REKLAMA

Robert Biedroń krytycznie o Panteonie Górnośląskim: państwo wspiera i tak bogaty Kościół

2020-03-05 16:04
publikacja
2020-03-05 16:04

Kandydat Lewicy na prezydenta RP Robert Biedroń skrytykował w czwartek w Katowicach plany rządowego wsparcia dla Panteonu Górnośląskiego, który ma powstać w podziemiach miejscowej archikatedry.

fot. Maciej Jarzębiński / / FORUM

18 lutego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego podpisano w Katowicach umowę powołującą tę nową instytucję kultury, która ma prezentować na wystawie stałej, z wykorzystaniem multimediów, zasłużonych dla tej ziemi twórców, artystów, naukowców, polityków i żołnierzy w formie ścieżki edukacyjnej. Nie będzie to klasyczne muzeum, ponieważ nie będzie gromadziło eksponatów.

"Dla nas rozdział państwa od Kościoła jest fundamentem przestrzegania demokracji, przestrzegania konstytucji (...). Kiedy państwo w sposób niezrozumiały dla obywateli, dla mieszkańców, wspiera i tak już bogaty Kościół, to nie jest to chyba sytuacja sprawiedliwa" – powiedział Robert Biedroń podczas czwartkowej konferencji prasowej, zorganizowanej w pobliżu katedry pw. Chrystusa Króla w Katowicach.

"40 mln zł – taka jest wstępna umowa na powstanie Panteonu Górnośląskiego. To jest wsparcie kolejne, niezrozumiałe, ze strony rządzących dla Panteonu Górnośląskiego, który budzi tutaj, na Śląsku, zrozumiałe emocje. Mieszkańcy pytają - także mnie podczas spotkań - dlaczego te pieniądze są przeznaczane na taką inwestycję, która z kulturą chyba niewiele ma wspólnego" – dodał.

Zdaniem Biedronia, właściwszą formą wsparcia kultury są remonty teatrów i świetlic oraz podnoszenie wynagrodzeń ludzi pracujących w instytucjach kultury. O takie wsparcie zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego. "Katolicy czują często – szczególnie katolicy – że to państwo chyba w niesprawiedliwy sposób traktuje rozdział państwa od Kościoła, że kultura - która dzisiaj w Polsce potrzebuje szczególnej uwagi ze strony rządzących - gdzieś zostaje z tyłu, a politycy znów klękają przed biskupami, znów hojnym groszem wspierają inwestycje, które budzą społeczne, obywatelskie sprzeciwy" – krytykował polityk Lewicy.

"Dzisiaj na Śląsku chcę zadeklarować, że kiedy będę prezydentem RP, będę pilnował rozdziału państwa od Kościoła i jak będę miał moc decyzyjną, czy wspierać budowę kolejnych pomników, świątyń, panteonów, a z drugiej strony będę miał moc decydowania o tym, czy wesprzeć kulturę - teatr, świetlicę, podnieść skromne wynagrodzenia ludzi kultury - to zawsze wybiorę tę drugą opcję" – zadeklarował Biedroń.

Odniósł się też w kontekście śląskiej gospodarki do Europejskiego Zielonego Ładu, przyjętego w grudnia ub.r. przez Komisję Europejską. To projekt unijnej strategii, która ma doprowadzić UE do neutralności klimatycznej w 2050 r. Polska, jak podkreślono we wnioskach z grudniowego szczytu w Brukseli, nie mogła "zobowiązać się do realizacji tego celu" na tym etapie. Z tą strategią koresponduje Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i mechanizmu wspierania regionów, w których realizacja polityki klimatycznej będzie najbardziej bolesna. Pieniądze mają być dostępne dla wszystkich państw UE, a nie tylko tych z regionami węglowymi.

"Cel Unii Europejskiej, czyli neutralność klimatyczna do 2050 r., powinna także być naszym celem. Tak się nie dzieje. Polski rząd dobrowolnie wypisał się z tych rozmów. Z tego miejsca chciałbym zadeklarować, że jako prezydent RP w 2021 r. zwołam w Polsce szczyt klimatyczny, ale szczyt z prawdziwego zdarzenia, w którym Polska będzie liderem, jeśli chodzi o propozycje dotyczące neutralności klimatycznej tak, żeby z tego skorzystał Śląsk. To Śląsk dzisiaj czeka na fundusze celowane, specjalne jeśli chodzi o transformację energetyczną, to Śląsk czeka na innowacje, na pomysły dotyczące przyszłości - także górnictwa - i polski rząd, rząd PiS dzisiaj dobrowolnie zostawia Śląsk w osamotnieniu, kiedy inne kraje negocjują ogromne, niespotykane do tej pory środki, inwestycje na zieloną energię, na transformację energetyczną" - ubolewał Biedroń. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
and00
Ciekawe, kto to wtyczka, a kto gniazdko

Powiązane: Finanse Kościoła

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki