REKLAMA

Rewizje u Daimlera w związku z podejrzeniem o oszustwo ze spalinami

2017-05-23 21:33
publikacja
2017-05-23 21:33

Policja przeszukała we wtorek biura i mieszkania pracowników niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Daimler w związku z podejrzeniem o manipulowanie wynikami pomiaru spalin w silnikach Diesla - podały niemieckie media.

fot. BABU / / FORUM

W akcji uczestniczyło 23 prokuratorów - i 230 policjantów - pisze "Sueddeutsche Zeitung". Rewizje przeprowadzono w jedenastu obiektach na terenie Badenii-Wirtembergii, gdzie znajduje się główna siedziba koncernu, oraz w Saksonii, Berlinie i Dolnej Saksonii.

Wśród podejrzanych nie ma członków zarządu - poinformowała prokuratura w Stuttgarcie. Kierownictwo koncernu zadeklarowało współpracę z władzami. Fakt wdrożenia śledztwa przeciwko Daimlerowi, dotyczącego podejrzenia popełnienia oszustwa w związku z możliwym manipulowaniem wynikami pomiarów toksyczności spalin w samochodach osobowych z silnikiem Diesla, znany jest od marca.

Daimler zapewnia, że postępował zgodnie z obowiązującym prawem. Dyrekcja koncernu uzgodniła z Federalnym Urzędem Pojazdów Mechanicznych (KBA), że skoryguje z własnej woli rozwiązania techniczne w 247 tys. samochodów.

We wrześniu 2015 roku do zainstalowania w łącznie około 11 mln samochodów oprogramowania pozwalającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla przyznał się największy niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen. Oprogramowanie to, znane pod angielską nazwą "defeat device" (urządzenie udaremniające), w celach oszczędnościowych wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

"Sueddeutsche Zeitung" przypomina, że po nagłośnieniu przez media skandalu w Volkswagenie dyrekcja Daimlera demonstracyjnie zdystansowała się od tej sprawy. "U nas się nie oszukuje, u nas nie manipuluje się pomiarami spalin" - cytuje gazeta szefa Daimlera Dietera Zetsche. (PAP)

lep/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~lolo
A ja myślałem że stacje i jednostki certyfikujące maja własne urządzenia pomiarowe no i legalizowane.
zainstalowania w łącznie około 11 mln samochodów oprogramowania pozwalającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla
~tdiNaZłom
Diesle powinny być zakazane kompletnie już teraz. To dziadostwo truje na potęgę, zwłaszcza że ludzie często wycinają filry cząstek i poddają turbo diesle chiptuningowi, co powoduje wzrost mocy ale sprawia że samochód kopci przy przyspieszaniu jak stary parowóz. Jak jadę rowerem i wyprzedzi mnie taki Janusz w swoim zczipowanym Diesle powinny być zakazane kompletnie już teraz. To dziadostwo truje na potęgę, zwłaszcza że ludzie często wycinają filry cząstek i poddają turbo diesle chiptuningowi, co powoduje wzrost mocy ale sprawia że samochód kopci przy przyspieszaniu jak stary parowóz. Jak jadę rowerem i wyprzedzi mnie taki Janusz w swoim zczipowanym passetari w tedeiku to normalnie czuję jak mój rak płuc rośnie w oczach! Diesle należy zastąpić hybrydami a najpóźniej w 2030 całkowicie zakazać silników spalinowych i dopuścić tylko elektryki albo na wodór!!!
~Jur
To normalna głupota . Tylko trzeźwo popatrzyć na układy wydechowe który dłużej wytrzyma i wszystko wiadomo . Druga sprawa to gazowe podgrzewacze wody lub kotły na gaz - proste pytanie dlaczego kominy muszą być ze stali kwasoodpornej [ tam wręcz leje się kwas i normalny ceglany komin się szybko rozpada ] . Silniki na To normalna głupota . Tylko trzeźwo popatrzyć na układy wydechowe który dłużej wytrzyma i wszystko wiadomo . Druga sprawa to gazowe podgrzewacze wody lub kotły na gaz - proste pytanie dlaczego kominy muszą być ze stali kwasoodpornej [ tam wręcz leje się kwas i normalny ceglany komin się szybko rozpada ] . Silniki na olej napędowy są najczystszymi silnikami , ale jak wyżej uczepiono się nic nie znaczącego problemu w stosunku do innych .
~Arek
Holcwagen bardziej oszukiwał na spalinach
~Ppp
Kombinowali i kombinują wszyscy, VW miał pecha, że był pierwszy złapany.
Pozdrawiam.
~Marcin odpowiada ~Ppp
Problem jest taki, że normy są nie do spełnienia EURO6 to już przegięcie.
~Miroo
Wszyscy manipulowali.. ponieważ obostrzenia emisji były wprowadzane zbyt szybko w stosunku do postępu technicznego który kosztuje w tym przypadku bardzo dużo...

Zresztą - wzięto sobie agresywnie diesle na widelec a przecież udział samochodów z silnikiem diesla w emisji i zatruwaniu to naprawdę niewielka część
Wszyscy manipulowali.. ponieważ obostrzenia emisji były wprowadzane zbyt szybko w stosunku do postępu technicznego który kosztuje w tym przypadku bardzo dużo...

Zresztą - wzięto sobie agresywnie diesle na widelec a przecież udział samochodów z silnikiem diesla w emisji i zatruwaniu to naprawdę niewielka część zanieczyszczeń... oszczędność na emisji jest gdzie indziej!
~OBSERWER
zgadam się z Miroo w 100% ..... a co z ciężarówkami, sprzętem budowlanym, agregatami spalinowymi, piecami itd ....MANIPULACJA BYŁ PRZY WPROWADZANIU KRETYNSKICH NORM EURO 5 ...6 ....100 :-) dołużmy do tego EMISJĘ CO2 , KTO SUGERUJE SIĘ PRZY ZAKUPIE ILE CO2 PALI TWÓJ SAMOCHÓD ....CHYBA ŻE OD TEGO TRZEBA BĘDZIE ZAPŁACIĆ zgadam się z Miroo w 100% ..... a co z ciężarówkami, sprzętem budowlanym, agregatami spalinowymi, piecami itd ....MANIPULACJA BYŁ PRZY WPROWADZANIU KRETYNSKICH NORM EURO 5 ...6 ....100 :-) dołużmy do tego EMISJĘ CO2 , KTO SUGERUJE SIĘ PRZY ZAKUPIE ILE CO2 PALI TWÓJ SAMOCHÓD ....CHYBA ŻE OD TEGO TRZEBA BĘDZIE ZAPŁACIĆ PODATEK....NOWĄ FORMĘ PAŃSZCZYZNY. WTEDY ROZUMIEM ;-)
~Miroo odpowiada ~OBSERWER
Co do zasady emisję trzeba zmniejszać... ale trzeba też robić to odpowiednio i z głową... a w tym przypadku było to zbyt szybkie..

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki