REKLAMA

Rada UE zatwierdziła sporą rezerwę finansową. "Na brexit"

2021-09-28 13:05
publikacja
2021-09-28 13:05
Rada UE zatwierdziła sporą rezerwę finansową. "Na brexit"
Rada UE zatwierdziła sporą rezerwę finansową. "Na brexit"
fot. Ivan Marc / / Shutterstock

Rada UE zatwierdziła we wtorek tzw. rezerwę dostosowawczą w wysokości 5 mld euro, która ma pomóc państwom członkowskim w radzeniu sobie z negatywnymi konsekwencjami brexitu.


Jak informuje Rada, rezerwa wesprze najbardziej dotknięte regiony, sektory i społeczności – pomoże w pokryciu dodatkowych kosztów i rekompensowaniu strat oraz złagodzi negatywne skutki gospodarcze i społeczne będące bezpośrednim wynikiem wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

"Szybkie przyjęcie rezerwy oznacza, że najbardziej poszkodowane europejskie regiony i firmy, w szczególności MŚP i ich pracownicy, otrzymają wkrótce niezwykle potrzebne im środki finansowe. Chcemy pomóc najbardziej dotkniętym przejść przez trudny okres dostosowania się do zmian pobrexitowych. Jest to dowód solidarności wszystkich państw członkowskich z obszarami, które w największym stopniu odczuwają te zmiany" - oświadczył słoweński minister rozwoju i europejskiej polityki spójności, Zvonko Cernac, reprezentujący prezydencję Rady.

Rezerwa jest specjalnym jednorazowym instrumentem nadzwyczajnym. Ma zapewnić wsparcie przedsiębiorstwom publicznym i prywatnym, które borykają się z zakłóceniami w przepływach handlowych, m.in. w związku z nowymi kosztami kontroli celnych i procedurami administracyjnymi.

Rezerwa posłuży sfinansowaniu środków wprowadzonych od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2023 r.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
pyton112
A jednak negatywne skutki dla UE a miały być tylko dla UK....
dididif
Co negatywnego dla UK "oprócz rynku pracownika"?

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki