REKLAMA

Republikanie anulowali 14 rozporządzeń Obamy

2017-05-16 18:51
publikacja
2017-05-16 18:51

Korzystając z ustawy o przeglądzie kongresowym (Congressional Review Act - CRA) republikańscy kongresmeni anulowali 14 rozporządzeń prezydenta Baracka Obamy wydanych pod koniec jego kadencji, co ich zdaniem pozwoli na zaoszczędzenie miliardów dolarów.

fot. CARLOS BARRIA / / FORUM

Termin stosowania CRA wobec aktów prawnych poprzedniej administracji prezydenckiej upłynął w ubiegłym tygodniu, a narzędzie to wykorzystano wcześniej tylko raz, do unieważnienia w 2001 roku jednego rozporządzenia z końcowego okresu prezydentury Billa Clintona.

Unieważnione rozporządzenia Obamy dotyczyły między innymi szkolenia nauczycieli, ochrony wód przed zanieczyszczeniami z kopalń węgla i polowań na niedźwiedzie w stanie Alaska.

CRA pozwala na anulowanie przez Kongres rozporządzeń prezydenta do czasu, aż od ich wydania minie 60 dni, w których prowadzone były obrady kongresowe - czyli z pominięciem czasu wyborów i wakacji. W konsekwencji w momencie objęcia prezydentury przez Donalda Trumpa okres ten sięgał do połowy czerwca ubiegłego roku.

Unieważnienie rozporządzeń wymagało zwykłej większości głosów w Izbie Reprezentantów i Senacie, co pozwalało Republikanom na dokonywanie tego samodzielnie. Zgodnie z CRA, anulowanych aktów nie będzie można w przyszłości wprowadzić w tej samej formie.

Zaczęliśmy pozbywać się rozwiązań politycznych, które szkodziły klasie średniej i zbyt długo wstrzymywały wzrost gospodarczy - oświadczył lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

jek/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Polityka

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~hehehe
zapowiedziano oszczednosc ca 500 MLD $ (przemysl, ludzie)

po calkowitym wyjsciu z przekretu CO2 i innych "zielonego przemyslu" (EPA - agencja srodowiska USA)
~PATRYJOTA
Obama to byl najgorszy prezydent w historii USA..brawo TRUMP
~asdf
To nie Trump, tylko kongresmeni.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki