REKLAMA

Rekordowa nadwyżka handlowa Chin

2022-07-13 12:00
publikacja
2022-07-13 12:00
Rekordowa nadwyżka handlowa Chin
Rekordowa nadwyżka handlowa Chin
/ ddp images

W czerwcu eksport z Chin nadspodziewanie mocno wzrósł, zbliżając się do rekordu, tymczasem import za Mur nie zwiększył się, co oznacza, że realnie spadł. W efekcie Państwo Środka miało rekordową nadwyżkę handlową.

W czerwcu z Chin wyeksportowano towary za 331 mld dol., czyli o 17,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i 7,5 proc. więcej niż w maju. Z kolei import sięgnął 233 mld dol. - 1 proc. więcej niż w czerwcu 2021 r. i 1,7 proc. więcej niż przed miesiącem.

Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu celnego

Eksport rósł (w ujęciu rocznym) najszybciej od stycznia, a import pozostawał relatywnie stabilny czwarty miesiąc z rzędu.

Siła eksportu utrzymuje się mimo powtarzanych od miesięcy prognoz mówiących o spadku popytu zagranicznego na chińskie towary czy zmniejszającej się roli Chin jako fabryki świata w obliczu twardej walki tamtejszych władz z pandemią koronawirusa.

Razi za to słabość importu, która świadczy o szerszej słabości gospodarki. Przy tak wysokim wzroście cen na świecie, m.in. surowców importowanych na potęgę za Mur, utrzymywanie się zakupów z zagranicy nominalnie na tym samym poziomie oznacza realne ich zmniejszenie. Widać to choćby w danych o wielkości (a nie wartości) importu.

W czerwcu do Chin sprowadzono np. o ponad 10 proc. mniej ropy niż przed rokiem (ok. 8,7 mln baryłek dziennie), choć wydano na ten cel o przeszło 40 proc. więcej. W porównaniu do maja zakupy zmniejszyły się o ok. 20 proc. Dane prezentują się korzystniej, gdy spojrzymy na 3-miesięczną średnią kroczącą, co pozwala wyeliminować wahnięcia - w tym ujęciu import ropy utrzymuje się na zbliżonym poziomie ok. 10 mln baryłek dziennie od początku 2021 r. To o tyle ciekawe, że oficjalnie nominalny PKB Chin zwiększył się w tym okresie o ok. 10 proc.

W efekcie rosnącej nierównowagi między eksportem a importem nadwyżka handlowa Chin powiększyła się do rekordowego poziomu blisko 98 mld dol.

Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu celnego

W całym pierwszym półroczu wyniosła niemal 390 mld dol. i była aż o 60 proc. większa niż w analogicznym okresie 2021 r. Od wybuchu pandemii koronawirusa handel zagraniczny wyraźnie zyskał na znaczeniu jako istotny silnik wzrostu gospodarczego Państwa Środka.

Warto spojrzeć również na dane dot. wymiany Chin z Rosją. W czerwcu do państwa Putina oficjalnie trafiły towary zza Muru za 5 mld dol. To co prawda o 17 proc. mniej niż przed rokiem, ale o ponad 15 proc. więcej niż w maju. Z kolei import z Rosji był o 56 proc. wyższy niż w czerwcu 2021 r., ale o 5 proc. mniejszy niż w maju bieżącego roku i sięgnął 9,75 mld dol.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
mirek6504
Czyli doszliśmy do punktu ,,G,, jak chińczyk pierdnie to jankes wącha, tylko czekam kiedy Media napiszą ze Chiny to gospodarka #1
andrettoni
Zapomniał pan o bardzo ważnych kwestiach. Po pierwsze Chiny są największym na świecie producentem samochodów elektrycznych. W dodatku te samochody są stosunkowo tanie, więc Chińczycy je kupują i zużycie benzyny będzie malało. Po drugie dostawy z Rosji są dużo tańsze niż ceny rynkowe. Po trzecie Chiny zwiększają produkcje własną. Zapomniał pan o bardzo ważnych kwestiach. Po pierwsze Chiny są największym na świecie producentem samochodów elektrycznych. W dodatku te samochody są stosunkowo tanie, więc Chińczycy je kupują i zużycie benzyny będzie malało. Po drugie dostawy z Rosji są dużo tańsze niż ceny rynkowe. Po trzecie Chiny zwiększają produkcje własną. Mamy między innymi rekordowe wydobycie węgla - sami o tym pisaliście. Siła rzeczy Chiny wydobywając więcej same mniej musza kupić np. z Australii. Chiny inwestują też w zwiększenie wydobycia ropy i gazu u siebie. O ile pamiętam, to Chiny miały też rekordowe zapasy np. rudy żelaza. Zbiory pszenicy w latach 2020 i 2021 tez były rekordowe. Dodam, że Chiny przodują tez w wydajności upraw. Wydajność nie odbiega od rekordzistów, ale wydajność pszenicy z hektara to około 2 razy tyle co w Rosji. W dodatku w ostatnich latach do użytku weszło 5 reaktorów atomowych i obecnie 22 dają około 50 WG. 26 kolejnych jest w budowie. Obecnie to trzeci kraj po USA i Francji w energetyce jądrowej. Nie pamiętam dokładnie, ale przed pandemią w Chinach pracowało chyba 17 reaktorów. Tempo jest błyskawiczne.
innowierca
No tak. Zalezy jak kto widzi. Nie zwiekszenie importu, moze tez oznaczac zwiekszenie produkcji wlasnej i uniezaleznianie sie od importu. Wtedy swiadczy o wzmacnianiu gospodarki.
moshe_klotz
""Siła eksportu utrzymuje się mimo powtarzanych od miesięcy prognoz mówiących o spadku popytu zagranicznego na chińskie towary czy zmniejszającej się roli Chin jako fabryki świata ""

- czyli pogloski o smierci gospodarczej Chin sa jednak nieco przesadzone :)

Chinscy przyjaciele maja wielka tajemnice
""Siła eksportu utrzymuje się mimo powtarzanych od miesięcy prognoz mówiących o spadku popytu zagranicznego na chińskie towary czy zmniejszającej się roli Chin jako fabryki świata ""

- czyli pogloski o smierci gospodarczej Chin sa jednak nieco przesadzone :)

Chinscy przyjaciele maja wielka tajemnice sukcesu
- madry rzad, nauka i praca

PS
PAD jednak przesadzil na wycieczce w Chinach i lipa,
oferowanie de-komunizacji nie moglo dac sukcesu
jas2
"Chinscy przyjaciele maja wielka tajemnice sukcesu
- madry rzad, nauka i praca"

W Polsce są te same źródła sukcesu.
eddyns
Haha chiński rząd to ma jedno przede wszystkim.
Kradną zachodnie technologię na potęgę i potem wykańczają firmy, które je stworzyły z pomocą dotacji państwowych.
Każdy kto poświecił choć 5 min w tym temacie wie, że Chińczycy prawa własności intelektualnej mają w poważaniu.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki