostsze... Teraz idiotycznie i krótkoterminowo ludzie dążą do zagłady swojego gatunku i planety, żeby harować na więcej zer na koncie promila najbogatszych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 6 andregru

A ilu pracowników straciło pracę przez roboty ? Czy firmy nie powinny płacić podatku za używanie robotów zamiast ludzi . Podatku który pomoże utrzymać się zastępowanym ludziom . Z czego będą utrzymywać się ludzie gdy zostaną zastąpieni maszynami , jest to robione w coraz większej skali . Przyszłość tylko pogłębi ten kierunek .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 jes

Tak samo mówiło się o silnikach, jakichkolwiek maszynach itd.

! Odpowiedz
1 2 matpoz1

Ilu ludzi dostało pracę, lżejszą i lepiej płatną przez roboty? Ile potaniały produkty wytwarzane przez roboty i stały się dostępne dla masowego klienta?


! Odpowiedz
8 17 igła

A gdyby tak roboty zastąpiły nauczycielki ?
Roboty mogą pracować dłużej niż 18 godzin tygodniowo, są cierpliwe, nie chorują, ich wiedza może być praktycznie nieograniczona, nie znają pojęcia podwyżek o 1000zł, za zaprzątają sobie pamięci o nowych ciuszkach w galerii i kawkowaniu z koleżankami po fachu.
To tylko kwestia czasu ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 5 andregru

Ale pewnie ciebie też będzie można zastąpić i nie będziesz już taki zadowolony .

! Odpowiedz
2 3 jes

Bardzo dobry pomysł. Przynajmniej miałyby większa wiedzę, nie miały tyle chorobowego i nie musiałyby się corocznie kształcić np. z matematyki na poziomie szkoły podstawowej. Wg nauczycieli nauczyciel drugie tyle czasu spędza po godzinach by się szkolić z prowadzonego przedmiotu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne