Putin: Rosja wstrzymuje swój udział w traktacie INF

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w sobotę, że Rosja wstrzymuje swój udział w traktacie INF w odpowiedzi na działania USA. Zalecił również zaprzestanie przez resorty obrony i dyplomacji prób inicjowania rozmów z Waszyngtonem na temat tego układu.

(TASS)

Putin poinformował o tym na spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych i obrony Rosji, Siergiejem Ławrowem i Siergiejem Szojgu. Oświadczył, że Rosja "odpowie analogicznie" na działania USA. "Amerykańscy partnerzy ogłosili, że wstrzymują swój udział w układzie, i również my wstrzymujemy (swój udział)" - powiedział.

Putin dodał, że wszystkie propozycje Rosji dotyczące ograniczenia pocisków pośredniego i średniego zasięgu "pozostają na stole" i "drzwi do rozmów są otwarte". Zalecił jednocześnie, by nie inicjować prób rozmów z USA na ten temat. "Poczekamy, aż nasi partnerzy dojrzeją do tego, aby prowadzić z nami równoprawny i merytoryczny dialog" - oznajmił.

Na spotkaniu poinformowano o początku prac nad naddźwiękowym pociskiem bazowania naziemnego średniego zasięgu. Putin ocenił, że USA "ogłosiły, iż zajmują się pracami naukowo-badawczymi i doświadczalno-konstruktorskimi" i wobec tego Rosja "będzie robić to samo". Oświadczył również, że przyjmuje propozycję Szojgu, by rozpocząć pracę nad lądową wersją morskich pocisków manewrujących Kalibr i by "otworzyć nowy kierunek - stworzenia naddźwiękowego pocisku bazowania naziemnego średniego zasięgu".

Rosyjski prezydent zapewnił przy tym, że Rosja "nie będzie angażować się w kosztowny wyścig zbrojeń". Zastrzegł też, że jego kraj "nie będzie rozmieszczać w Europie i innych regionach świata broni pośredniego i średniego zasięgu - jeśli się ona pojawi - do tego czasu, dopóki w odpowiednich regionach świata nie pojawi się podobnego rodzaju uzbrojenie produkcji amerykańskiej".

Uczestnicy spotkania zarzucili USA naruszanie układu INF, w tym poprzez rozmieszczanie w Europie wyrzutni MK 41. Ławrow oświadczył, że wyrzutnie te mogą być stosowane "bez jakichkolwiek zmian do wystrzeliwania pocisków ofensywnych średniego zasięgu Tomahawk".

USA powiadomiły w piątek, że zawieszają przestrzeganie układu INF i za pół roku wycofają się z niego, jeśli Rosja nie zacznie się stosować do jego zapisów. Zapowiedział, że wkrótce USA przekażą stronie rosyjskiej formalną notyfikację w tej sprawie. W sobotę upływa termin 60-dniowego ultimatum, postawionego Moskwie przez Waszyngton w kwestii realizowania wymogów traktatu.

USA twierdzą, że wbrew układowi, podpisanemu w 1987 roku w Waszyngtonie przez przywódców USA i ówczesnego ZSRR, Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa, Rosja weszła w posiadanie nowych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu SSC-8. Rosja odpiera te zarzuty. INF zakazuje sygnatariuszom posiadania lądowych pocisków balistycznych i manewrujących o zasięgu od 500 do 5,5 tys. kilometrów.

Chiński rząd wezwał w sobotę władze Stanów Zjednoczonych, aby utrzymały traktat o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu INF i - zamiast wycofywania się z niego - aby rozmawiały z Rosją.

Ministerstwo ostrzegło w sobotę, że wycofanie się administracji prezydenta USA Donalda Trumpa z INF może wywołać "negatywne konsekwencje". "Chiny sprzeciwiają się wycofaniu się USA (z INF) i nalegają, aby Stany Zjednoczone i Rosja właściwie rozstrzygnęły różnice na drodze konstruktywnego dialogu" - napisano w komunikacie MSZ w Pekinie.

Podkreślono, że traktat INF "jako ważna umowa dwustronna w zakresie kontroli zbrojeń i rozbrojenia (...) odgrywa znaczącą rolę w poprawie stosunków między głównymi mocarstwami, wzmacnianiu pokoju na świecie i w regionie oraz utrzymaniu globalnej równowagi strategicznej i stabilności".

Chińskie MSZ zastrzegło jednocześnie, że sprzeciwia się ewentualnym wysiłkom zmierzającym do zawarcia nowego porozumienia w celu rozszerzenia go na inne kraje. "W tej chwili konieczne jest utrzymanie i wdrożenie istniejącego traktatu zamiast zawierania nowego" - napisano w oświadczeniu.

Z Moskwy Anna Wróbel

cyk/ agz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
15 9 ajwaj

I kto ponizsze 3x wkleja ? 8 PLUSÒw w 10 minut :)

""https://niezalezna.pl/84389-rosjanie-uciekaja-z-rosji-putinowi-zostana-muzulmanie""

Źródło: Gazeta Polska Codziennie :)

Wiednacy odznaczony madalem SBU = Sluzba Bezpieki Ukrainy portalik, z milionowymi dotacjami PISy = podatników > m.in. na portalik z fotka lasu i mln. mieszkanie nieszczuplego szefa

Razem z Gazeta Wyborcza próbuja krytykowac KRESY.PL , co by byc godnym Medalu Ukro-Bezpieki :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 9 ajwaj

Gazeta tzw, "polska" codzien i Gazeta tzw. "Wyborcza" szczytuja w utracie czytelników,
byli by zwlokami, gdyby nie KASA albo od PISy albo od fund. Sorosa :)

! Odpowiedz
12 7 ajwaj odpowiada ajwaj

NIE zakoncze waszymi dzwiekami i Kaczynskiego z Majdanu "slawa ukr...., slava her.....", bo to z OUN, a ostrzezeniem > spamowanie nieproszona reklama GPC jest w niektórych panstwach dolegliwie karalne :)

! Odpowiedz
9 26 niewierzacyateusz

według Rosstat 35 mln Rosjan żyje w domach lub mieszkaniach bez toalety w środku , 47 mln nie ma ciepłej wody bieżącej , a 29 mln nie ma w ogóle bieżącej wody , Rosstat to taki rosyjski GUS , 57% Rosjan jest zadłużonych z czego połowa w dwóch bankach lun innych instytucjach pożyczkowych , piekny kraj ci nie ajwaj ?

! Odpowiedz
3 23 niewierzacyateusz

co nam tu Rosstat jeszcze podaje , o w latach 2012 2017 z Rosji na stałe wyjechało 1,7 mln Rosjan , ,dalej liczba Rosjan uważających ,że rok 2019 będzie gorszy od poprzedniego wzrosła do 33% ,bo że 2018 będzie gorszy do 2017 uważało tylko 16% Rosjan

! Odpowiedz
3 21 niewierzacyateusz odpowiada niewierzacyateusz

według Centrum Lewandy 57% Rosjan spodziewa się pogłębienia kryzysu gospodarczego .... którego według oficjalnych danych i wypowiedzi ... nie ma

! Odpowiedz
29 14 ajwaj

A co mówia anglo-sasi ? Boja sie i kumaja, ze za wysoko sciemniali w tym pokerze :)
Europa rozsadna i normalna boi sie. Bo niedzwiedz z Rosji i smok z Chin
moze teczowe towarzystwo zjesc jako mala zakaske. Wzywaja, kiedy mleko juz wylalo sie z kapiela.

""Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie jest zaskoczone decyzją Federacji Rosyjskiej dot. uczestnictwa w traktacie dotyczącym rakiet średniego i krótszego zasięgu (INF) i wzywa Rosję do "powrotu do pełnej zgodności" ""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 10 ajwaj

Niby przypadkiem Rosjanie pokazali nowa bron ( 200 + wypróbowanych tylko np. w Syrii). M.in. dlatego armia 100 000 demokr., dobrych obcinaczy glów odleciala z Syrii w Kosmos, a w Afganistanie po 17 latach, rzad pro-kalbojski nie ma nic do gadania.

"" Rostec State Corporation, rozpoczęło zaopatrywanie rosyjskiej marynarki w optycznie-optyczne stacje interferencyjne 5P-42 Filin, które oślepiały wroga""
Działanie stacji opiera się na modulacji jasności promieniowania świetlnego, a oscylacje o niskiej częstotliwości promieniowania wywołane wzbudzeniem nerwów wzrokowych powodują przejściowe odwracalne zaburzenia narządów wzroku.
Jednocześnie co piąty ochotnik odczuwał efekt halucynogenny, a około połowa testerów odnotowała oznaki dezorientacji""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
22 9 ajwaj

Poseł Elmar Brok, członek Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego, wyraził głębokie zaniepokojenie z powodu zakończenia obowiązywania traktatu INF dotyczącego rozbrojenia jądrowego.
"Wypowiedzenie jest najgłupszą rzeczą, jaką możesz zrobić, ponieważ wtedy Rosja zostanie pozbawiona swoich zobowiązań INF wynikających z tej umowy", powiedział Brok

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil