Tradycyjne przelewy bankowe mają kilka istotnych wad. Pieniądze pomiędzy różnymi bankami wędrują nawet dwa dni robocze, a w weekendy i święta ruch w ogóle zamiera. Dlatego przelewy natychmiastowe szturmem zdobywają rynek - w pierwszym półroczu liczba transakcji zwiększyła się o kilkaset procent.

Źródło: iStockphoto/Thinkstock
Na polskim rynku konkurują ze sobą dwa rozwiązania - Express ELIXIR, oferowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową, oraz BlueCash, obsługiwany przez Blue Media SA. Oba systemy pozwalają na przekazywanie pieniędzy pomiędzy różnymi instytucjami przez 24 godziny na dobę. Wprawdzie nie wszystkie banki są dostępne non-stop, ale nawet biorąc pod uwagę ograniczenia czasowe przelewy natychmiastowe stanowią olbrzymi krok naprzód w stosunku do poprzednich rozwiązań.
Szybkie przelewy wieczorową porą
Tempo wzrostu obydwu systemów szybkich płatności jest imponujące. W porównaniu z drugim półroczem 2012 r. w pierwszych 6 miesiącach tego roku Express ELIXIR zrealizował ponad 500 proc. więcej transakcji. Wartość przesłanych środków wzrosła o 723 proc. W tym samym czasie BlueCash odnotował wzrost liczby przelewów o 778 proc., a ich wartość skoczyła o 644 proc.
Pod względem wartości transakcji przewodzi system obsługiwany przez KIR, w którym w pierwszym półroczu przepłynęło 645 mln zł. W tym samym czasie BlueCash pośredniczył w transferze 296 mln zł.
Narodowy Bank Polski przedstawił także dane dotyczące momentów najintensywniejszego ruchu w funkcjonowaniu nowych systemów płatności. Szybkie przelewy najczęściej zlecane są w piątek, ale niemal 10 proc. ogółu transakcji dokonywanych jest w soboty i niedziele. Zarówno w Express Elixirze, jak i w BlueCashu ponad 30 proc. operacji klienci zlecają pomiędzy godziną 16 a 24, a więc w porze, kiedy tradycyjne przelewy trwają w zawieszeniu pomiędzy ostatnią sesją rozliczeniową w ciągu dnia, a kolejnym dniem roboczym.
![]() | » Październikowe podwyżki w bankach |
Przybywa współpracujących banków
Z szybkich przelewów Express ELIXIR mogą korzystać dziś posiadacze ROR-ów w Alior Banku, BPS, BZ WBK, ING Banku Śląskim, Meritum Banku oraz Millennium Banku. W dwóch instytucjach (Citi Handlowy, BRE Bank) taka usługa jest dostępna tylko dla klientów korporacyjnych.
Z nowej wersji BlueCasha korzystają obecnie klienci indywidualni kilku banków spółdzielczych oraz Alior Sync, mBanku i MultiBanku, ale nadal utrzymywany jest także system szybkich przelewów korzystający z rachunków pośredniczących, dostępny dla użytkowników 30 banków.
Oba systemy zapowiadają rozszerzanie listy obsługiwanych banków, a na konkurencji mają szansę skorzystać klienci. Dziś przelewy natychmiastowe nadal są stosunkowo kosztowne, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że zwykłe zlecenia składane przez internet są zazwyczaj darmowe. W momencie, gdy skończy się wyścig o zbudowanie odpowiedniego zasięgu, BlueCash i Express ELIXIR skoncentrują się zapewne na zwiększeniu liczby przetwarzanych transakcji, a to może oznaczać obniżkę cen.
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl
