REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Rekordowe wyniki Cognora w 2022 roku będą trudne do powtórki w 2023

2022-12-08 11:16
publikacja
2022-12-08 11:16

Rekordowe wyniki finansowe Cognor w 2022 roku mogą być trudne do powtórzenia w 2023 roku z powodu dekoniunktury na rynku wyrobów stalowych - poinformował PAP Biznes w wywiadzie członek zarządu spółki Krzysztof Zoła. W jego ocenie, spowolnienie lub recesja mogą jednak obniżyć koszty dużych inwestycji w zwiększenie mocy produkcyjnych, realizowanych obecnie przez grupę.

Rekordowe wyniki Cognora w 2022 roku będą trudne do powtórki w 2023
Rekordowe wyniki Cognora w 2022 roku będą trudne do powtórki w 2023
fot. Łukasz Wróbel / / Shutterstock

"Makroekonomicznie rok 2023 może upłynąć pod znakiem recesji na świecie i w Unii Europejskiej. W Polsce analitycy przewidują obecnie spadek dynamiki wzrostu PKB do 1 proc. Są spore obawy, że czeka nas wzrost bezrobocia, problemy budżetu państwa itp. Spodziewam się, że te czynniki mogą mieć na naszą grupę jednak ograniczony wpływ. Przez recesję będziemy przechodzić realizując szereg nakładów inwestycyjnych. Paradoksalnie cała ta sytuacja może mieć pozytywny wpływ, bo spadną ceny dóbr inwestycyjnych i wykonawstwa budowalnego. Koszty inwestycji mogą być mniejsze o kilkadziesiąt mln zł lub więcej, zwłaszcza w przypadku inwestycji w Siemianowicach Śląskich. Z niepokojem patrzymy na sytuację makro, ale realizacja inwestycji w okresie dekoniunktury może pozwolić na zmniejszenie ich kosztów" - powiedział członek zarządu.

"Powtórzenie w 2023 roku wyników finansowych grupy z 2022 roku będzie bardzo trudne w świetle tak wyśrubowanej bazy. Spodziewamy się spowolnienia, a może nawet recesji, przy czym niższe koszty inwestycji, nie będą miały pozytywnego przełożenia na przyszłoroczne zyski, a tylko w dłuższej perspektywie poprzez niższe odpisy amortyzacyjne. W przyszłym roku nie odczujemy jeszcze wszystkich efektów zakończenia inwestycji i zwiększenia mocy produkcyjnych. Dopiero na początku 2024 roku w pełni je odnotujemy, gdyż będziemy firmą o dużo większym potencjale produkcyjnym i efektywności kosztowej. Wtedy można oczekiwać ich pozytywnego wpływu na wyniki" - dodał.

Zoła liczy, że po przetoczeniu się recesji w przyszłym roku, nastąpi odbudowa popytu. Ma nadzieję, że Polska otrzyma środki z KPO w momencie, kiedy po inwestycjach grupa Cognor będzie gotowa odpowiadać na koniunkturę związaną z intensyfikacją inwestycji infrastrukturalnych.

Cognor prowadzi działalność w dwóch głównych obszarach: produkcji półwyrobów i wyrobów hutniczych ze stali zarówno długich (pręty gładkie, płaskowniki, kształtowniki), jak i płaskich (blachy grube i cienkie) w oparciu o technologię elektryczną (EAF), a także skup, przerób i sprzedaż złomów stali i metali nieżelaznych.

Po trzech kwartałach 2022 roku przychody grupy Cognor wzrosły o ponad 38,5 proc. do 2,74 mld zł, EBITDA zwiększyła się o 71,5 proc. do 610 mln zł do mln zł, a zysk netto j.d. wzrósł o 101 proc. do 451,2 mln zł.

"W IV kw. EBITDA powinna sięgnąć, tak jak zapowiadałem, około 160 mln zł. To wówczas dałoby łącznie 770 mln zł całorocznej EBITDA wobec blisko 520 mln zł w roku 2021. Ten rok będzie zatem dla naszej grupy absolutnie rekordowy po kątem wyników finansowych. Utrzymywał się wysoki popyt na nasze wyroby, choć na pręty żebrowane zaczął się od maja sukcesywnie zmniejszać. To wynika z problemów w budownictwie mieszkaniowym, ale także w z zahamowania inwestycji infrastrukturalnych m.in. w związku z brakiem środków z KPO" - powiedział członek zarządu.

"Obecnie obserwujemy skrajnie słaby popyt, jeśli chodzi o asortymenty budowlane, dość przyzwoity, jeśli chodzi o pozostałe. Cały czas utrzymuje się popyt na nasze wyroby ze strony motoryzacji oraz w żargonie hutniczym merczanty, czyli płaskowniki, kątowniki itp., które trafiają do wielu branż" - dodał.

Pomimo dekoniunktury Cognor realizuje duży program inwestycyjny, który wymaga przestojów w niektórych zakładach.

"Huta w Gliwicach od początku lipca do połowy grudnia ma przestój w celu zakończenia inwestycji. To jest jej ostatni etap polegający na wymianie pieca i zakład ma ruszyć przed Świętami. Ta inwestycja zwiększy moce produkcyjne nominalnie o 155 tys. ton rocznie. Jej łączny kosz to około 80 mln zł" - powiedział członek zarządu.

"Jeśli chodzi o walcownię w Krakowie, to finalizujemy komplet umów, w tym podpisaliśmy umowę z generalnym wykonawcą z branży budowlanej, który już wszedł na plac budowy i od 2 stycznia 2023 roku ma nastąpić zatrzymanie walcowni - będzie ona stała przez około 5 miesięcy. Dzięki tej inwestycji będziemy mogli walcować z większych kęsów i osiągnąć pełne zdolności produkcyjne tej walcowni, jednocześnie maksymalizować tonaż produkcji stalowni w Gliwicach. Budżet tej inwestycji sięgnie ponad 150 mln zł" - dodał.

Zoła poinformował, że aby mieć towar w okresie przestojów grupa produkowała w ostatnim czasie „na zapas”.

"Nie było to trudne, zwłaszcza, że jeśli chodzi o pręt żebrowany, to popyt jest nadal bardzo słaby. Mamy nadzieję, że dzięki temu będziemy mieli czym handlować, gdy walcownia krakowska będzie mieć przestój. Po jej ponownym uruchomieniu oczekiwać będziemy na powrót popytu na pręt żebrowany. Walcownia w Zawierciu cały czas pracuje, ona produkuje inny asortyment, na który popyt się utrzymuje" - podkreślił.

Cognor planuje także uruchomić nową walcownię. W tym celu kupił za 61,48 mln zł nieruchomość w Siemianowicach Śląskich, gdzie ma być posadowiony nowy zakład do wytwarzania prętów gorącowalcowanych i kształtowników lekkich.

"Generalnego wykonawcę z branży budowlanej do budowy walcowni w Siemianowicach Śląskich chcemy wyłonić na początku przyszłego roku. Planujemy, aby na przełomie pierwszego i drugiego kwartału zaczęły się prace budowlane. To jest inwestycja o wartości około 0,5 mld zł. Finalizacja jest planowana na początku 2024 roku" - zapowiedział Zoła.

Inwestycje mają na celu zwiększenie mocy produkcyjnych.

"Obecnie nasze nominalne moce produkcyjne w zakresie kęsów wynoszą około 650 tys. ton rocznie. W praktyce osiągamy 700 tys. ton. Po modernizacji stalowni w Gliwicach nasze moce zwiększą się o 150 tys. ton, czyli nominalnie do łącznie 800 tys. ton. Efektywnie chcielibyśmy produkować nawet do 900 tys. ton. stali surowej" - powiedział członek zarządu.

"Jeśli chodzi o możliwości produkcyjne wyrobów gotowych, to one obecnie wynoszą około 500 tys. ton. Po zakończeniu wszystkich inwestycji, na początku 2024 roku, nasze moce będą wynosić prawie 1 mln ton. Nadwyżka mocy walcowni nad stalowniami, jest - naszym zdaniem - właściwym układem zdolności hutniczych, bo pozwala na dużą elastyczność w zakresie struktury produkcji wyrobów gotowych" - dodał.

Zoła podtrzymał zainteresowanie grupy akwizycjami.

"Zawsze z uwagą przyglądamy się potencjalnym przejęciom. Teraz jest dobry moment na akwizycje, lepszy niż w okresie koniunktury. Obecnie nie widzimy na rynku ciekawych celów dla przejęć w obszarze produkcji stali" - powiedział.

Ewa Pogodzińska

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki